2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idei második negyedévben tovább növelték nyereségüket a hitelintézetek azután, hogy tavaly több mint 500 milliárdos veszteséget könyveltek el.

A hazai hitelintézetek a második negyedévben 78,1 milliárd forint adózás utáni eredményt értek el, amely 26,2 százalékkal magasabb az első negyedévi 61,9 milliárdnál.

Ahogy az már az első negyedéves adatokból is látszott, a tételek között komoly átrendeződés történt. Tavaly a II-IV. negyedévben az elszámolási törvény miatt képzett céltartalékokat a hitelintézetek idén "felhasználták", a céltartalékokat visszaírták és a tényleges veszteségeket rendkívüli ráfordításként számolták el.

Míg azonban az első negyedévben ez a visszaírás 472,4 milliárdot tett ki, a rendkívüli eredmény pedig -468,3 milliárdot, a második negyedévben már jóval kisebb nagyságrendű összegek „mozogtak”. A céltartalék soron 74,7 milliárd forint többlet jelent meg, míg a rendkívüli eredmény (veszteség) -62,2 milliárdot tett ki.

A hitelintézetek szokásos üzleti tevékenységében a kamateredmény 1,9 százalékkal 3,7 milliárd forinttal, 188,5 milliárdra romlott.

A nem kamateredmény soron ugyanakkor 9,6 milliárdos többlet keletkezett. Az 50,9 milliárd forint 23,3 százalékkal haladja meg az első negyedévit. Ebben olyan tételek szerepelnek, mint a jutalékeredmény, amely 18,1 százalékkal 128,1 milliárdra nőtt, vagy a pénzügyi és befektetési szolgáltatások eredménye, amely az első félévi 2,1 milliárdos veszteségről 29,1 milliárdos nyereségre változott. Ezekkel szemben az osztalékeredmény töredékére, 9,9 milliárdra esett a korábbi 56,6 milliárdról.

Érdekes még az egyéb sor, amelybe tartoznak a különadók is. Ez a második félévben -116,1 milliárdot tett ki szemben a korábbi 121,6 milliárdos mínusszal.

A működési költségek 170,9 milliárdot tettek ki, 7,4 milliárddal többet, mint tavaly.

A hitelintézetek adófizetési kötelezettsége (a különadókon túl) is csökkent: míg az első negyedévben 12,1 milliárd volt, a másodikban már csak 2,9.

Az MNB közzétette a tavalyi évre vonatkozó, immár végleges, auditált eredményeket is. Ez alapján a szektor adózás után 541,1 milliárdos veszteséget könyvelt el. A legnagyobb tételt a 867,7 milliárdos céltartalék-képzés jelentette a devizahiteles elszámoláshoz kapcsolódva.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!