5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelenleg a nettó átlagkeresetünk 80 százalékát kaphatjuk meg kezdőnyugdíjként, ha 40 évet ledolgoztunk, de óvatosabb becslések szerint is negyedével eshet vissza az induló nyugdíj - írja a Bankmonitor. Utóbbi esetében mai értéken átlagban 40 ezer forint hiányozhat, vagyis a tavalyi átlagos nettó 160 ezer forint helyett csak 120 ezer körül kapnánk. A pénzintézetek elképesztő akciókkal próbálnak nyugdíjcélú termékeiknek ügyfeleket szerezni.

Bankmonitor cikke az alapoknál kezdi, Magyaroszágon úgynevezett felosztó-kiróvó nyugdíjrendszer működik, ami azt jelenti, hogy az éppen aktív dolgozók után fizetett járulékokból fizetik az aktuális nyugdíjakat. (Mivel a kötelező magánbyugdíjpénztári rendszert megszüntették, így maradnak a tisztán önkéntes alapú befizetések különböző konstrukciókban, azok számára, akik nem elégszenek meg az államtól várható nyugdíjjal. Mint a most következő levezetés mutatja: jól teszik.)

Jelenleg mintegy 3500 milliárd forint meg nyugdíjcélú befizetésekre, de ezt a pénzt csak akkor tudja az állam kifizetni, ha lesz olyan ember, aki a kiszabott összeget a nagy állami kalapba be is fizeti (vagy az államnak más forrásokból kell kipótolnia a hiányzó összeget). Így a rendszer nagyon érzékeny a befizetőkre (dolgozókra), a kifizetésekre (nyugdíjakra), és a két csoport egymáshoz viszonyított arányára.

Nem véletlenül hívják neves szakemberek is a világ egyik legnagyobb piramisjátékának a – felosztó-kirovó – állami nyugdíjrendszereket, hiszen attól függnek, hogy legyen elég befizető. Viszont, ha ez nincs meg, akkor az egész összedől, mint egy kártyavár. Álljon a baj mértékére a KSH előrejelzésein alapuló három előrejelzés. 2015 és 2060 között:

  • a 15-64 év közöttiek száma 6,5 millióról 4,3 millióra esik vissza (2,2 millió vagy 35 százalékos a mínusz)
  • a 65 éven felüli korosztály létszáma 1,8 millióról 2,6 millióra nő (0,8 milliós vagy 45 százalékos a plusz)
  • az idősek aránya az aktívakhoz képest 28%-ról 61%-ra nő (33,5 százalékpontos emelkedés)
Vagyis harmadannyi aktív dolgozótól kellen annyi pénzt beszedni, hogy felével több nyugdíjast eltartson. Kevéssé valószínű, talán érzékelhető. Így teljesen biztos, hogy hozzá fognak nyúlni a rendszerhez, a kérdés csak az, mit és hogyan?
 
Négy lehetőség közül lehet választani:
  • adó és/vagy járulékemelés,
  • nyugdíjkorhatár emelés,
  • kezdőnyugdíjak visszavágása,
  • nyugdíjemelés mérséklése.
Mivel a kormány éppen járulékcsökkentési programot hajt végre, így az első lehetőség kevéssé életszerű, főleg, hogy versenyképességi szempontból sem lenne jó ötlet. A korhatáremelés folyamatban van, és nem fog megállni még egy darabig. És persze itt a kezdőnyugdíjak visszavágásának lehetősége.

A rendszer átalakítását általában több éves átmenettel valósítják meg, így nálunk is ez jöhet. A jegybank számításai szerint éppen egy jobb időszakban vagyunk, a következő 20 évben nem termel hiányt a rendszer, vagyis ha el akarunk kezdeni valamit, akkor ezt az időt használhatjuk ki erre. 
 
Tavaly a friss nyugdíjat kapók átlagosan 38 éves szolgálati idővel rendelkeztek, míg a nyugdíj alapjául szolgáló nettó átlagkereset 210 ezer forint környékén mozgott. Az állami 38 év után a nettó átlag 77%-át adja oda kezdőnyugdíjként, vagyis nagyjából 160 ezer forint volt az átlagos kezdőnyugdíj.

Bár a forint vásárlóértéke a többi európai országhoz képest alacsony, viszont az állami nyugdíj kifizetési aránya (korábbi példa alapján a 77%) magas. Ismerve a magyar lakosság öregedését, minden további nélkül van alapja annak, hogy 25-30%-kal visszaessen a helyettesítési arány. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy a 160 ezer forint helyett 115-120 ezer forintot fizetnének csak ki - áll a Bankmonitor cikkében. 
 
A lap figyelmeztet arra, hogy nem ez a legrosszabb forgatókönyv, hiszen a lengyeleknél az előrejelzések szerint 2050-re 40% közelébe eshet vissza a helyettesítési arány, miközben a mi összehasonlító számunk 56-60% lenne...
 
A fentiek tükrében tehát jól teszi mindenki, ha elkezd saját maga is gondoskodni a nyugdíjáról. Erre pedig a decemberi pénzintézeti akciók számítanak is, hiszen számos akcióval, ajándékkal próbálják magukhoz csalogatni az ügyfeleket.
 
A Világgazdaság gyűjtésében az egyik legdurvább akció a Groupamáé: az ügyfelek garantáltan kapnak egy Király Gábor által dedikált, a foci-Eb-ről szóló könyvet, emellett nyerhetnek egy Seat terepjárót is. Ehhez képest szinte szerénynek tűnik a konkurensek ajánlata. Az álomutazás kedvelt téma, a Generali félmilliós, a Metlife egymillió forintos utazást sorsol ki, az NN-nél kétszemélyes egyhetes izlandi utat lehet nyerni. A műszaki cikk is gyakori csalogató eszköz: az Unionnál például tabletet nyerhetnek a biztosítást kötők. A piac másik fele nem sorsol: egyszerűen megdobja a nyugdíjbiztosítást kötőket egy értékes, több tíz- vagy százezer forintos ajándékkal. Az Aegonnál HD tévét, tabletet vagy egyéves kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást kaphat, aki szerződést köt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!