2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar népesség közel ötöde súlyos depriváltságban él, vagyis többoldalúan is hátrányos a helyzete. Pedig a mutatók látványos javulásról árulkodnak.

Az Eurostat legfrissebb adatai szerint Magyarországon a súlyos depriváltak aránya tavaly 19,4 százalék volt, ami 1,8 millió embert jelent. Egy évvel korábban még 24 százalék volt az arány. A javulás ugyan látványos, ám továbbra is Magyarország az az ország, ahol az egyik legnagyobb problémát jelenti a szegénység. A miénknél rosszabb adattal ugyanis csak 3 ország rendelkezett:

  • Görögországban 22,2 százalék az arány,
  • Romániában 24,6,
  • Bulgáriában pedig 34,2 százalék.

Az európai rangsor másik, előkelő végén pedig nem túl nagy meglepetésre az északi országok állnak:

  • Norvégiában a népesség 1,3 százaléka érintett a depriváltság által,  
  • Izlandon 1,6,
  • Finnországban pedig 2,2 százalék ez az arány.

A visegrádi országokra szűkítve a kört, sokkal jobb a többi országban a helyzet. A lengyeleknél a népesség 8,1 százaléka érintett a súlyos depriváltságban, a cseheknél 5,2 százalék, a szlovákoknál pedig egyelőre csak 2014-es adatok állnak rendelkezésre, de az is szignifikánsan kedvezőbb a magyarnál, 9,9 százalék.

HIába azonban a látványos javulás a magyar adat esetében, több almutató esetében is hazánkban a legrosszabb a helyzet ez EU-n belül. Az egyik legnagyobb probléma a részadatok szerint az egyhetes üdülés hiánya, a népesség 55,3 százaléka ugyanis nem tud évi egyhetes üdülést finanszírozni magának, ami a harmadik legmagasabb adatnak számít. Ennél csupán Horvátországban és Romániában rosszabb a helyzet.

A legtöbb magyart azonban a váratlan kiadások fedezetének a hiánya sújtja: a népesség 72,2 százaléka küzdött ezzel a jelenséggel az egy évvel korábbi 75,9 százalék után. Noha a helyzet valamennyit javult egy év alatt, a helyezésünkön ez mit sem változtatott. Továbbra is hazánkban a legmagasabb ez az arány, mögöttünk a lettek jócskán lemaradva szerepelnek, 60 százalékkal.

A harmadik legnagyobb probléma hazánkban az adatok szerint a rendszeres húsfogyasztás hiánya, a népesség 23,8 százaléka nem tudott kétnaponta valamilyen húsételt az asztalra tenni (2014-ben az arány 27,7 százalék volt). EU-s viszonylatban ebből a szempontból is pocsékul állunk, hiszen nálunk csak Bulgáriában jelent ez nagyobb problémát, ott a népeség közel 38 százaléka nem engedhet meg magának kétnaponta húsételt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!