5p

Több külföldi, kevesebb hazai turista, erősen csökkenő szobaárak, stagnáló bevételek – röviden így jellemezhető a szálláshelyek idei teljesítménye hazánkban. Míg a négy-ötcsillagos szállodák vendégszáma szárnyalt, az olcsó szálláshelyeké zuhant az első nyolc hónapban. Mfor.hu háttér.

Jelentős mértékben, mintegy hét százalékkal 13 971 forintra csökkentek az európai összehasonlításban amúgy is alacsony szállodai bruttó átlagárak idén január és augusztus között Magyarországon 2009 azonos időszakához képest, derül ki a KSH kedden nyilvánosságra hozott adataiból.

A legdrágábbak vágtak a legtöbbet  

A legnagyobb mértékben, több mint 11 százalékkal az ötcsillagos hotelek nyirbálták meg áraikat - náluk átlagban 28 300 forint volt egy kiadott szoba ára. Csaknem tíz százalékkal vitték lejjebb díjaikat a négy- és háromcsillagos hotelek, amelyek így 14 300, illetve 9500 forintért kínáltak szálláshelyeket, az egy- és kétcsillagos szálláshelyek viszont csak négy-hat százalékos mérséklést hajtottak végre.

Az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel átlagosan 6302 forint volt, Budapesten 3800 és 18 600 forint körül alakult - ez körülbelül 14–67 eurónak felel meg.

A négy- és ötcsillagos szállodák márciusban és áprilisban adták a legnagyobb kedvezményeket, azóta viszont fokozatosan jönnek vissza díjaik, amelyek július-augusztusban nagyjából már a tavaly nyári árszinten voltak.

Megugrott a vendégszám a felső kategóriákban 


A tavalyi válságévhez képest is lejjebb vitt árak valószínűleg nagy szerepet játszottak abban, hogy a legmagasabb kategóriájú szállodák csaknem húsz százalékkal növelték vendégeik számát az idei első nyolc hónapban 2009 január-augusztushoz viszonyítva. Mellettük jól teljesítettek a wellness- és a gyógyszállodák is, amelyek 15, illetve tíz százalékos pluszra voltak képesek.

A háromcsillagos szállodák öt százalékos mínuszt voltak kénytelenek lenyelni, az ennél olcsóbb szálláshelyek iránti igény pedig még nagyobb mértékben csökkent: a turistaszállók hét, a panziók 16, az ifjúsági szállók harminc, a kétcsillagos szállodák pedig csaknem negyven százalékkal kevesebb vendéget fogadtak, mint a tavalyi év első nyolc hónapjában.

A wellnessek híztak a legjobban 

Szállásdíjbevételeik növelésére csak a wellness- (plusz 26,5 százalék) és a négycsillagos szállodák (plusz négy százalék) voltak képesek. A gyógyszállók hozták tavalyi forgalmukat, az ötcsillagos szállodák bevétele pedig csak minimális mértékben (2,5 százalék) csökkent - a jelentős árleszállítás okozta bevételkiesést tehát csaknem ellensúlyozta a megugró vendégszám.

A panziók, turista- illetve ifjúsági szállók, kempingek és üdülőházak már jelentős, tíz százalékos mínusszal zárták az első nyolc hónapot, a három és kétcsillagos szállodák bruttó szállásdíjbevétele pedig 15, illetve húsz százalékkal csökkent.

A kereskedelmi szálláshelyek összesített szállásdíjbevétele 86 milliárd forint volt, ami öt százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Igaz, a vendéglátásból és egyéb tevékenységből származó pénzeket is figyelembe véve már minimális, 1,1 százalékos emelkedés figyelhető meg - a teljes árbevétel 155,7 milliárd forintot tett ki az első nyolc hónapban.

Több külföldi, kevesebb hazai turista

Ami a többi összesített adatot illeti, a vendégek és vendégéjszakák száma lényegében változatlan volt 2010. január-augusztusban az előző évhez viszonyítva - ez mintegy ötmillió turistát és 13,6 millió vendégéjszakát jelent. 

Ezen belül a külföldi vendégek száma négy százalékkal nőtt: 2 millió 304 ezren 6 millió 530 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. Elsősorban a Nyugat-Dunántúl, Dél-Dunántúl és a Budapest–Közép- Duna-vidék turisztikai régiókba jött több turista külföldről.

A belföldivendég-forgalom viszont az előző évi alacsony bázishoz képest is csökkent. A kereskedelmi szálláshelyeken 2 millió 770 ezren 7 millió 97 ezer vendégéjszakát töltött el, ami kettő, illetve egy százalékos mínuszt jelez - kilenc turisztikai régióból ötben visszaesett a hazai turisták száma.

Bukott a Balaton, erősödött Budapest 

A balatoni vendégéjszakák száma a külföldiek és a belföldiek esetében egyaránt nyolc százalékkal mérséklődött. Míg a helyi gyógyszállodák vendégforgalma szintén nyolc százalékkal csökkent, addig a wellness-szállodákban - részben a kapacitásnövekedés következtében - másfélszeresére nőtt a vendégéjszakák száma 2009 azonos időszakához képest.

Budapesten viszont három százalékkal nőtt utóbbi mutató, főleg a visszatérőben lévő külföldi vendégeknek köszönhetően.

A 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécsett mind a vendégek, mind a vendégéjszakák száma jelentősen (16, illetve 17 százalékkal) emelkedett. Bár csak minden negyedik vendég volt külföldi, számuk több mint másfélszeresére nőtt az egy évvel ezelőttihez képest.

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 45 százalékot tett ki hazánkban, ezen belül az ötcsillagos szállodák érték el a lemagasabb, 59 százalékos telítettséget. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli, 57 százalékos volt, míg a négycsillagos "házak" 51 százalékos "load factor"-t értek el. 

Szaporodnak a négycsillagosok

Augusztus végén összesen 2834 kereskedelmi szálláshely működött hazánkban, ezen belül a 881 szálloda 52,7 ezer, az 1080 panzió pedig 14 ezer szobával rendelkezett. Az egyéb szálláshelyek (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) száma 873-at tett ki.

A KSH szerint némi szerkezeti átalakulásra utal, hogy a szobakapacitás a négycsillagos hoteleknél ötezer férőhellyel gyarapodott tavalyhoz képest, a többi kategóriában viszont 3,8 ezerrel csökkent összességében.

A szálláshely-szolgáltatást nyújtó vállalkozások augusztusban közvetlenül több mint 31 ezer főt foglalkoztattak, ami éppenhogy meghaladja a tavalyi szintet.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!