3p

Megdet Rahimkulov, az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) orosz elnök-vezérigazgatója, a leggazdagabb Magyarországon élő üzletember "családi vállalkozása" a korábban becsültnél jóval nagyobb, 180 milliárd forintos vagyont halmozott fel zömmel Magyarországon - olvasható a HVG csütörtöki számában.

Rahimkulov a hetilapnak adott interjújában úgy fogalmazott, "jelentősen alábecsült" egy friss összesítésben a vagyonáról közölt adat; a Népszabadság Rt.-nek a 150 leggazdagabb Magyarországon élő üzletemberről közölt listáját az orosz bankár 83 milliárd forintos vagyonnal vezeti.

Rahimkulov azt mondta, tényleges vagyona "ennek több mint a duplája". A milliárdos arról is beszélt, hogy "családi vállalkozásait" három üzleti központban működteti, egyet Budapesten mintegy 600 millió dolláros vagyonnal, továbbá egyet-egyet Cipruson és Moszkvában 200 millió, illetve 120 millió dolláros vagyonnal. A magyar központot személyesen ő irányítja kisebbik fiával, Ruszlánnal, akit múlt héten az ÁÉB vezérigazgató-helyettesévé választottak.

Megdet Rahimkulov elmondta, 2008 végén, 2009 elején mindenképpen befejezi bankári tevékenységét. Ha akkor úgy ítéli majd meg, hogy Ruszlan fia "eléggé rátermett" a bank vezetésére, megtartja az ÁÉB-t, ha nem, akkor megválik a pénzintézettől.

Az orosz bankár tervei között szerepel, hogy a következő két-három évben 200-250 millió dollárt invesztál a BorsodChem papírjaiba. Ezt azonban továbbra is pénzügyi befektetésnek tekinti, ha esély van legalább 50 százalékos árfolyamnyereség elérésére, azonnal értékesíti a vegyipari részvényeket - tette hozzá. Megdet Rahimkulov azt is megemlítette, hogy ha elegendő forrása lenne, két százaléknyi részesedését tízre növelné a Molnál.

Az elmúlt hónapokban két felmérés is készült a hazánkban élő leggazdagabb emberekből, melyek közül egyikbe első ízben válogattak be külföldi üzletembereket. Így Megdet Rahimkulov a 83 milliárd forintos magánvagyonával letaszította a hazai nagyágyúkat a gazdagság fiktív dobogójáról. A Népszabadság kiadványának információi szerint Rahimkulov 1994-től a Panrusgáz (a Mol és a Gazprom magyarországi közös vállalatának) igazgatójaként került Budapestre. Az ÁÉB Bank élére 1996-ban került, amikor a Gazprom felvásárolta azt. Rahimkulov családi cégei, a Kafijat és a Firthlion magyar cégek felvásárlásával foglalkoztak, így járulva hozzá a tetemes vagyon felhalmozásához.

A 150-es listán Rahimkulov, Csányi Sándort, az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját előzte meg. A kiadvány Csányi vagyonát 60 milliárd forintra becsüli. Mögötte szintén ismert nevek találhatók: Demján Sándor (50 milliárd), Várszegi Gábor (48 milliárd), a Fotex alapítója és fő tulajdonosa és Széles Gábor (45 milliárd).

MTI/Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Vezérmustra: szavazzon a leggazdagabb magyarokra!
Ikarus busszal kezdett a leggazdagabb magyar
Leggazdagabb magyarok: Csányi, Demján, Széles
Orosz a leggazdagabb magyar

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!