3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Folytatva a korábbi cikkünkben megkezdett gondolatmenetet, ezúttal azt vizsgáltuk meg, hogy a 3 százalékos munkanélküliségi ráta a potenciális munkaerő-tartalék figyelembe vételével mennyire elérhető. Kalkulációink szerint optimális esetben akár 3-4 év alatt jöhet össze a cél.

A múlt héten megjelent cikkünkben azt elemeztük, hogy a meglévő 170 ezer fős potenciális munkaerő-tartalék figyelembevételével hogyan is teljesülhet az 5 millió foglalkoztatottra vonatkozó cél. Megállapításunk szerint vajmi kevés esély van arra, hogy ilyen sok adófizető állampolgár legyen Magyarországon.

Az Orbán-kormány másik munkaerőpiaci célja a 3 százalékos vagy annál kisebb munkanélküliségi ráta. Az idei első negyedév végén a 347,6 ezer munkanélküli 7,78 százalékos munkanélküliség rátát jelent a KSH-adatai szerint, míg a munkerő-tartalék összesen 169,9 ezer fő volt.

Noha nagyon egyszerűen letudhatnánk a számítást azzal, hogy a munkanélküliekből kivonjuk a tartalékot jelentő létszámot, ám az félrevezető eredményt szülhetne. A tartalékot jelentő személyek ugyanis az inaktívak közé vannak sorolva, míg a munkanélküliség rátát a munkanélküli/gazdaságilag aktív népesség hányadosa jelenti. Vagyis a tartalék az aktívak számát is növelné, a gazdaságilag aktívakat viszont a foglalkoztatottak és a munkanélküliek jelentik.

Éppen ezért a munkanélküliség csökkenésének szükséges mértékének meghatározásához egy egyismeretlenes egyenletet alkottunk, melyben azzal a feltételezéssel éltünk, hogy a potenciális munkaerő-tartalékot jelentő személyek az inaktívak közül rögtön a foglalkoztatottak táborát erősítenék. Ezzel növelnék a munkanélküliségi ráta nevezőjét képező aktív létszámot, ami még változatlan számláló mellett is csökkenő rátát eredményezne elméletben. Emiatt is éltünk azzal a feltételezésünkkel, hogy a tartalékot a foglalkoztatottak közé soroljuk át.

A munkanélküliek számának csökkentésére irányuló képletünk tehát a következőképpen néz ki:

És így a megfelelő számok behelyettesítése után (egyenlet bal oldala az arányszám, míg a jobb oldalán a létszámok millió főben kerültek feltüntetésre):

Az egyenlet rendezése után pedig kiderül, hogy a 3 százalékos munkanélküliségi ráta eléréséhez a potenciális munkaerő-tartalék figyelembevételével 214 948 fős létszámcsökkenésre lenne szükség a munkanélküliek körében.

Mit jelent ez a szám? Azt, hogy

a potenciális munkavállalók foglalkoztatása mellett még nagyon nagy mértékben (közel 60 százalékkal) kellene a munkanélküliségnek is csökkennie ahhoz, hogy elérhető legyen a 3 százalékos munkanélküliségi ráta.

Ami így 133 ezer olyan személyt eredményezne Magyarországon, aki bármiféle munka nélkül van, pedig dolgozna. Igaz ugyanakkor az is, hogy a tavalyi 64 ezer fős csökkenési ütemet fenntartva idén és a következő években, akkor kicsit több mint 3 év alatt könnyen elérhető lehet ez a cél. Vagyis a tervezett határidőre a kormány kipipálhatná ezt a célt.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!