4p

A Manufaktúra-Befektető Kft. (M-B) lett a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. kisebbségi tulajdonosa, miután kedden megkötötte a szerződést a pécsi városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt.-vel a 49 százalékos részvénycsomag és a két szavazatelsőbbségi részvény megvásárlásáról.

Jászai Gellért, az M-B tulajdonosa a baranyai megyeszékhelyen tartott aláírási ceremóniát követő sajtótájékoztatón azt mondta: öt év alatt a jelenleginél lényegesen korszerűbb, energiatakarékosabb, jobban szervezett, korszerű üzemmé kívánják alakítani a 160 éves múltra visszatekintő, Pécs egyik jelképének tekintett és a magyar kulturális örökség részét képező manufaktúrát.

Rámutatott: a Zsolnay teljes átvilágítását követően olyan reorganizációs programot hajtanak végre, amellyel jelentősen javítják a társaság versenyképességét, és hosszú távon önfenntartóvá teszik működését. Terveik szerint a gyár hagyományos portfólióját újakkal egészítik ki. Komoly lehetőséget látnak az épületkerámiák gyártásában, s a cég a szintén Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó SCD Group ingatlanfejlesztései révén jelentős megrendeléshez juthat, ez már egy most folyó budapesti építkezésen 100 millió forintos nagyságrendű is lehet.

A tájékoztatón kiosztott sajtóanyagban szerepel, hogy a befektető prioritásként kezeli egyes üzletágak gépesítését és szélesíteni kívánja a termékek körét, a jövőben a design-, a belsőépítészet, a forma- és a divattervezés világában is hangsúlyosabbá válna a Zsolnay jelenléte. Emellett a komoly művészi értéket képviselő tárgyak előállítása érdekében nagy hangsúlyt fektetnének szakemberek képzésére, kerámiafestők utánpótlásának biztosítására is.

Jászai Gellért kérdésekre válaszolva elmondta: a pályázatukba foglalt vállalásaikon túl a következő években 2 milliárd forint értékű fejlesztést kívánnak megvalósítani. Úgy vélte, ennek 2-3 éven belül látható eredményei lehetnek, s így később egy új gyárépület létrehozásának is komoly esélye lehet.

Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere azt emelte ki, hogy a város, mint többségi tulajdonos a Zsolnay márkanév erősödését várja a befektetőtől, amely nem külföldi, nem offshore, hanem magyar kötődésű cég, mögötte pedig komoly tőke van.

A pécsi közgyűlés múlt hét csütörtökön döntött arról, hogy a részvényeket az értékesítésre kiírt pályázaton egyedüliként induló és nyertes budapesti székhelyű, Jászai Gellért tulajdonában lévő és Tomcsányi László ügyvezetésével működő projektcég veheti meg.

Az M-B a 230 millió forintos vételárat 2011. március 31-ig teljesíti a pályázatban feltételként szabott, a Zsolnaynak nyújtandó félmilliárd forint tőkejuttatással együtt.

A közgyűlés korábban azért döntött a pályázat kiírásáról, mert bár a manufaktúra stabilitását különböző költségcsökkentő intézkedésekkel sikerült megteremteni a közelmúltban, hatékony működéséhez közép- és hosszú távon mindenképpen szükség van további források bevonására.

A Zsolnay 2006 elején, térítésmentesen, de másfél milliárdos hitelállománnyal együtt került az ÁPV Zrt.-től az önkormányzathoz. A vállalat egészen mostanáig 99,84 százalékban a városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. tulajdona.

A manufaktúra az elmúlt években többször is veszteséges volt, az ellehetetlenülés fenyegette. A város 2008-ban előbb 717 millió, később pedig 500 millió forintos tőkeemelést hajtott végre, amikor a Pécs Holding Zrt.-be apportálta a cég részvényeit, s 860 millió forintért mintegy 31 ezer négyzetméteres területet megvásárolt a vállalattól, mivel az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program egyik kulcsberuházása, a Zsolnay Kulturális Negyed a gyártelepen valósul meg.

Ennek is volt köszönhető, hogy a mintegy 250 embert foglalkoztató, 1,1 milliárd forint jegyzett tőkéjű cég 2008-ban 1 milliárd 54 millió forintos árbevétel mellett 235,5 millió forint nyereséggel zárt. Tavaly azonban 739,5 millió forint árbevételt és 149,5 millió forint veszteséget könyvelhetett el.

Pécs tavaly tavasszal már megpróbálta eladni a Zsolnay kisebbségi tulajdonrészét és menedzsmentjogait. Az értékesítésre kiírt pályázatra a Matyi Dezső érdekeltségébe tartozó Pécsi Direkt Kft. és a máltai TECLIMA Kft. jelentkezett, de mindkettő visszalépett.

Az előbbi 800 millió forintot kínált, de a többségi tulajdonos Pécs Holding Zrt. "érdekeit védő", a menedzsmentjogokat korlátozó szindikátusi szerződést nem tudta elfogadni. A már győztesként kikiáltott és a részvényekért 698 millió forintot ígérő TECLIMA az akkori jobboldali ellenzék támogatásának hiányára hivatkozva gondolta meg magát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!