3p

Jövőre a vártnál nagyobb mértékben bővülhet a magyar gazdaság, és a növekedés meghaladja majd a legtöbb közép-kelet-európai gazdaságét, ezt prognosztizálja az Atradius hitelbiztosító. A tanulmány szerint Magyarország hitelbiztosítási szempontból a közepesen kockázatos országok közé tartozik, pozitív kilátásokkal a jövő évre. A magyar államháztartás legnagyobb gyengesége továbbra is a magas külső adósság.

A magyar GDP növekedése idén várhatóan 3,6% lesz, jövőre pedig közel 3,5%. A gazdaság bővülését a magánbefektetések növekedése és az állami beruházások újraindulása teszi lehetővé. – „Tavaly az Európai Uniós támogatások folyósításának lelassulása okozta a gyenge GDP-adatot (1,9%), amit csak az erős lakossági fogyasztás tudott ellensúlyozni. Az idei és jövő évi növekedésben nagy szerepet kap az építőipar, és az export, de továbbra is fontos tényező marad a háztartások fogyasztása.” – mondta Vanek Balázs országigazgató.  

Az Atradius elemzése szerint a magánfogyasztás bővülése 2017-ben 4,3%, jövőre pedig 4,6% lehet.  Ezt a növekedést a minimálbér emelése és a csökkenő munkanélküliség segíti, bár a növekedés üteme kis mértékben visszaesik a tavalyihoz képest (5%). A 2014-15-ös defláció után, amely mögött a háztartási energiaárak szabályozása, a rezsicsökkentés állt, ismét növekedésnek indultak a fogyasztói árak. A várható idei infláció 2,6% jövőre pedig 3%. 

A hitelbiztosító elemzése kiemeli, hogy a magyar kormány számára továbbra is prioritás a fiskális fegyelem, de az eladósodás mértéke 2017-ben és 2018-ban is várhatóan nő majd.  – „Ennek az a magyarázata, hogy csökkent a társasági adó, egyes termékkategóriák áfája, jövőre pedig csökken a munkáltatói járulék. Az országgyűlési választásokkal összefüggésben lelassul az államadósság csökkenése, ennek a konszolidálását 2018 második felére várjuk” – mondta Vanek Balázs. 

A magyar államháztartás legnagyobb gyengesége továbbra is a külső adósság, amelynek mértéke 2017-ben a GDP 70 százaléka volt. – „A külső adósság tartósan csökkenő tendenciát mutat, ami pozitív. Ugyanakkor nehezíti a helyzetet, hogy a külső államadósság 30 százaléka devizaadósság, és a háztartások is főleg devizában adósodtak el. Így bár a folyó fizetési mérleg többlete segíti az árfolyamot, a forint továbbra is sebezhető a befektetői hangulat változásaival és a devizakockázatokkal szemben” – mondta az Atradius országigazgatója. 
 
(MTI) 

A tanulmány szerint a régióban csak Románia (3,7%) előzi meg majd jövőre Magyarországot a gazdaság bővülését tekintve. A visegrádi országok között pedig Magyarország holtversenyben Szlovákiával az első, Lengyelország (3,3%) a második, a hagyományosan erős Csehország pedig ezúttal az utolsó (2,6%). 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!