4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A versenyszféra gyengélkedése tovább tart, sőt fokozódik is a legfrissebb statisztika szerint, hiszen tavalyhoz képest 41 ezerrel esett vissza a dolgozók száma. Mfor.hu-háttér.

Tovább tart a magánszféra gyengélkedése

2012 májusában hazánkban 1,816 millióan dolgoztak a versenyszférában az öt főnél többet foglalkoztató vállalkozásoknál a Központi Statisztikai Hivatal csütörtök reggeli gyorsjelentése szerint. Az adatnak első ránézésre örülhetnénk is, hiszen előző hónaphoz képest ez 5200 fővel több foglalkoztatottat jelent, sőt ezzel tovább folytatódik év eleje óta tartó létszámbővülés a magánszférában.

Ennek a valamivel több mint 5 ezer fős bővülésnek azonban mégsem lehet felhőtlenül örülni, ugyanis 2011 azonos hónapjához képest 41 ezer fővel kevesebb az alkalmazottak száma, ez pedig arra utal, hogy a magánszféra munkahelymegtartó képessége egyre gyengébb. 2011 decembere óta ugyanis fokozatosan csökken éves alapon az alkalmazásban állók száma, ám a mostaninál nagyobb mértékű elmaradásra eddig még nem volt példa. Ez az alábbi grafikonon is jól kivehető. Ez alapján pedig a magánszférában működő, legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások éves szinten nemcsak, hogy új munkahelyeket nem tudnak teremteni, de már a meglévőeket sem tudják megtartani.

Emelkedő bérek, prémium a közszférában

Azokat a munkavállalókat azonban, akik alkalmazásban állnak, úgy tűnik, igyekeznek megbecsülni a cégek, hiszen a május havi bruttó bér, 237 300 forint, ami 3 ezer forinttal lett magasabb előző hónaphoz képest, előző év azonos időszakához képest pedig közel 21 ezer forintos emelkedés történt. Bár azt nem szabad elfelejteni, hogy az éves változásban jelentős szereppel bír a minimálbér és a grantált bérminimum év eleji közel 20 százalékos emelése is. Mivel ez a bruttó bér csalóka lehet, hiszen az egyszeri jövedelmeket, prémiumokat is tartalmazza, érdemesebb a rendszeres havi bruttókat, illetve a nettó béreket megvizsgálni. Ennek eredményeként pedig megállapítható, hogy a versenyszféra bérnövekedése nem egyszeri tételeknek, hanem a rendszeres bér emelésének eredménye. (Azt kíváncsian várjuk, hogy mikor fogja a Monetáris Tanács erre a tényre hivatkozva elkerülni a jegybanki alapkamat csökkentését.)

A rendszeres havi bruttó keresetek egy hónap alatt 4 ezer forinttal 219 ezerre emelkedtek, ami előző évhez képest 20 ezer forinttal magasabb összeg. A nettó bérek pedig havi szinten kétezer forinttal 153 200-ra emelkedtek, 2011 májusához képest pedig átlagosan közel 10 ezer forinttal vihetnek haza magasabb összeget a magánszféra alkalmazottai.

Ugyanakkor a közszférában is jelentősen emelkedő bérekről számol be a legfrissebb statisztika: májusban az előző havi 189 700 forint bruttó bér után 201 500 forintra ugrott az átlagos bér. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez a közfoglalkoztatottak átlagosnál alacsonyabb bérét is magába foglalja, melynek a statisztikát lefelé módosító hatása van. A közfoglalkoztatás nélkül 6,2 százalékos bérnövekedés történt a közszférában.

Visszatérve a bruttó bérek emelkedésére, ebben az esetben ez még mindig elmarad az egy évvel ezelőtti 202 800 forinttól. Ha mélyebbre ásunk az adatokban, akkor azonban kiderül, hogy a versenyszférával ellentétben itt egyáltalán nem a rendszeres bér emelésének köszönhető a bruttó bér emelkedése előző hónaphoz képest, hanem egy egyszeri, közel 12 ezer forintos prémiumnak. A rendszeres, prémiumok nélküli bruttó bér ugyanis havi szinten mindössze 2 ezer forintos emelkedést mutat.

Másfél éve nem dolgoztak ennyien a közszférában

2012 májusában a statisztika szerint 2010 novembere óta nem dolgoztak ennyien a közszférában, igaz ugyan, a 767,6 ezres létszám gyakorlatilag stagnálást mutat előző hónaphoz képest, hiszen mindössze alig ezer fős bővülés történt. Előző év azonos időszakához képest azonban közel 15 ezer fővel magasabb, ami javarészt annak köszönhető, hogy míg tavaly májusban 74 300-an dolgoztak közfoglalkoztatásban, addig a friss adat 104 800 közmunkásról számol be. Ugyan a közmunkaprogramok idén már márciusra felfutottak, a rendszerben foglalkoztatottak száma fokozatosan növekszik: a friss statisztika 2 ezer fős emelkedést mutatott.  A közmunka szerepét erősíti az a tény is, hogy a közszférában alkalmazásban állók közmunkások nélküli létszám 2 ezer fős leépítésről árulkodik.

Nemzetgazdasági szinten egyébként elmondható, hogy közel 5 ezer fővel 2,689 millióra nőtt az alkalmazásban állók száma Magyarországon 2012 májusában. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy 2011 májusához képest 28,6 ezer fővel esett vissza az alkalmazásban állók száma, tehát a munkaerőpiac továbbra is rossz helyzetben van.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!