4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2010 január és 2011 június között Spanyolország, Belgium és Magyarország egymást követően látja majd el az Európai Unió elnökségi feladatait. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) a spanyol (CEOE) és belga (FEB) gyáriparosok szövetségével közösen kidolgozta az európai munkaadók erre az időszakra vonatkozó prioritásait tartalmazó programot. Ennek középpontjában a lisszaboni szerződés hatálybalépésének elősegítése, a szerkezeti reformok végrehajtása, a biztonságos energiaellátás biztosítása és az EU nemzetközi kapcsolatok terén való erősítése áll.

A 2010 januárjában kezdődő hármas Európai Uniós elnökség keretében közös programot fog véghezvinni Spanyolország, Belgium és Magyarország a gazdasági visszaesés ellensúlyozása érdekében. Ennek elősegítését és szakmai támogatását szolgálja a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), és a spanyol (CEOE), valamint a belga (FEB) gyáriparosok szövetsége által kidolgozott „Kéz a kézben a válság leküzdéséért” című javaslatcsomag.A szakmai anyag kijelöli azokat a súlyponti területeket, melyeket a soros uniós elnökök számára javasolt prioritásként kezelni az elkövetkező időszakban.

A cselekvési terv alapján az Európai Unió versenyképességének, nemzetközi súlyának erősítése érdekében kiszámítható és stabil jogi szabályozásra van szükség. Ennek megfelelően a munkaadói szervezetek szerint csökkenteni kell a kis- és középvállalatok adminisztrációs terheit, kulcsfontosságú a jogszabályok egyszerűsítése. Lényeges továbbá, hogy az Unió országaiban érvényes szabályozásokat a tagállamok időben átvegyék és alkalmazzák. A cél egy protekcionizmustól mentes, a tiszta verseny szabályaira épülő jogi környezet biztosítása az európai belső piac megerősítése érdekében.

2010-ben új reformprogram veszi kezdetét, mely az MGYOSZ, a CEOE és a FEB szerint akkor lesz minden téren sikeres, ha uniós szinten további erőfeszítéseket teszünk a gazdaságközpontú K+F területén. Nehéz gazdasági periódusokban ugyanis az európai intézmények tevékenységének központjában a gazdasági pillér megszilárdításának, a versenyképesség növelésének, az innovációnak és a kedvező üzleti környezet megteremtésének kell állnia. Mindemellett a tudásalapú gazdaság kialakítása, például az innováció és az oktatás serkentése is elsődleges.

Kiemelt területként kezelik a munkaadói szervezetek az energiaellátás biztonságát és az éghajlatváltozás mérséklését. A munkaadók szempontjából fontos, hogy az ezzel kapcsolatos intézkedések a vállalatok számára a lehető legalacsonyabb költséggel, illetve rugalmas megoldások alkalmazásával történhessenek, emellett az ipar bevonásával és a környezetvédelmi K+F ösztönzésével.

A gazdasági válság eredményes kezelése nemzetközi összefogást igényel, melyben az Európai Unió kulcsszerepet vállalhat. Határozott fellépésre van szükség szabadpiacok megnyitásával kapcsolatban, valamint a piaci versenyt torzító tényezőkkel, például a protekcionizmussal szemben.

"A hathónapos soros elnökség ideje alatt az országnak kivételes lehetősége nyílik arra, hogy a magyar részről fontosnak ítélt kérdéseket az európai politikai és gazdasági menetrend középpontjába állítsa. Ezért az MGYOSZ a magyar gazdaság legfontosabb vállalatait és a legbefolyásosabb vezetőit tömörítő szervezetként és a BUSINESSEUROPE tagjaként aktív szerepet kíván vállalni az EU-s elnökségi trió munkájában, a spanyol és a belga Szövetségekkel együtt" – mondta Futó Péter, az MGYOSZ elnöke.

A három munkaadói Szövetség vezetői bíznak abban, hogy javaslataikat a hármas Elnökség figyelembe veszi munkaprogramja véglegesítésekor, valamint hogy kiemelt fontosságot kap majd a munkaadói szervezetekkel való rendszeres szakmai konzultáció az elnökségi feladatok végrehajtása során.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!