4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Génmódosított összetevőt a megengedettnél magasabb arányban tartalmazó húskonzervekre ragasztottak figyelmeztető címkéket a Greeneace aktivistái kedden egy Tesco áruházban. Az érintett cégek egyike vitatja, de kivizsgálja, hogy valóban a jelzés nélkül megengedettnél nagyobb arányban tartalmazott-e génmódosított összetevőt terméke.

A "Génmódosított termék, nem kérünk belőle" feliratú piros-sárga matricát a környezetvédelmi szervezet tagjai a Szegedi Paprika Rt. darált sertéshús konzervjeire tették. Nemes Noémi, a Greenpeace kampányfelelőse elmondta: több gyártó húskonzervét bevizsgáltatták az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézetnél (OÉTI). A vizsgálat eredménye szerint három konzervben mutattak ki a törvényben szabályozott 0,9 százalékot jóval meghaladó arányban génmódosított összetevőt, szójafehérjét.

A labor a Szegedi Paprika Rt. mellett a Globus Rt. és a lengyel Lidl húskonzerv termékeiben talált 3 százaléknál magasabb arányban génmódosított összetevőt. A Szegedi Paprika készítményén a Kiváló Magyar Élelmiszer jelzés is szerepelt. A törvények alapján a 0,9 százalék feletti "génszennyezést" minden esetben fel kell tüntetni a terméken - mondta Nemes Noémi, aki hangsúlyozta: ez a felirat ma egyetlen terméken sem olvasható, pedig a húskészítmények nagy része tartalmaz génmódosított összetevőt.

Az aktivisták az OÉTI vizsgálati eredményét átadták a Fogarasi úti Tesco vezetőjének, a termékek gyártóit pedig levélben szólította fel a szervezet, hogy azonnali hatállyal vonják vissza a génszennyezett termékeket. Dr. Vajda Boldizsár, az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) GMO - azaz a génmódosított szervezetekkel foglalkozó - laboratóriumának vezetője megerősítette, hogy az általa vezetett laboratóriumban megvizsgálták a Greenpeace által beküldött élelmiszermintákat és azokban kimutatták a 0,9 százalékot meghaladó génmódosított szójaszennyezést.

A szakember elmondta: Magyarország uniós tagságát követően engedélyezett a genetikailag módosított összetevők felhasználása, de azokat az élelmiszereken jelölni kell. Ezeken az élelmiszereken pedig ilyen jelölés nem volt. Mindehhez a laboratóriumvezető hozzátette: azt nem tudja, hogy Magyarországon hány élelmiszeren jelölik azt, hogy genetikailag módosított összetevőt tartalmaz, de ő ilyen jelöléssel még nem találkozott.

A világon termelt szójamennyiség mintegy 60 százaléka genetikailag módosított. Magyarországon minimális mennyiségű szóját termesztenek, így gyakorlatilag a teljes magyar felhasználást importálja az ország. Ebből a szakértő szerint az következik, hogy a genetikailag módosított szójából is érkezik az országba. Az OÉTI nem rendelkezik szankcionálási joggal, az csak az országos tiszti főorvosi hivatalnak van, amely 300 ezer forinttól 10 millió forintig büntethet, ismételt esetben a bírság egymillió forinttól 20 millió forintig terjedhet.

Vajda Boldizsár szerint a jelenlegihez hasonló esetek elkerülése érdekében fokozni kellene a hatósági ellenőrzést, ami visszatartó erejű lehetne a gyártók számára. A szakember ugyanakkor jelezte azt is, hogy külföldről sem mindig hiteles hatósági bizonyítványokkal érkeznek az élelmiszerek Magyarországra.

"A Szegedi Paprika Zrt. bevizsgált és a forgalmazók, illetve a gyártók által a GMO-ra vonatkozóan megfelelő tanúsítvánnyal ellátott termékeket használt fel termékösszetevőként" - kommentálta kedden közleményében a társaság a Greenpeace által felvetett kifogást. A közlemény utal arra, hogy a cég rendelkezésére álló adatok szerint egy darab, a részvénytársaság által előállított konzervet vizsgáltak meg. Ezért a vizsgálati eredmény így több mint kétséges.
A Szegedi Paprika Zrt. jelzi, az ügyet kivizsgálja, ellenőrző vizsgálatot végeztet.

Amennyiben a Greenpeace tényállítása a valóságnak megfelel, úgy a cég beszállítójával szemben fogja érvényesíteni törvényes követelését. Ellenkező esetben viszont a Greenpeace Magyarországi Egyesülettel szemben lép fel a valóságnak nem megfelelő tényállítással okozott sérelmének orvoslására. A cég jelzi azt is, hogy a megvizsgált termékén soha nem szerepelt "A Kiváló Magyar Élelmiszer" megjelölés. Mindehhez hozzáteszik még azt is, hogy a szóban forgó darált hús konzerv nem tartozott a jelölési kötelezettség alá. A Globus Rt.-nél egyelőre nem kívántak reagálni a Greenpeace által a céget ért vádakra.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!