3p

A brüsszeli kormány támogatja a két nagy francia energiaszolgáltató cég, a Gaz de France és a Suez egyesüléséről hozott hét végi párizsi döntést, a lapok viszont aggódnak: szerintük félő, hogy ezzel a belga érdekek háttérbe szorulnak majd. Az ügy hátterében az áll, hogy a franciák a fúzióval akarják megakadályozni az olasz Enel-t a Suez felvásárlásában.

A kérdés azért lényeges, mert a Suez néhány éve megvette a belga energiaszolgáltatót, az Electrabelt, sőt tavaly ősszel felvásárolta a még külső kezekben maradt kisebbségi részvénypakettet is, s így immár 100 százalékban a belga cég tulajdonosa. Ennek a tulajdonrésznek köszönhetően Belgium komoly befolyással bír a Suezben: az óriáscég bevételeinek 26,4 százalékát ez az ország adja, a Suez legnagyobb részvényese 8 százalékos tulajdonrésszel egy belga cég, a Groupe Bruxelles Lambert, s a Suez elnökének két helyettese is belga.

Ha azonban megvalósul a fúzió, akkor az új, egyesült óriáscég legnagyobb részvényesévé a francia állam válik majd, több mint 30 százalékos részesedéssel (a Gaz de France ugyanis 80,2 százalékban állami tulajdonban van), s a belga érdekek érvényesítési lehetősége nyilvánvalóan csökkenni fog.

A Le Soir című brüsszeli lap hétfői számában egyenesen úgy fogalmaz, hogy ezzel a lépéssel a franciák "államosítják" a belga energiaszolgáltatást, s a belga energiaügyi minisztérium ezentúl Párizsban lesz. A La Libre Belgique című lap hétfői jegyzetírója pedig felteszi a kérdést: ugyan hol van a belgák patriotizmusa? "A mi vezetőink mind úgy tesznek, mintha normálisnak találnák, hogy a belga energiatermelést szinte teljes egészében, a gázszolgáltatást pedig túlnyomó többségében a francia állam gyámsága alatt irányítják majd" - olvasható a lapban.

A kérdés általánosabb összefüggéseiről, a gazdasági protekcionizmus EU-n belüli térhódításáról beszélt a De Tijd című flamand lap hétfői számában Karel Van Miert, az ezt megelőző EU-bizottság versenyügyi biztosa. A Suez-GdF fúzióval ugyanis a franciák azt akarják megakadályozni, hogy az olasz Enel energiaszolgáltató rátegye kezét a Suezre. Karel Van Miert szerint tartani kell az újkeletű gazdasági "patriotizmus" következményeitől. "A protekcionizmus rövid távon a biztonság illúzióját adhatja. De hosszabb távon ez a mentalitás végzetes. A kormányok mindig is azt hitték, hogy saját nagyvállalataik védelmével biztosíthatják azok jövőjét, de ennél semmi sem kevésbé igaz. Némi idő elteltével ugyanis ezeket a cégeket a konkurencia mindenképp meggyengíti" - vélte. Egyben hozzátette: a protekcionizmus visszafogja a gazdasági növekedést, s fékezi az európai gazdaság integrációját is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!