4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly 100-150 ezer középiskolás és egyetemista jelent meg a munkaerőpiacon nyári, szezonális munkavállalás céljából. Miután sok cég szívesen nyúl nyaranta ehhez az erőforráshoz, várhatóan idén is százezres nagyságrendben lépnek a munkaerőpiacra a fiatalok. Az alábbiakban a diákmunkára vonatkozó legfontosabb munkajogi szabályokat ismertetjük.

Még szigorúbb szabályok (Mfor-montázs)

Aki 16. életévét betöltötte, de még nem töltötte be a 18. életévet, munkaviszonyt létesíthet munkavállalóként. A köznyelven diákmunkát végző fiatalokat a törvény "fiatal munkavállalóként" nevezi, akikre szigorúbb törvényes védelmet vonatkoztat. Így fontos tudni, hogy a 15. életévtől is betölthető munkaviszony abban az esetben, ha általános-, szakiskolában, vagy középiskolában nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat a diák és a munkát az iskolai szünet alatt végzi.

Nem minden munkakörre alkalmazható fiatal munkavállaló
A Munka Törvénykönyve a nők munkaügyi védelméhez hasonlóan a fiatal munkavállalókat is különösen védi az elvégzendő munkát tekintve. A törvény szerint a fiatal munkavállalókat nem szabad olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára és fejlettségére tekintettel hátrányos következményeket okozhat. Külön jogszabály határozza meg azokat a munkaköröket, amelyekben nem, vagy csak meghatározott munkafeltételek biztosítása esetén, előzetes orvosi vizsgálat alapján foglalkoztatható fiatal munkavállaló.

Munkaszerződés diákmunka esetén

A fiatalok foglalkoztatása minden más munkaviszonyhoz hasonlóan a munkaszerződés megkötésével jár. Ezt kötelező írásba foglalni, amennyiben ugyanis szóbeli megegyezés történik, úgy csak a fiatal munkavállaló és csak az első munkanaptól számított 30 napon belül jelezheti a szerződés érvénytelenségét.

A munkáltató köteles írásban tájékoztatást nyújtani az alábbiakról: munkaköri feladatok, az ahhoz esetlegesen szükséges végzettségről, a munkába lépés napjáról, a bérfizetés napjáról, a munkabér elemeiről, az irányadó munkarendről, a rendes szabadság számításáról és kiadásának módjáról, továbbá a felmondási idő megállapításának szabályairól és a munkavédelmi szabályokról. Fentieken túl az esetleges kollektív szerződések érvényességéről is felvilágosítást kell adni a fiatal munkavállaló számára, valamint meg kell adni az esetlegesen illetékes szakszervezet és üzemi tanács elérhetőségeit.

Fontos, hogy munkaszerződés csak azzal a 15. életévét igen, ám 16. életévét még be nem töltött fiatal munkavállalóval köthető, aki a törvényes képviselője részéről írásbeli engedélyt tud bemutatni a munkavégzéshez. Ezen felül a szerződéskötéshez feltétlenül szükség van az iskolalátogatási igazolásra is, amelyet az illetékes tanintézmény állít ki.

Természetesen mód van arra, hogy a fiatal munkavállalót ne munkaviszony keretében foglalkoztassák, hanem megbízási, vagy vállalkozási jogviszony keretében, ám ebben az esetben is fontos, hogy a két utóbbi esetre irányadó Polgári Törvénykönyv iránymutatásán túl az MT-ben a fiatal munkavállalókra meghatározott előírások is betartandóak. Tehát nem lehet megkerülni az alábbi szabályokat a vállalkozási és megbízási jogviszony esetén sem.

Törvényes munkafeltételek fiatalok foglalkoztatásakor

A 18 éven aluli fiatal munkavállalók esetén az MT napi 8 órában maximalizálja a munkavégzés időtartamát, azaz heti 40 óránál többet nem lehet foglalkoztatni egy fiatalt sem. A törvényi előírások szerint 4 és fél óra munkaidő után legalább 30 perc munkaközi szünetet köteles adni a munkáltató a fiatal munkavállalónak. Két munkanap között legalább 12 órának kell eltelnie pihenőidő formájában. Fontos szabály, hogy fiatal munkavállalókat tilos éjszakai munkára, készenlétre, ügyeleti jellegű munkára kötelezni és szintén törvénysértő magatartásnak számít a túlóráztatás gyakorlata is.

Diákmunka igénybevétele iskolaszövetkezeten keresztül

Az iskolaszövetkezetek száma tavaly elérte a 15-öt, egy-egy iskolaszövetkezet körülbelül 4000 diáknak biztosít munkalehetőséget a szerződéses munkáltatók révén. Ez esetben a munkaszerződést az iskolaszervezet a diákkal köti a korábban már említett szükséges írásbeliség és tartalmi elemek megléte mellett. A diákok ilyenkor a szövetkezettel állnak jogviszonyban, bármilyen vitás kérdés esetén rajtuk keresztül történik az intézkedés.

A munkabér kérdése

A törvény rendelkezése szerint a diákokat is a munkaszerződésben megállapított személyi alapbérnek megfelelő munkabér illeti meg. A munkabér időbérként vagy teljesítménybérként, illetve a kettő összekapcsolásával állapítható meg, tehát semmiképpen nem lehet eltekinteni attól, hogy fizetés illesse meg a fiatal munkavállalót.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!