3p

Relatív és abszolút értékben is a média, az építőipar és a szolgáltatói szektor a legrosszabbul fizető ágazatok. Az idei évben a teljes leírt tartozásállomány értéke jóval 350 milliárd euró felett alakult.

Az Intrum Justitia követeléskezelő cég felmérése szerint az európai vállalatok egyre rosszabbul teljesítenek. A különböző ágazatokban a leírási veszteség és a késedelmes fizetés eltérő, a trend a szektorok többségében mégis negatívan alakul. A 10 ezer vállalkozásra kiterjedő 2013-as Európai Fizetési Kockázati Index Iparági Elemzése szerint relatív és abszolút értékben is a média, az építőipar és a szolgáltatói szektor a legrosszabbul fizető ágazatok. Az idei évben a teljes leírt tartozásállomány értéke jóval 350 milliárd euró felett alakult, ami azt jelenti, hogy az egy év alatt lebonyolított összes üzleti tranzakció 3,0 százalékát kellett leírni késedelmes vagy nem teljesített fizetés miatt.

A felmérésből egyértelműen látszik, hogy tavaly az egészségügy esetében emelkedett legmeredekebben a veszteségként leírandó követelésállomány aránya. Ez a trend 7 százalékos emelkedést követően immár 3,5 százalékos szintet ért el, jóllehet a hosszú távú javulás jeleit is lehet már látni. Az építőipar, a média és az oktatási szektor az átlagnál magasabb veszteséget volt kénytelen leírni, a közüzemi szolgáltató, a szállítás és a gyártó ágazat azonban a 3,0 százalékos átlagnál jobban teljesített. Igazolva az utóbbi évek trendjét, a szolgáltatói szektor sújtja abszolút értékben leginkább a késve fizetés, és az ebből adódó leírási veszteség, amelynek aránya 4,5 százalék körül alakul.

"Az Intrum Justitia felméréséből kiderül, hogy a negatívan érintett ágazatok egyértelműen azok, amelyek tovább várnak azzal, hogy követeléseiket külső, szakmai partnernek adják át és más vállalkozásoknál kisebb mértékben veszik igénybe követeléskezelő cégek szolgáltatásait" - hívta fel a figyelmet Majorosi Gyöngyvér, az Intrum Justitia cégcsoport értékesítési igazgatója. (A szakértő napjaink követeléskezelési gyakorlatáról tart előadást a II. Mfor Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Konferencián, november 14-én - szerk.)

A kis- és középvállalkozások szempontjából egy rendkívül fontos mérföldkő a nemrég Magyarországon is bevezetett európai uniós jogszabály, mely a lánctartozások visszaszorítására jött létre. A rendelkezés amellett, hogy 60 napban maximálja a fizetési határidőket, számlánként 40 eurós behajtási költség-átalányt vezet be.

"Azt gondolom, hogy az uniós direktíva magyarországi bevezetése egy rendkívül jó lehetőséget kínál a kis- és középvállalkozások megerősítésére. A követeléskezelési folyamatot újonnan szabályozó rendelkezések rendkívül jövedelmező pénzügyi konstrukciót kínálnak a hazai vállalkozások, így az Intrum Justitia ügyfelei számára is” - hangsúlyozta Majorosi Gyöngyvér.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!