3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korrupciót a magyarok többsége, hasonlóan a régióban élőkhöz, nem tartja normális dolognak, viszont a megkérdezettek fele adott már életében kenőpénzt.

A korrupciót a magyarok többsége, hasonlóan a régióban élőkhöz, nem tartja normális dolognak, viszont a megkérdezettek fele adott már életében kenőpénzt - állapítja meg a Gfk Piackutató Intézet vizsgálata. Az intézet a felmérést az idén nyáron végezte Magyarország mellett 11 kelet-közép-európai országban. A reprezentatív felmérés során mindenütt ezer felnőttet kérdeztek meg, kivéve Oroszországot, ahol kétezernél is több ember véleményére voltak kíváncsiak.

A felnőtt lakosság kétharmadának véleménye szerint Magyarország korrupt ország. A közvélemény háromnegyede elutasítja azt az állítást, miszerint "a megvesztegetés teljesen természetes része az életnek, aki élni akarja életét, annak muszáj adnia. A magyar válaszadók mindössze 17 százaléka ért azzal az állítással egyet, hogy a kenőpénz mindennapos dolog. Azt a vélekedést, miszerint a kenőpénz teljesen szükségtelen, az ember bármit elérhet törvényes úton, a megkérdezettek több mint egyötöde (23 százalék) osztja. A többség értelmét látja a korrupció elleni harcnak, csak a kisebbség vélekedik úgy, hogy a korrupció mindig volt és lesz, ezért nem érdemes ellene küzdeni.

A válaszadók többsége, majdnem háromnegyede úgy vélekedik, hogy az államnak kellene harcolni a korrupció ellen, nem pedig a polgároknak. A felmérések szerint a megkérdezettek fele azt mondja, hogy a jelenlegi kormánynak nem áll érdekében a korrupció elleni küzdelem. A kutatás során feltették azt a kérdést is, hogy mit tenne a megkérdezett, ha tanúja lenne annak, amikor egy magánvállalkozás részéről valaki vagy egy magánszemély kormányzati tisztviselőt, közszereplőt megveszteget.

A válaszokból kiderült, hogy a többség nem tenne semmit vagy csak a rokonaikkal, barátaikkal osztanák meg ezen ismeretüket; ez a nagyjából egyforma két csoport az összes válaszadó kétharmadát teszi ki. A megkérdezettek 15 százaléka értesítené névtelenül a rendőrséget, míg a bírósági tanúskodással együtt bejelentést csak a válaszadók 8 százaléka vállalná. A válaszadók fele-fele érezte úgy, hogy a szocialista időben kevesebb, illetve ugyanennyi volt a korrupció.

A megkérdezettek szerint a korrupció az egészségügyben a legelterjedtebb, s hasonlóan vélekednek a régió országaiban élők is. A felmérések szerint a korrupciós ranglistában az egészségügyet a rendőrség, a minisztériumok és a közhivatalok követik.

A nemzetközi összehasonlítás szerint a régió átlagához képest a magyarok közül kevesebben állítják, hogy korrupt országban élnek. Legnagyobb számban az ukránok tartják korruptnak országukat. A térség lakóinak többsége értelmét látja a korrupció elleni harcnak, és majdnem egyöntetű a vélemény arról, hogy az államnak és nem az állampolgároknak kell harcolni a korrupció ellen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!