2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy osztrák tanulmány szerint a kelet-európai cégek gyakran túl későn reagálnak a válsághelyzetekre, és a korábbiakhoz hasonlóan, jelenleg is csak korlátozott sajáttőke áll rendelkezésre a szükséges átalakításhoz.

Ugyanakkor a szanálás célja is különbözik a nyugati cégekétől: míg Nyugat-Európában a költségcsökkentés áll előtérben, keleten nagyobb hangsúlyt kap a forgalomnövelés. A Roland Berger cégtanácsadó tanulmánya szerint a kelet- és közép-európai cégek csak akut likviditási válság esetén vezetnek be szanálási intézkedéseket. Romániában a cégek 60 százaléka például csak a fenyegető fizetésképtelenség esetén lép. Csehországban 50 százalék, Horvátországban 40 százalék ezen cégek aránya. Egyedül a lengyel cégek között 20 százalékos csupán ez az arány, és ezzel gyakorlatilag a nyugat-európai szintet közelítik.

A leghosszabb a "reakcióidő" Magyarországon: a likviditási válságot a banki támogatások és a szubvenciók gyakran hosszú ideig elfedik. A kelet- és közép-európai cégeknél az átalakítási intézkedések során sokkal inkább a forgalom növelésére, semmint a költségcsökkentésre helyezik a hangsúlyt. A román cégek 63, a lengyelek 55, a csehek és a horvátok 41, a magyarok 38 százalékánál egyértelműen a forgalom növelését helyezik előtérbe az átalakításkor. Az osztrák cégeknél ez az arány csak 25 százalék. A tanulmány elkészítésébe 2500 európai céget vontak be, közülük 1100 horvát, lengyel, magyar, román és cseh vállalkozást.

A hazai problémákra egy másik közelmúltban publikált elemzés is rámutatott. Az elmúlt tíz év alatt 2005-ben volt a legtöbb csődeljárás, végelszámolás és felszámolás. Emellett tovább romlott a magyar társaságok fizetőképessége és fizetőkészsége is - állapította meg a Creditreform Magyarországi Hitelezővédelmi Szövetség elemzésében.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!