3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A júliusi hőség alaposan felpörgette a magyar turizmus, a vendégéjszakák, a szállodák foglaltsága és az árbevétel is növekedett a tavalyihoz képest.

Több lengyel és holland

A KSH adatai szerint júliusban a külföldi vendégek 1,5 millió vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 4, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A jelentősebb küldő országok vendégforgalma változóan alakult. Míg a Németországból érkező vendégek forgalma stagnált, addig a lengyel és a holland vendégek által eltöltött éjszakák száma számottevően emelkedett (13 és 11%). Ausztria vendégforgalma csekély mértékben csökkent (0,5%).

Júliusban a belföldi vendégek 1,9 millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 8,6, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 7,6 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A belföldivendég-forgalom Budapesten stagnált, a turisztikai régiókban – Közép-Dunántúl kivételével – pedig nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 56 százalékát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 7,9 százalékkal emelkedett.

60 százalékos kihasználtság

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 60 százalékos volt, ami 2,1 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban. A csúcsszezonnak számító hónapban a gyógyszállók szobáinak igénybevétele kimagasló, 73 százalékos, az öt- és a négycsillagos szállodák szoba-kapacitáskihasználtsága szintén kiemelkedő, 70 százalékos volt.

Júliusban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 837 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 9466 forint volt.

12 százalékkal nagyobb bevétel

A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 12 százalékkal magasabb volt, mint 2012 júliusában. Összesen 34 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 21 milliárd forint. A vendéglátásból 6,3 milliárd forint folyt be, 571 millióval több, mint az előző év júliusában. A forint/euró havi átlagárfolyama 295 forint volt, 8,5 forinttal gyengébb a 2012. júliusi értéknél.

A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján júliusban 2048 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év hetedik hónapjában 2,7 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. Összehasonlítva a tavaly júliusban beváltott üdülési csekk, valamint a SZÉP-kártya együttes forgalmával, a bővülés 14 százalékos volt.

Több vendég, több munka

A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken júliusban közvetlenül több mint 33 ezer főt foglalkoztattak, ami 4,2 százalékkal több, mint 2012 azonos időszakában.

2013. július 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3053 volt, ezen belül 1024 szálloda 59 ezer szobával, 1019 panzió több mint 11,5 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 1010 volt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!