4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nehéz megállapítani, hogy korrekt árat fizettünk-e az Erstéért, mindenesetre az EBRD szerepvállalása megnyugtatólag hat.

38,9 milliárd forintért vette meg az Erste Bank Hungary 15 százalékos részesedését a magyar állam nevében a Corvinus Zrt., jelentette be múlt hét hétfőn Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter még korábban, május 5-én azt közölte az akkor még nem publikált vételárral kapcsolatban, hogy a tárgyalások során a magyar kormány jól képviselte az adófizetők pénzét, de azt is hozzátette, hogy az Erste is a részvényesei érdekeit. Ez utóbbit mindenféleképpen alátámasztja, hogy az osztrák Erste magyarországi leánybankjának saját tőkéje december végén 160,3 milliárd forintot tett ki, aminek a 15 százaléka 24 milliárdra rúg. Miután a vételár 38,9 milliárd forint volt, így az állam 161 százalékon vásárolta be magát a bankba.

Hogy a könyv szerinti érték 161 százalékán történt tranzakció olcsó vagy drága a mindenki számára rendelkezésre álló adatok alapján nehéz eldönteni, már csak azért is, mivel az Erste Bank Hungary negyedéves adatokat nem közöl. Márpedig jó eséllyel a 2014-ben 101,4, tavaly pedig 22 milliárdos mínuszt elkönyvelő pénzintézet idén már nyereséges lesz annak ellenére, hogy az Erste Group beszámolója szerint az első negyedévben a magyar leány még 0,2 millió eurós mínuszt produkált. Ugyanakkor a belső fogyasztás felpörgése, a hitelezés újraindulása, az ország pénzügyi stabilitásának növekedése, a korábbi rossz hitelek évek óta tartó leírása, és persze a bankadó csökkentése az egész szektor számára pozitív gazdálkodási környezetet teremtett. Ez meg is látszik a hitelintézeti szektor idei első negyedéves számain, az MNB statisztikája szerint ugyanis január és március között 191,4 milliárdnyi adózott nyereséget termeltek a hazai bankok. Ez bő háromszorosa a 2015-osnek.

Nézze meg a világ első 3D nyomtatóval készült épületét!

Ráadásul, ahogy a magyar Erste elnök-vezérigazgatója fogalmazott a Citibank lakossági üzletág idei akvizíciójával az évtized egyik legnagyobb banki tranzakcióját hozták tető alá. Ennek, valamint a saját jelzálogbank alapításának köszönhetően a menedzsment szerint megteremtették a növekedés és a nyereséges működés feltételeit.

De visszatérve az árhoz a 2015 év végi saját tőkére vetített 160 százalékos vételár a tőzsdén forgó két bank árazásával összehasonlítva nem mutat kiugró értéket. Az OTP esetében például az első negyedéves 1232,5 milliárd forintos saját tőkét a BÉT adatai szerint a piac jelenleg 1920 milliárdra értékeli, vagyis a könyv szerinti érték 155,7 százalékán forognak a papírok. Az összehasonlítást megnehezíti, hogy az OTP regionális nagybank lett, hiszen eredményét nemcsak a magyar folyamatok, hanem az orosz, ukrán, valamint a közép-európai piacok alakulása is alapvetően befolyásolja.

Bár az FHB a magyar piacon működik, a vele történő összehasonlítást pedig az elmúlt napok eseményei teszik lehetetlenné. Egyrészt a bank a saját tőkéjébe, ami az első negyedév végén 107,5 milliárdot tett ki, beleszámította azt a 112 millió euró névértékű alapvető kölcsöntőke kötvényt is, amelyet az MNB büntetés után a múlt héten vett vissza ismeretlen tulajdonosától. A kötvény nélkül a bank saját tőkéje lényegesen kevesebb, mindössze 72,2 milliárd forint.

Másrészt a Spéder Zoltán személye körüli hadjárat következményeként az FHB piaci értéke bő 40 százalékkal zuhant az elmúlt napokban. Emiatt a jelenlegi 27 milliárdos piaci kapitalizáció jóval alacsonyabb árazást jelent az Ersténél számolt 160 százaléknál.

Mindenesetre az a tény, hogy az EBRD ugyanazokkal a paraméterekkel vásárolta be magát az Erste Bankba, mint a magyar kormány, azt mutathatja, hogy a Corvinus fair értéket fizethetett érte. Különösen, ha a bank ígéretéhez híven valóban 550 millió euróval (173 milliárd forint) növeli a magyarországi hitelezését.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!