5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A távmunkában foglalkoztatás az egyik legjobb módja lehet a munkaerő-költségek csökkentésének, így különösen a mostani nehéz gazdasági klímában érdemes ehhez az eszközhöz nyúlni a nehézségekkel küzdő cégeknek. Erre annál is inkább szükség lenne, mivel egy friss felmérés szerint Magyarországon még mindig nagyon alacsony ennek a munkavégzési formának a tudatos alkalmazása.

Jól járhatnak a távmunkások

Magyarországon ma csak minden hetedik vállalat alkalmaz távmunkát – derült ki a Deloitte Üzletviteli és Vezetési Tanácsadó Zrt. legújabb, a távmunka hazai ismertségét és elterjedtségét vizsgáló kutatásból. Sokan nem ismerik vagy nem látnak rá belső igényt, pedig a megkérdezett vállalkozások azon hányada, amely már évek óta sikerrel alkalmazza ezt a munkaszervezési módszert, többségében pozitívan vélekedik a távmunkáról. Ezek a vállalatok jellemzően nagyobb hatékonyságról, költségcsökkenésről és a munkavállalói elégedettség növekedéséről számolnak be.

"A felmérés alapján megállapítható, hogy ma még mindig nagyon alacsony ennek a munkavégzési formának a kihasználtsága és tudatos alkalmazása Magyarországon. A kutatás mintáját adó vállalatok mindössze 14 százaléka alkalmaz jelenleg távmunkában munkavállalókat, és csupán további egy százalék körüli azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek ezt a közeljövőben tervezik bevezetni" – mondta Forgács Tamás, a Deloitte Vállalati kockázatkezelési tanácsadás üzletágának szenior menedzser, lapunk szakértője.

A távmunkát nem alkalmazó vállalatok 53 százaléka szerint a tevékenységük nem igényli vagy az elvégzett munka jellege nem teszi lehetővé a távmunka alkalmazását. A kutatás adataiból viszont arra lehet következtetni, hogy sokan nem ezen okok, hanem egyszerű ismerethiány miatt nem alkalmazzák ezt a foglalkoztatási formát.

Vagyis a vezetők vagy nem találkoztak ezzel a lehetőséggel, vagy nem tudják, hogyan lehetne alkalmazni vállalatuknál. A távmunkától elzárkózó vállalatok több mint egyharmada (37 százalék) nem tudott okot mondani, hogy miért nem alkalmazza, illetve miért nem tervezi alkalmazni a távmunkát.

Az államnak is ösztönöznie kellene a távmunkát

A vállalatok ma elsősorban az értékesítők és ügynökök (57 százalék), menedzserek (38 százalék), informatikusok (28 százalék), mérnökök (13 százalék), pénzügyi szakemberek, illetve tanácsadók (11 százalék) számára biztosítanak távmunka-lehetőséget. Szempontjaik között a munkaerő-megtartás, a céghűség, valamint a szélesebb munkaerő-piaci "merítés", illetve a költségcsökkentés reménye is szerepel.

A Deloitte felmérésének eredményei, illetve a napjainkban tapasztalható globális tendenciák fényében kijelenthető, hogy az államnak hazánkban is érdemes lehet nagyobb hangsúlyt fektetnie a távmunka ösztönzésére. A kutatás során ugyanis a megkérdezett cégek több mint fele jelentette ki, hogy valamilyen kedvezmény vagy támogatás még inkább ösztönözné a távmunka szélesebb körű alkalmazását – hangsúlyozta Forgács Tamás.

A költségek csökkentéséről a válaszadó cégek 45 százaléka számolt be. Szintén jó módszernek tartja a mai gazdasági válság idején a távmunka bevezetését és minél nagyobb arányú alkalmazását Dénes Attila, a Humánplus ügyvezető igazgatója, aki az ilyen munkaformában dolgozók teljesítményének értékeléséről beszélt a napokban megtartott Távmunka Szakmai Műhelyen.

Már csak azért is érdemes ezzel az eszközzel élni, mert a mostani nehéz üzleti környezetben nagyobb biztonságban érezhetik magukat az ilyen dolgozók, hiszen kevesebbe kerülnek a cégnek.

A megtartásban is segíthet az értékelés

A szakember szerint a távolról dolgozók esetében különösen fontos a TÉR (teljesítményértékelés), hiszen hatékonyságuk javításában ez jelentős szerepet játszhat. Mint mondta, minél jobban működik a rendszer, annál kisebb a dolgozókban a félelem, hiszen tisztában vannak azzal, mit gondol róluk felettesük, mennyire elégedettek munkájukkal.

A mai gazdasági klímában különösen fontos a költségcsökkentés, a teljesítmény- és eredménynövekedés, amihez a távmunka és a TÉR alkalmazása is kitűnően hozzá tud járulni – véli Dénes Attila. Szerinte a teljesítménymenedzselés egy olyan eszköz, ami nem csak a vezetők, de az alkalmazottak kezében is van, és a közös gondolkodáson keresztül jelentősen javíthat az egyéni és a csoport teljesítményén, illetve hozzásegíthet a szervezeti célok eléréséhez.

Jutalom is lehet a távmunka

Bár szerinte minden egyes cégnél más a sikerrecept, a tudatosság sokat segíthet. Ezért meg kell határozni, mik a pontos elvárások a kollégáktól, milyenek a munkatársak, miben kell fejleszteni őket. Ezen kívül ellenőrizni kell, ismerik-e az elvárásokat az alkalmazottak. A végső lépés pedig egy 360 fokos értékelés lehet, amiből kiderülhet, hogyan látja magát az illető, illetve milyennek tartják mások.

A távmunkásoknál fokozottan nagy szerepe lehet annak, hogy a visszajelzésben legyen segítség is, ne csak a hiányosságokat közöljék velük. Mivel a vezetők nem látják naponta őket, ezért különösen fontos, hogy lássák, miben tehetségesek, mire kell összpontosítani saját és a szervezet eredményessége érdekében. Mivel a távmunka alkalmazásához nagyfokú bizalomra van szükség, ezért a lehetőséget az ilyen típusú munkavégzésre akár jutalomként is adhatják az arra érdemes kollégáknak.

A témában kérdezze Forgács Tamás szakértőnket. A szakember a Magyar Távmunkaszövetség elnöke.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!