4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gerillamarketing óriási találmány – véli Sas István reklámpszichológus. Olcsón nagy hatékonyságot lehet elérni vele, az egyetlen nehézsége, hogy kirobbanó ötletet kell kitalálni, hogy szárnyaljon a dolog. A gond az, amikor ötlet híján az ügynökségek csak a botrányra alapozzák kampányukat. A sorból idén év végén a Pepsi vírusfilmje tűnt ki. Mfor.hu háttér.

Miért csak egyvalaki? (Részlet a Pepsi vírusfilmjéből)

A közönség már csak a szórakoztató formában tálalt reklámokra kíváncsi - szinte mindent fogyasztanak az emberek, ami kicsit is izgalmas, rendhagyó, fejtette ki Fabricius Gábor, a Republic of Art kreatív igazgatója a néhány hónappal ezelőtt megrendezett Reklámhéten. Szerinte az izgalmas kategória jól behatárolható: a pornó, a "mocsok", a humor és a "furaságok" keltik fel a nézők figyelmét. Ha pedig mindez celebekkel történik, az már non plus ultra.

A botrány önmagában kevés


Sas István reklámpszichológus szerint éppen ez a gond: a "magyar gerillapiac" átesett a ló túloldalára. A szakember szerint kevés az, ha valami csak botrányos vagy gusztustalan, sztori is kell mellé, ebben pedig jócskán le vagyunk maradva. "Nem elég, ha sokan megnézik a filmet. Hiszek abban, hogy az is számít, mit gondolnak utána a filmről és főleg a márkáról. Sok hirdetőt megtévesztenek a kattintási adatok, pedig az nem minden” – magyarázta a szakember.

Gyorsan telítődik a piac

A gazdasági válság mindenesetre jót tehet a gerillamarketing piacának is, tekintve, hogy kis költségből lehet nagyot alakítani. Veszélye ennek a műfajnak, hogy ha telítődik a piac, a fogyasztók egyre immunisabbak lesznek egy-egy vírusfilmre. Még a legjobb poén is elveszíti erejét, ha már túl sok jó film kering a hálózatban. Ennek pedig az lesz az eredménye, hogy vissza fog rendeződni a piac a hagyományos reklámok irányába. Ez egy játék, melyet nagy mértékben befolyásol a gazdaság és a többi piaci szereplő viselkedése.

A Pepsi tarolt

Mivel még távol állunk attól, hogy az igazán ütős ötletek beterítsék a piacot, egy-egy jó vírusfilm minden komolyabb blog vagy marketinggel foglalkozó média hasábjain megér egy misét - mindenki szívesen méltat egy-egy jó kampányt. Az idei év végén a Pepsi vírusfilmjétől hangos a szakma: a többség elismerően beszél róla, bár néhányan utánzással vádolják a készítőket.

Mikola Tamás, a Fővárosi Ásványvíz és Üdítőipari Zrt. senior brandmenedzsere szerint valóban nem ők találták fel a perszonalizált álhír műfaját, és ugyan a híradós megjelenés is hasonlít az Obama kampányban látotthoz, melyben a címzett  -  az Obama bukásához vezető nemvoksoló renitensként - név szerint szerepelt, a Pepsi Mikulás vírusfilmje mégis egyedi. "Azt gondolom, hogy a  perszonalizált álhír műfaj  alkalmazása csak egy része a sikernek, a másik maga az ötlet, és a megvalósítás, ami a Soda Team és a mi közös munkánk alapján született meg.  Két hét alatt közel 2,5 millió különböző email címre küldték tovább a filmet, és közel ötmillió letöltést mértünk, ami körülbelül ötven százalékos lefedését jelentheti az internettel rendelkezőknek.”

A kampány sikere aktualitásában, személyességében és abban rejlik, hogy ad valami  különlegeset a nézőnek: mindenki saját magát láthatja viszont a videóban. Mindezt szórakoztatóan, ráadásul lehetőséget adva arra, hogy másokkal is megoszthassuk ezt. Ritka az ennyire gyorsan hódító kampány. A siker mércéje a nézettségen, és a párbeszéd-generáláson túl, hogy a nemzetközi hálózat egyéb leányvállalataival az átvételről tárgyal a cég, mely igen ritka eset, ide leginkább csak behozni szoktak ötleteket, nem pedig kivinni.

A gerillamarketingben óriási erő lakozik, amit nem használnak ki a vállalatok - vagy azért, mert kevesebbel is megelégszenek, vagy azért, mert nem elég bátrak; esetleg kevés a jó ötlet. Ezen a területen már nem elég kicsit jónak lenni, a sikeres gerillamarketinget előállító cég és a jó gerillakampányt gyártó között akkora a különbség, mint a jó énekes és a slágerrel befutott előadó között. A slágerek magasba repítenek mindenkit, de kialakulásukra nincs recept; maximum a rutinos slágergyárosok sejthetik, melyik dalnak mi lesz a sorsa.

Gábor Fanni

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!