3p

Több mint 1,2 millió vállalkozás működik Magyarországon, 98 százalékuk mikrovállalkozás, a klasszikus KKV-k száma nem éri el a tízezret, ám ezek több mint fele külföldi tulajdonban van. Vagyis hazánkban csak korlátozottan beszélhetünk KKV szektorról. A vállalkozóink jelentős része nem ért igazán a cégvezetéshez, egyetlen célja a bevétel növelése mindenáron. Nem is csoda, hogy egyre több a fizetésképtelen cég. Mfor.hu tudósítás.

A hozzá nem értés és a piaci kultúra hiánya aggasztó

Miért nem megy?

A Coface szerint a magyar cégek 98 százaléka érintett valamilyen szinten a fizetésképtelenségi eljárásokban. Annak, hogy a nem fizetés egyre nagyobb méreteket ölt, több oka is van. Az egyik a tőkehiány: az egyre szűkülő belső piacra nem érkezik tőke, az exportból pedig szinte csak pár tucat multinacionális cég részesedik, vagyis az export a magyar vállalkozások számára nem mérvadó.

A hazai KKV szektor termelőképessége tizede az EU 15-ök KKV szektorának termelőképességének. Persze ez nem csoda, hiszen Magyarországon alig vannak KKV-k: az uniós szabályok szerinti kis- és közepes vállalkozások száma tízezer alatt van, ezek közül ráadásul majdnem ötezer nincs többségi magyar tulajdonban. A többi hazai vállalkozás a mikro, ez a teljes paletta több mint 90 százaléka.

Ebből következik az is, hogy a hazai vállalkozások kevesebb mint húsz százaléka hitelképes, a bankok nem hajlandóak kockázatot vállalni. Persze ez azért nem is nagy csoda, hiszen a hazai válllalkozási kultúra még mindig ott van, ahol 1990-ben volt.

Csak az árbevétel számít

Az egyetlen cél az árbevétel maximalizálása bármi áron. Ez az egyetlen stratégia, ennek köszönhetően maximális az árverseny. A piacon huszadrangú szempont a minőség vagy a hosszú távú megbízhatóság, az kap megrendelést, aki a legolcsóbb. Ahelyett, hogy egy vállalkozás elhagyná a megbízhatatlan, nem fizető ügyfelét, s jóllehet kisebb árbevétellel, de nagyobb profitot érne el, inkább minimálisra csökkenti a profitját, hogy minden ügyfelet megtartson.

A rossz stratégia annak is köszönhető, hogy nagyon sok cégvezető csak félig képzett, és ezek a vezetők egy csődbe vitt vállalkozás után újabbakat alapítanak, majd ezeket is csődbe viszik - sorolta aggályait Mikael C. Szabo.

Szomszéd tehén vs. kiszorítás

Emellett egyre inkább a dögöljön meg a szomszéd tehene elvet követik a vállalkozások. Ahelyett, hogy a notórius nem fizetőkre felhívnák egymás figyelmét a társaságok, inkább hagyják, hogy más is pórul járjon. Hegyeshalomtól nyugatra a vállalkozások egyszerűen kiszorítják az ilyen sumákokat - szögezte le az ügyvezető.

A kockázatkezelési kultúra szinte teljesen hiányzik - annak ellenére, hogy szinte mindenki érintett a fizetési problémákban. A hitelbiztosításhoz mindössze ötszáz cég folyamodott, közülük ráadásul négyszáz külfödi tulajdonú. A behajtási szolgáltatást a cégek alig egy százaléka veszi igénybe, ez az arány az EU 15-öknék nyolc, az Egyesült Királyságban 15 százalékos, pedig ott azért fegyelmezettebbek a vállakozások.

F. Szabó Emese

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!