4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jó eséllyel még a svéd EU-elnökség idején ideiglenesen lezárhatja a környezetvédelmi fejezetet a csatlakozási tárgyalásokon Magyarország.

Ezt Jean-Francois Verstrynge európai bizottsági főigazgató-helyettes mondta a Világgazdaságnak. Csehország, Észtország és esetleg Ciprus is az "első féléves befutók" között lehet, Lengyelország viszont aligha.

Az Európai Bizottság most véglegesíti a környezetvédelmi fejezet kapcsán esedékes, aktualizált állásponttervezetet. A formális határidő április 30. Előzetes jelzések alapján számos területen is bizonyos fokú engedményekre lehet majd számítani Brüsszel részéről.

A jelölt országok általában e témakör kapcsán kérték a viszonylag legnagyobb számú és leghosszabb időszakra szóló átmeneti mentességi kérelmet, főként a közösségi acquis végrehajtásának tetemes beruházási igénye miatt. Magyarország a Brüsszelben március 26-án átadott kiegészítő álláspontjában ugyanakkor már számos derogációs igényt vont vissza, illetve egyes esetekben átfogó mentesség helyett konkrét területekre - úgynevezett leánydirektívákra -- szűkítette le kérelmét.

Bizottsági részről hangsúlyozzák, hogy elviekben készek derogációs kérések támogatására olyan esetekben, ahol egyértelmű a nagy ráfordításigény, s ahol egy ilyen mentesség nem torzít számottevően a piaci versenyfeltételeken. Verstrynge a napokban ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a látszólagos engedékenységnek van egy bizonyos logikája, amelyhez Brüsszelben igyekeznek következetesen ragaszkodni.

Szinte bizonyosan nem lehet például derogációra számítani a természetvédelem, a kerettörvények elfogadása, valamint úgynevezett eljárási kérdések esetében. Az utóbbi alatt egyebek között a közvélemény informálását, vagy például a szükséges környezetvédelmi hatástanulmányok elvégzését értik.

Brüsszelben nem zárkóznak el viszont olyan mentességek elfogadásától, amelyeket az adott direktívák bevezetésekor a mai tagállamok is megkaptak: főként a víz- és hulladékgazdálkodás területén. A dolog azonban itt sem teljesen parttalan - európai bizottsági körök részint arra emlékeztetnek, hogy a tagországok annak idején új helyzetként kerültek szembe bizonyos direktívák végrehajtásával, és ezért kaphattak például tíz évet a szükséges technikai feltételek megteremtésére.

Ugyanezen előírások meglétéről ugyanakkor a tagjelölteknek minimum a két évvel ezelőtti joganyag-összevetés (a nevezetes "screening") óta tudnak, miközben a taggá válásig még mindig minimum három év van hátra. Mindezek fényében nem minden tagország kész most nekik is ugyanazt a tízévnyi mentességet megadni, amit eredetileg ők élvezhettek.

További fontos szempont a potenciális piaci kihatás: egy hőerőmű esetében például nagyobb az esély hosszabb derogáció elnyerésére, mint -- különösen EU-határvidékhez közel eső -- termelői üzemnél. Az utóbbinál ugyanis fennáll a veszély, hogy ha például tíz évig tűrik el bizonyos technológiai feltételek hiányát (s ezzel voltaképpen versenyelőnyt biztosítanak az adott országnak), akkor ilyen hosszú időre már tagországbeli üzemek is kísértést érezhetnek az áttelepülésre, illetve ottani üzemnyitásra.

Többé-kevésbé biztosnak számítható vezérfonalnak tekinthető az, hogy egyes területeken mennyi időre kaptak mentességet az erre igényt tartó mai tagállamok. A csomagolóanyagok újrahasznosítható hányadára vonatkozó irányelv bevezetésére például eleve reménytelen 4-6 évnél hosszabb derogációt kérni, mivel a jelenlegi tagok között sem akadt erre példa, míg főként a szennyvízkezelés és a hulladékgazdálkodás esetében jó eséllyel elnyerhető akár tízéves mentesség is.

A kelet-európai jelölt országok mezőnyéből amúgy -- a fejezeten már túljutott Szlovéniát nem számítva -- láthatóan Magyarország és Csehország megítélése a legkedvezőbb, miközben a legerőteljesebb elégedetlenség Lengyelország és részben Szlovákia eddigi környezetvédelmi teljesítményét övezi (nem számítva Romániát, amelyet e téren is a leginkább elmaradottnak tekintenek).

A környezetvédelmi főigazgató-helyettes ennek fényében is vélte úgy, hogy a talán már a svéd fél évben révbe jutó ciprusi--cseh--észt--magyar négyes után leginkább Málta, Litvánia és Lettország számíthat az idén a környezetvédelmi fejezet lezárására. A környezetvédelmi dosszié minden jel szerint a júniusi, miniszteri szintű fordulón kerülhet leghamarabb napirendre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!