5p

Az Országgyűlés múlt hétfőn fogadta el azt a nemzetgazdasági miniszter által benyújtott törvényjavaslatot, amely az egyes munkaügyi és más kapcsolódó törvények módosítását célozza. A módosítások – a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó rendelkezések kivételével – 2011. augusztus elsejével lépnek hatályba. A Deloitte-tal együttműködő Ember és Szarvas Ügyvédi Iroda szakértője a sürgősséggel tárgyalt törvénymódosításnak a Munka Törvénykönyvét érintő főbb változásaira hívja fel a figyelmet.

"A jelen módosítást egyes értesülések szerint a Munka Törvénykönyvének átfogó módosítása, esetleges újrakodifikálása követheti az ősz folyamán. A mostani változások közül érdemes kiemelni a próbaidőt, a gyermek gondozására igénybevett fizetés nélküli szabadság után járó rendes szabadság és a túlmunka szabályainak módosítását, a munkáltatók szemszögéből nézve rugalmasabbá tételét" - mondta a változásokkal kapcsolatban Dr. Szarvas Júlia ügyvéd.

A próbaidő jelenleg kiköthető leghosszabb időtartama a Munka Törvénykönyve szerint három hónap. Általános szabályként a felek továbbra is csak maximum három hónap próbaidőben állapodhatnak meg, azonban kollektív szerződés a módosítás szerint lehetővé teszi legfeljebb hat hónapos próbaidő kikötését is. A kollektív szerződés alapján megállapított próbaidő tartamát a munkaszerződésnek természetesen a továbbiakban is tartalmaznia kell - vázolta fel az egyik fontos változást Szarvas Júlia.

A munkaadók terheinek csökkentése érdekében a gyermek otthoni gondozása és ápolása idejére kapott fizetés nélküli szabadságnak a módosítás értelmében a jövőben nem az első éve, hanem csak az első hat hónapja után jár rendes szabadság a munkavállalónak. A törvénymódosítás bevezette a szabadság pénzbeli megváltásának lehetőségét a felek megállapodása alapján abban az esetben, ha a gyermek ápolása, illetve gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadságról való visszatérést követően a munkavállaló az előzőekben említett hat hónap után járó szabadságot nem kapja meg.

A munkáltatók valamivel nagyobb rugalmasságot kapnak a munkavállalók rendes szabadságának kiadása során is. Megmarad az a főszabály, amely szerint a szabadságot kettőnél több részletben csak a munkavállaló kérésére lehet kiadni. A módosítás alapján viszont kivételesen fontos gazdasági érdek, illetve a munkáltató működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok miatt a munkáltató kettőnél több részletben is kiadhatja a szabadságot. Ez esetben azonban a munkavállalót megilleti évenként legalább egyszer minimum 14 nap összefüggő szabadság, hacsak a felek másként nem állapodnak meg.

A Munka Törvénykönyvének hatályos rendelkezései szerint rendkívüli munkavégzésért a munkabéren felül ötven százalékos bérpótlék vagy a felek megállapodása, illetve kollektív szerződés rendelkezése alapján a pótlék helyett legalább a végzett túlmunka időtartamának megfelelő szabadidő jár. A módosítás hatályba lépését követően a munkáltató egyoldalúan is eldöntheti, hogy a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként pótlékot fizet vagy szabadidőt ad ki a munkavállalónak, azaz a túlórát megválthatja szabadnappal.

Dr. Szarvas Júlia kiemelte: a törvénymódosítás a legfőbb változásokat a munkaerő-kölcsönzés tekintetében hozza. Az Európai Parlament és a Tanács 2008 végén fogadta el a munkaerő-kölcsönzés keretében történő munkavégzésről szóló 2008/104/EK irányelvet. Az irányelv legfőbb célkitűzése, hogy a munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkavállalókra ugyanazon alapvető munkafeltételek vonatkozzanak, mintha a kölcsönbevevő munkáltató foglalkoztatná őket. A tagállamok 2011. december 5-ig kötelesek az irányelv rendelkezéseit belső jogukba átültetni, amelynek Magyarország ezzel a törvénymódosítással tett eleget. A Munka Törvénykönyvének a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó módosított rendelkezéseit a 2011. december 1-jét követően megkötött szerződésekre kell majd alkalmazni.

A módosítás értelmében a munkaerő-kölcsönzés definíciója kifejezetten tartalmazni fogja a kikölcsönzés ideiglenességére való utalást, ami a kölcsönbeadó és a kölcsönzött munkavállaló közti megállapodásban meghatározott, legfeljebb öt évig terjedő időtartam lehet. Ehhez kapcsolódó szabály, hogy ha a kölcsönzött munkavállalót azonos kölcsönvevő az előző foglalkoztatás megszűnésétől számított hat hónapon belül ismételten alkalmazni kívánja munkaerő-kölcsönzés keretén belül, azt a fenti kölcsönzési időtartam megállapításánál figyelembe kell majd venni.

A Munka Törvénykönyvének jelenleg hatályos szövege szerint kölcsönbeadó csak belföldi székhelyű gazdasági társaság vagy szövetkezet lehet, a törvénymódosítás azonban a szolgáltatásnyújtás szabadsága elvének eleget téve az EGT-államban székhellyel rendelkező vállalkozásokra is kifejezetten kiterjeszti a kölcsönbeadókra vonatkozó rendelkezéseket.

Az irányelvben előírt egyenlő bánásmód követelményének való megfelelés érdekében a módosítást követően a Munka Törvénykönyve kifejezetten kimondja, hogy a kölcsönzött munkavállalóra a kölcsönvevőnél történő foglalkoztatás teljes időtartama alatt ugyanazokat a rendelkezéseket kell alkalmazni, mint amit a kölcsönvevő a saját munkavállalóinak előír az állapotos és szoptató nők védelme, a fiatal munkavállalók védelme, a munkaidőre, pihenőidőre vonatkozó szabályok, a munkabér összege és védelme, valamint az egyenlő bánásmód követelménye területén.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!