3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Meggyőződésem, hogy nem ellentétes a munkavállalói érdekekkel az a három munkajogi módosítás, amely miatt az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége az Alkotmánybírósághoz fordult - összegezte véleményét a beadványról Őry Csaba.

Meggyőződésem, hogy nem ellentétes a munkavállalói érdekekkel az a három munkajogi módosítás, amely miatt az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége az Alkotmánybírósághoz fordult - összegezte véleményét a beadványról Őry Csaba, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára az MTI-nek nyilatkozva.
A Munka törvénykönyve módosításának a beadványban elsőként kifogásolt intézkedése, hogy a versenyszférában megszűnik a helyettesítési díj. Az államtitkár elmondta: ha a dolgozó munkaideje nem tölti ki a napi munkaidőt, s a fennmaradó időtartamban egy másik munkakör elvégzését bízzák rá, ezzel még nem dolgozik többet a nyolc óránál. Amennyiben viszont munkája a nyolc órát meghaladja, akkor a többletmunkát továbbra is a túlmunka szerint kell díjazni.

A másik kifogásolt intézkedés, hogy a munkarendet a kollektív szerződés erre vonatkozó rendelkezésének hiányában a munkáltató határozathatja meg. Az államtitkár hangsúlyozta: amennyiben a kollektív szerződésben nem sikerül meghatározni a munkaidőbeosztást, akkor se szabadon, hanem a Munka törvénykönyve általános előírásai szerint kell elrendelnie a munkaidőbeosztást a munkáltatónak. Ez is számos megkötöttséget jelent. Ugyanakkor továbbra is rendelkezésre áll a szakszervezeteknek, hogy a kollektív szerződésben szerepeltessék a munkaidőbeosztásra vonatkozó kikötéseket is. Így a Munka törvénykönyve általános előírásainál a munkavállalók részére kedvezőbb feltételeket érhetnek el.

A harmadik módosításban azt kifogásolja a szakszervezet, hogy kirendelésnél egy másik kollektív szerződés hatálya alá kerül a dolgozó. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy ez jelenleg is így van. Nyilvánvalóan a munkavégzés helyén érvényes szabályok szerint kell dolgoznia a munkavállalónak. Ez lehet előnyösebb és bizonyos esetekben hátrányosabb a korábbi kollektív szerződésnél. Ennek ellenére az adott munkahely szabályaihoz kell igazodnia a dolgozónak. A speciális helyzetre utalva az államtitkár elmondta: a kirendelés elsősorban az elbocsátás elkerülését szolgálja. A piaci helyzet változása miatt a tevékenységét átmenetileg korlátozó vagy szüneteltető cégek egy másik munkaadóhoz rendelik ki dolgozóikat az elbocsátás helyett. A piaci viszonyok rendeződését követően ismét visszakerülhetnek a dolgozók eredeti munkahelyükre és ha az adott cégnél van kollektív szerződés, annak hatálya alá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!