5p

Minimális mértékben tudta növelni bevételeit a Magyar Telekom a most közzétett első negyedéves eredmények alapján. Mindez – a stagnáló mobil, és a csökkenő vezetékes szolgáltatások mellett – az energia üzletágnak köszönhető, igaz ennek bevétele, és nyereségrátája messze elmarad a hagyományos tevékenységek számaitól. A Magyar Telekom első negyedéves számai az elemzői várakozásoknak megfelelően alakultak.

A Magyar Telekom bevételei 2,9 százalékkal 142,5 milliárd forintról 146,6 milliárd forintra nőttek 2012. első negyedévben. Az energia viszonteladásból származó bevételek jelentős hozzájárulása ellensúlyozni tudta a vezetékes és mobil hangalapú bevételek csökkenését, áll a csütörtökön közzétett első negyedéves gyorsjelentésben. Emellett a növekvő TV, mobil internet és rendszer Integrációs/IT bevételek, valamint az okostelefonok növekvő eladásának köszönhetően megemelkedett készülékértékesítési bevételek is hozzájárultak a magasabb bevételekhez.

A forint gyengülésének kedvező hatása volt a nemzetközi leányvállalatok forintban számolt bevételeire, emeli ki a vállalat, hiszen a forint átlagosan 8,6 százalékkal gyengült a macedón dénárhoz képest és 8,4 százalékkal az euróhoz képest 2012 első negyedévében 2011 azonos időszakához képest.

Nem javult ugyanakkor a társaság eredményessége, hiszen az EBITDA 3,1 százalékkal 53,2 milliárd forintról 51,6 milliárd forintra mérséklődött, az EBITDA ráta 35,2 százalékot ért el. Az érték gyakorlatilag megfelelő az elemzői konszenzusnak, hiszen előzetesen 51,8 milliárd volt a várakozások átlagos értéke.

A működéshez kapcsolódó, azaz a vizsgálattal kapcsolatos költségek és elhatárolások, a végkielégítéssel kapcsolatos költségek, valamint a telekom adó nélkül számolt EBITDA 5,5 százalékkal 61,5 milliárd forintról 58,1 milliárd forintra csökkent. A működéshez kapcsolódó EBITDA ráta 39,6 százalék volt 2012 első negyedévében, míg 2011 azonos időszakában 43,1 százalék. Az EBITDA ráta csökkenésének oka, hogy nő az alacsony jövedelmezőségű energia viszonteladás aránya, valamint 2011. első negyedévében 1,4 milliárd forintos nyereség képződött magyarországi ingatlanértékesítésből.

A nyereségadó 2011. első negyedévről 2012. első negyedévre 26,5 százalékkal nőtt az alacsonyabb adózás előtti eredmény ellenére. A növekedés oka a magyarországi adójogszabályok változása, amely visszavonta a korábban bevezetett társasági adókulcs 19 százalékról 10 százalékra való csökkentését 500 millió forintos éves adóalap után. Ennek megfelelően számos halasztott adó egyenleget 2012. első negyedévben 19 százalékos adókulccsal számoltunk el, szemben a 2011 első negyedévében alkalmazott 10 százalékos adókulccsal.

A társaság részvényeseire jutó eredmény (nettó eredmény) 15,2 milliárd forintról 13,0 milliárd forintra esett. A csökkenés oka az alacsonyabb EBITDA és a magasabb nyereségadó volt, amit részben ellensúlyozott a nettó pénzügyi költségek csökkenése. A nettó eredmény szintén minimális alulteljesítésről szó, hiszen 13 százalékos visszaesést várt a piac, mely 13,2 milliárd forintot tett volna ki.


Az üzleti tevékenységből származó nettó cash flow 22,3 milliárd forinttal 44,6 milliárd forintról 22.3 milliárd forintra esett. A csökkenés oka elsősorban a működőtőke részét képező kötelezettségek mérséklődése, amely az SEC-vel és DOJ-val kötött egyezségek alapján fizetendő 20,7 milliárd forint kifizetésének, valamint a 2012. első negyedévben elnyert frekvencia licenszdíjához kapcsolódó ÁFA befizetésének eredménye. A magasabb kamatláb és növekvő eladósodottsági szint miatt emelkedő fizetett kamatok is hozzájárultak a csökkenéshez.

A beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba (CAPEX) 11,5 milliárd forinttal 12,3 milliárd forintról 23,8 milliárd forintra nőtt 2012. első negyedévében a 900MHz-es frekvenciasávért kifizetett 10,9 milliárd forintos licenszdíj miatt. A CAPEX teljes összegéből a Magyarország szegmensre 20,8 milliárd forint (a fent említett licenszdíjjal együtt), a TSystems szegmensre 0,7 milliárd forint jutott, míg Macedóniában 1,4 milliárd forintot, Montenegróban pedig 0,9 milliárd forintot fordítottak beruházásokra.

A szabad cash flow (az üzleti tevékenységből és az egyéb pénzügyi eszközök beszerzésével / eladásával korrigált befektetési tevékenységből származó cash flow összege) 42,2 milliárd forinttal a 2011. első negyedévi 27,0 milliárd forintról 2012. első negyedévben -15,2 milliárd forintra csökkent. Az egyezség alapján fizetett összegen és a spektrum licensz díjon kívül a beruházási szállítóknak történő tavaly első negyedévhez képest magasabb kifizetések is csökkentették 2012. első negyedévében a cash flow-t. A tavaly első negyedévi cash flow-t az ingatlanértékesítésből származó bevétel is segítette.

A nettó adósságállomány a 2011. március végi 270,5 milliárd forintról 2012. március végére 283,6 milliárd forintra nőtt. A nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) 2012. március végén 33,6 százalék volt.

Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató az eredmények kapcsán úgy nyilatkozott, hogy az első negyedéves eredmények ígéretes trendeket mutatnak a kiskereskedelmi piacon az ügyfélszámaink és piaci részesedéseink tekintetében egyaránt. A vezető örvendetesnek nevezte, hogy a vezetékes hangügyfelek lemorzsolódása az elmúlt évben a felére csökkent. Az igazgató kiemelte, hogy áram és földgáz szolgáltatási helyek száma nagy ütemben nő, hiszen egyre több ügyfél veszi igénybe az energiaszolgáltatásokra nyújtott kedvezményeket. Ennek megfelelően energiaszolgáltatásból származó bevételek is gyorsan emelkednek. A mobil piacon is kedvező folyamatokat tapasztalt a Telekom első embere; az elmúlt évben az ügyfélkörük és a piaci részesedésük egyaránt növekedett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!