3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Láthatóan nehezen bírnak a hatóságok a gazdasági bűnözéssel. Szinte nem telik el hónap egy-egy milliárdos számlagyár, csempészetre, csalásra szakosodott bűnszervezet felszámolása nélkül, a GDP ötöde azonban még mindig a feketegazdaságot gazdagítja. Virágzik az áfacsalás, és az internetet is felfedezték a bűnözők - írja a Népszabadság hétfői száma.

A VPOP az elmúlt egy évben szinte havonta derített fel a költségvetés adóbevételeit egymilliárd forintot meghaladó mértékben megrövidítő csalásokat. A bűnözők többsége azzal a lehetőséggel él vissza, hogy import esetében nem kell a vámkezelés helyén megfizetni az importáfát. A döntően távol-keleti eredetű árukat ezért általában Ausztriában vagy Szlovákiában vámkezelik, azzal, hogy a forgalmi adót majd a célországban fizetik meg. Mire azonban a szállítmány Magyarországra ér, többször gazdát cserél - mígnem nyoma vész. A hatóságok számára még utolérhető utolsó vevőről, akinek be kellett volna fizetnie az áfát, hamar kiderül, hogy fiktív cég, hajléktalanok nevén vagy hamis iratokkal alapították.

A módszer azonban "kifelé" is működik. Számos cég bukott le az elmúlt években amiatt, hogy az exportra szánt áruját - mielőtt még külföldre szállították volna - több cégen keresztülfuttatták. A termék ára folyamatosan nőtt. Az eladó a tökéletesen szabályos számlák és szerződések alapján visszaigényelte a mesterségesen feltornászott ár áfatartalmát, majd az áru papíron néhányszor még gazdát cserélt, közben egyre olcsóbb lett, végül már reális áron eljutott ahhoz, akinek szánták.

Évente 410-430 ezer bűncselekményt jegyeznek fel a bűnügyi statisztikák, ezek 3-4 százaléka gazdasági bűncselekmény. Ha hozzájuk számoljuk még a gazdálkodással összefüggő vagyon elleni bűncselekményeket, valamint a korrupciós eseteket, évente 45-65 ezer bűncselekményről lehet szó. Az okozott kár azonban már százmilliárdos nagyságrendű, nagy része soha nem térül meg.

A rendőrök és a pénzügyőrök egybehangzó véleménye szerint a gazdasági bűnözés az elkövetkező években elsősorban a bankrendszert, a szociális és egészségügyi ellátórendszereket és az internetet veszi célba. Ezekben van ugyanis a legtöbb pénz. Az internetes bankolás terjedésével várhatóan egyre több bűnszervezet próbálkozik majd az ügyfelek számítógépeinek feltörésével. Az elmúlt években feltárt adathalászügyek is azt mutatják: mind több szervezett csoport próbálkozik magyar bankszámlaadatok megszerzésével a világhálón - számol be a Népszabadság. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!