3p

Miközben gond nélkül zajlik az új diósgyőri stadion építése, a focicsapat anyagi gondokkal küszködik. A tulajdonosoknak mielőbb pénzt kell tolniuk a csapatot működtető gazdasági társaságba.

A miskolci focicsapatot működtető gazdasági társaság, a Diósgyőr Futball Club Kft. tavaly kicsivel több mint egymilliárd forintos árbevételre tett szert, ami 60 százalékkal haladja meg a korábbit. Igaz, ezzel párhuzamosan a költségek is megugrottak, aminek eredményeként a 2016-os évet az előzőnél is nagyobb, 277 millió forintos veszteséggel zárta.

Miközben a korábbi években megszokottá vált, hogy az NBI-ben szereplő fociklubok rendre veszteségesen működnek, tavaly fordult a kocka, és a Diósgyőr mínusza kirívó eredménynek számított már. A többségnek ugyanis sikerült - ha nem túl jelentős mértékben is, de - nyereséget termelnie.

A 2004 óta elérhető beszámolók alapján a Diósgyőr mindössze 3 nyereséges évet tudott felmutatni, amikor összesen 43 millió forint pluszt hoztak össze. A fennmaradó években pedig rendre veszteséget termeltek, melyek nagysága összesítve majdnem 2 milliárd forint.

Ennek eredménye lett az, hogy 2016 végére a Kft. felélte a saját vagyonát, a saját tőkéje mínuszba fordult át, a mérlegben -24,5 millió forint szerepel ezen a soron. Ezt részben a számviteli törvények alapján is mielőbb rendeznie kell a tulajdonosoknak, részben pedig az MLSZ szabályzata is a tőkeemelés szükségét írja elő jelen helyzetben. Mivel a miskolci önkormányzat a Miskolc Holding Zrt.-n keresztül 47,93 százalékban tulajdonosa a Diósgyőr FC Kft.-nek, a hétfői rendkívüli ülésen is tárgyalták a témát.

"A szövetség tájékoztatása szerint a DFC Kft.-nek 2017. augusztus 31-ig van határideje a saját tőke rendezésére, ezt követően az MLSZ szankciókat alkalmazhat a Diósgyőr FC Kft. felé” - olvasható ez a rendkívüli ülés előterjesztésében.

A Magyar Labdarúgó Szövetség által az úgynevezett PMR (Pénzügyi Monitoring Rendszer) eljárásrend szerint számítva a társaság saját tőkéje a mérlegben szereplőnél nagyobb, 585,5 millió forintos mínuszban volt, amivel szemben az MLSZ 200 millió forintos pluszt várna el. Vagyis a diósgyőri fociklub közel 800 millióval marad el az elvárt szinttől.

Közben szépen épülget az új stadion
(Fotó: MTI)

Az MLSZ ezért írásban hívta fel a klubvezetés figyelmét, hogy augusztus 31-i határidővel állítsák helyre a saját tőke értékét az eljárásrendben meghatározott mértékig. "Amennyiben erre nem kerül sor, a határidő leteltét követően pénzügyi szankciókat fogunk alkalmazni, melynek pontos tartalmát a klub részére korábban küldött levelünkben ismertettük" - válaszolta a szövetség a boon.hu kérdésére.

A rendkívüli közgyűlés előterjesztése szerint az önkormányzat a tőkeemelésben tőkearányosan vehet részt, ami legfeljebb 250 millió forint becsatornázását jelentheti. Ez azonban nincs ingyen, hiszen ennek feltétele az, hogy a DFC és a Borsodsport Invest Kft. az önkormányzattal kötött, korábbi megállapodásokban rögzített ingatlanokhoz kapcsolódó valamennyi jogáról térítésmentesen lemond. Ezzel párhuzamosan az önkormányzat szeretne a DFC Kft. vonatkozásában egy új finanszírozási modellt kidolgozni a 2017-es évet is beleértve.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!