8p

A támogatásokból élő szervezetek, így például a kulturális intézmények működését nehezíti, hogy 2007-től tovább romlottak a közcélú adományozás adófeltételei, véli Tolnay Tibor. A Magyar Építő Zrt. vezérigazgatója az mfor.hu Staféta című sorozatának keretében mondta el véleményét a témában.

Gerencsér László, a HÉROSZ Zrt. igazgatótanácsának elnöke:

- Ön, mint a legnagyobb építőipari cégek egyikének vezetője és ismert közszereplő, hogyan látja a kultúra támogatásának helyzetét, az egyén felelősségvállalását a kultúráért?

Tolnay Tibor, a Magyar Építő Zrt. elnök-vezérigazgatója:

- Az egyén elsősorban a kultúra fogyasztójaként jelenik meg. Egy viszonylag szűk kör támogatja is a szellemi értékeket, aminek előfeltétele a rendelkezésre álló extra jövedelem megléte.

Fontos lenne, hogy az állam különböző megoldásokkal ösztönözze a szabad keretek felhasználását társadalmi célokra. 2005 előtt ilyen jellegű hatásos eszköz volt, hogy az SZJA-ból adókedvezmény járt a magánszemélynek a közcélú adományokért. Ennek keretében a kultúrát is lehetett szponzorálni.

2005-től bevezették a 6 millió forintos jövedelemplafont, amelyen túl a közcélú adományozásért már semmilyen adókedvezmény nem járt. Ezen rendelkezéssel éppen azok a személyek kerültek ki a potenciális jótékonykodók köréből, akiknek lenne anyagi lehetőségük érdemi támogatásokat nyújtani.

A 2007-es SZJA-törvény módosítása a 6 millió forintos jövedelemplafont egy huszárvágással 3,4 millióra szállította le. Ez további jelentős érvágás a civil kezdeményezésekkel szemben. E szigorító szabályok üzenete egyértelműen az, hogy az állam nem méltányolja az egyének kezdeményezőkészségét, támogatási hajlandóságát a civil területek - köztük a kultúra - terén.

Ösztönzés hiányában jelenleg nem tart és belátható időn belül nem is fog ott tartani a társadalom, hogy felismerje az egyén támogatási hajlandóságának nélkülözhetetlenségét. Az állami forrásokból a kultúra támogatására fordítható összegeket jobb lenne hivatalos csatornákba terelni, s azok felhasználásáról a szakmai szervezetek véleménye alapján kellene dönteni.

A szűkített értelemben vett kultúra támogatása elsődlegesen állami feladat. Az egyéni felelősségvállalás egyre inkább megjelenik társadalmi elvárásként, de sok idő fog eltelni addig, amíg ezen elvárás tömeges mértékben alakul át önkéntes felelősségvállalássá. Ezt a folyamatot segítette a korábbi években az adókedvezmények rendszere, melyeknek átalakítása idő előtt volt.

Tolnay Tibor Erdei Tamástól, a Magyar Külkereskedelmi Bank nyRt. elnök-vezérigazgatójától kérdez:

- Ön szerint mikorra várható az euró bevezetése? Milyen kihatásai lesznek a magyar gazdaságra és a lakosságra a közösségi pénz bevezetésének?

A választ a Staféta című sorozat következő részében olvashatják!

Batta András

: - Hogyan tudják kölcsönösen hosszú távra megtalálni a közös érdekeket az olyan vállalatok, mint például a Hérosz zRt. és a kulturális intézmények?

Gerencsér László (képünkön)

: - A Hérosz régóta hisz a

gazdaság és a kultúra

együttműködésében. Arra törekszik, hogy ne csak...

Török László: - Milyen pénzügyi-gazdasági stratégiája van a Zeneakadémiának?
Batta András (képünkön):- Liszt Ferenc 131 évvel ezelőtt alapított Zeneakadémia valóban egyetemes érték. Nemcsak a legmagasabb szintű, világhírű zenei képzés folyik...

Pálvölgyi Mátyás: - Valóban a magánügyfeleken keresztüli növekedés a legfontosabb terület jelen pillanatban a bankszektorban?
Török László (képünkön): - Valóban a növekedés az egyik meghatározó szempont, én azonban még legalább három alapvető tényezőt emelnék ki.

Gergely Károly: - Milyen szerepet játszhatnak a magánbiztosítók az egészségügyi rendszer átalakításában?
Pálvölgyi Mátyás (képünkön): - A jelenlegi egészségbiztosítási rendszer elemei közül a járadékbeszedés és az elosztás megfelelően működik.

Kisbenedek Péter: - Hogyan látja a lakás-takarékpénztári piac helyzetét a megszorító intézkedések fényében?
Gergely Károly (képünkön): - A lakás-takarékpénztárakat közvetlenül kevésbé érintik a megszorító intézkedések. A kormány a lakástakarék...

Szabó Pál: - Hogyan tudják a magyarországi lakossági bank építésének tapasztalatait a térségi expanziós stratégiában kamatoztni?
Kisbenedek Péter (képünkön): - Az elmúlt öt év terjeszkedési tapasztalatait csoportszintű projektek megvalósításában...

Vági Márton: - Mikor beszélhetünk majd európai színvonalú postai kiszolgálásról, és melyek ehhez a legfontosabb teendők?
Szabó Pál (képünkön): - A Magyar Posta szolgáltatásainak minősége megközelíti az európai "élpostákét": független szakértők által mért...

László Géza: - Hogyan tudják hatékonyan felhasználni az európai fejlesztési forrásokat?
Vági Márton (képünkön): - Annak érdekében, hogy a 2007 és 2013 között lehívható több ezer milliárd forintnyi közösségi forrást az ország legfontosabb céljainak megfelelően használhassuk fel, jól...

Bajnai Gordon kérdése László Gézához (képünkön): - Mikor lesz digitális televíziózás Magyarországon?
László Géza válasza: - Az elfogadott kormányhatározat szerint 2012-ig mindenképpen lekapcsolják az országos analóg hálózatot. Terveink...

Bogsch Erik kérdése Bajnai Gordonhoz (képünkön) - Lát-e plusz forrásokat a magyar gazdaság versenyképességét növelő k+f támogatására?
Bajnai Gordon válasza: - A 2004-2006 közötti uniós pályázati rendszer kiírásai mára jórészt bezárultak...

Csák János kérdése Bogsch Erikhez (képünkön): - Lát-e esélyt arra, hogy az önálló magyar k+f tevékenység újra talpra álljon?
Bogsch Erik válasza: - Nemzetközi szinten csak bizonyos szegmensekben lehetünk versenyképesek...

Hernádi Zsolt, kérdése Csák Jánoshoz (képünkön): - Hogyan lehetne javítani a magyar menedzserképzés színvonalán?
Csák János válasza: - A vezetői tudás szakismeretből, tapasztalatból és bölcsességből áll. Az elsőt az...


Gaál Zoltán kérdése Hernádi Zsolthoz (képünkön): - Az alternatív energiaforrások szerepe felértékelődik. Illeszkedik-e a MOL Rt. stratégiájába a biogázolaj gyártásának meghonosítása, majd gyártásba vétele?
Hernádi Zsolt válasza: - A MOL 2010-ig...

Mosonyi György kérdése Gaál Zoltánhoz (képünkön): A vegyipar és ezen belül a kőolajfeldolgozás regionális szerepet ért el. Hogyan látja a vegyészmérnökképzés jövőjét?
Gaál Zoltán válasza:
A Vegyészmérnöki Szak ma is a Veszprémi "Pannon" Egyetem hagyományait őrzi...

Straub Elek kérdése Mosonyi Györgyhöz (képünkön): Milyen lehetőségekkel és problémákkal találja magát szemben a MOL a szomszédos országokban?
Mosonyi György válasza: A legtöbb közép-európai vállalat - így a MOL is - a térségbeli államokba való belépésnél azt tapasztalja...

Beke-Martos Gábor kérdése Straub Elekhez (képünkön): Hogyan alakul a partnerség és a verseny együttélése a Magyar Telekom Csoport magyarországi tevékenységében?
Straub Elek válasza: Napjainkban a távközlési piac rohamosan változik, a robbanásszerű technológiai fejlődés folyamatosan új kihívások elé állítja a távközlési ...

Molnár Károly kérdése Beke-Martos Gáborhoz (képünkön): Mi a lehetőség és a felelősség viszonya a Siemensnél a társadalmi felelősségvállalás tekintetében?
Beke-Martos Gábor válasza: A Siemens Rt. vállalati stratégiájá- ban kiemelt helyet foglal el a társadalmi felelősségvállalás, mivel aktív és felelős tagjai vagyunk...

Kocsis István kérdése Molnár Károlyhoz (képünkön): Hogyan tudja Rektor Úr összehangolni a színvonalas tudományos képzési műhely, illetve egy sikeres "nagyvállalkozás" menedzselésének feladatait?
Molnár Károly válasza: A BME nemcsak hazánk, de a kelet-közép-európai régió egyik legnagyobb műszaki felsőoktatási intézménye...

Szalay-Berzeviczy Attila kérdése Kocsis Istvánhoz (képünkön): Van-e Ön szerint létjogosultsága egy energiatőzsdének Magyarországon? Ha igen, milyen feltételekkel lehet sikeres vállalkozás?
Kocsis István válasza: Számos példát találunk Európában, ahol egy jól szervezett áramtőzsde...

Somody Imre kérdése Szalay-Berzeviczy Attilához (képünkön): Mit kíván tenni azért, hogy a hazai üzleti élet a budapesti olimpia ügye mögé álljon?
Szalay-Berzeviczy Attila válasza: Az olimpia Magyarországra hozatalának ötlete természetesen nem újszerű gondolat.

Kóka János kérdése Somody Imréhez (képünkön): Lát-e esélyt arra, hogy független szakértőként megítélje a pártok egészségügyi reformra vonatkozó elképzeléseit?
Somody Imre válasza: Valójában egyik pártnak sincs átfogó, a lényegi bajokat orvosló stratégiája!

Vizi E. Szilveszter kérdése Kóka Jánoshoz (képünkön): Az elmúlt három évben folyamatosan csökkent az egy főre jutó kutatásfejlesztési pénzforrás Magyarországon. Hogyan fogjuk növelni így a hazánkban gyártott termékekben a hozzáadott magyar szellemi értéket?
Kóka János: Elnök úr téved...
Demján Sándor kérdése Vizi E. Szilveszterhez (képünkön): Mikorra várható a Társadalmi Szerződés megszületése Magyarországon?
Vizi E. Szilveszter: A Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) különböző oldalainak (munkaadói, munkavállalói, civil és tudomány) képviselői zömmel...
Az mfor.hu kérdése Demján Sándorhoz: Ön, mint az Év Vállalkozója 2005 cím nyertese, mit gondol, miként lehetne feloldani a hazai kis és középvállalkozók immár kóros tőkeszegénységét?
Demján Sándor: Alapvetően hosszúlejáratú kamatmentes, államilag jelentősen támogatott...

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!