4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hatodik egymást követő évben London lett ismét a legvonzóbb befektetési célpont az európai ingatlanpiacon – derült ki a CBRE befektetési felméréséből, amelyet a világ legnagyobb ingatlanos eseményén, a 2017-es MIPIM-en mutatott be. 2017-ben a válaszadók 17 százaléka Londont jelölte meg kedvenc befektetési piacaként, Berlin a negyedikről a második helyre ugrott a BREXIT hatására, Budapest pedig Frankfurttal és Münchennel együtt a tizedik helyezett lett.

A befektetők szerint az ingatlanok vásárlását fenyegető legnagyobb kihívást a rendelkezésre álló kínálat és az árazás jelenti ma Európában - ezt mutatja a CBRE felmérése is, ahol az első 10
legvonzóbb város közül kiesett Hamburg, Milánó és München, Párizs pedig az ötödik helyezett maradt, az ingatlanok agresszív árazása és a potenciális politikai kockázatok ellenére is. Ugyanekkor Oslo és Stockholm új belépő a top10-es listába, megerősítve a befektetők Skandinávia iránt érzett érdeklődését.

A 15 legvonzóbb város az EMEA-térségben
1.        London        17%
2.        Berlin        15,8%
3.        Madrid        8,4%
4.        Amszterdam        7,3%
5.        Párizs        5,4%
6.        Varsó        4,9%
7.        Oslo        4,7%
8.        Prága        3,0%
9.        Stockholm        2,9%
10.      Frankfurt, Budapest, München        2,6%
13.      Milánó        2,5%
14.      Bukarest, Dublin        2,3%

Bár a befektetők Londont nevezték meg a legvonzóbb városnak, a legvonzóbb ország az EMEA-térségben (Európa, Közel-Kelet és Afrika) Németország maradt a megkérdezettek 22 százaléka szerint, míg az Egyesült Királyság (20%) a második lett. Mindkét ország javított a tavalyi eredményéhez (17%, illetve 15%) képest, mert a befektetők értékelik a piacok magas likviditását és transzparenciáját. kandinávia a tavalyi hetedik helyéről a szavazatok 10 százalékával bekerült az első háromba, amely eredmény nem is meglepő a tavalyi jelentős ingatlanbefektetési aktivitást tekintve.

Aggodalmak: kamatemelés és gazdasági sokk



A 10 legkedveltebb befektetési régió/ország az EMEA-térségben
1.        Németország        22%
2.        Egyesült Királyság        20%
3.        Skandinávia, Közép és Kelet-Európa        10%
5.        Hollandia        9%
6.        Spanyolország        8%
7.        Lengyelország        6%
8.        Nyugat-Európa (egyéb)        5%
9.        Franciaország        5%
10.      Olaszország        3%

A befektetők továbbra is nagyobb érdeklődést mutatnak az ingatlanok vásárlása, mint eladása iránt. A CBRE kutatása szerint a befektetők 85 százaléka legalább annyit költene befektetésekre, mint 2016-ban, 41 százalékuk pedig többet. Az irodaingatlan maradt a legvonzóbb ingatlantípus, bár előnye a többi szektorhoz képest csökkent, majd az ipari/logisztikai ingatlanok következnek, amely szektort olyan strukturális változások támogatnak, mint az e-kereskedelem beépülése az ellátási láncba, illetve az logisztikai központok fejlesztése, mint intézményi befektetés.

Habár 2017 eseménydús évnek ígérkezik, hiszen számos európai országban választások lesznek, a befektetők inkább a gazdasági helyzetre, mint a geopolitikai változásokra fókuszálnak. A leggyakrabban idézett aggodalom „a kamatok vártnál gyorsabb emelkedése” volt. Az ingatlanok és kötvények közötti hozamkülönbség a történelmi csúcs közelében maradt - ez egyértelműen az egyik legfontosabb ok abban, hogy a befektetőket vonzza az ingatlanpiac, és a folytatódó gazdasági és politikai bizonytalanságban a védekező típusú, tőkeérték növekedésére és vonzó bevételt biztosító ingatlanok továbbra is számot tarthatnak a befektetők érdeklődésére.” – mondta Jos Tromp, a CBRE európai kutatási vezetője.

„Európa továbbra is kulcspiaca lesz a globális ingatlan-befektetőknek és a kontinens gazdasági kilátásai is pozitívak. Az olyan központi országok, mint Németország és az Egyesült Királyság továbbra is a legnagyobb befektetési piacok maradnak, mellettük Skandinávia, illetve Közép és Kelet-Európa is egyre fontosabbá válik a globális befektetési stratégiákban. Ráadásul az olyan városok, mint Madrid, Budapest és Dublin a legvonzóbb 15 város közé bekerülve azt mutatják, hogy Európa feltörekvő piacai népszerűek az értéktöbbletet kereső befektetők számára” – tette hozzá Jonny Hull, a CBRE európai ingatlanbefektetési vezetője.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!