4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt 12 hónapban lényegesen nagyobb mértékben csökkent a férfi munkanélküliek száma, mint a nőké - igaz, még így is előbbiek vannak többen. Területi összehasonlításban Közép-Magyarország, és azon belül is Budapest a nagy vesztes, derül ki az ÁFSZ adataiból.

Októberben az álláskeresők száma 545,5 ezer fő volt, ami az előző hónaphoz képest 0,5 százalékos emelkedést, míg az előző év azonos időszakához képest 4,2 százalékos mérséklődést mutat, derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) napokban közölt adataiból.

A csökkenés döntő része, 84 százaléka a regisztrált munkanélküli férfiak számának apadásából számazik.. Az ÁFSZ regisztrációs adatbázisában azonban még így is ötezerrel több férfi munkanélküli szerepel, mint nő.

Budapest teljesített a legrosszabbul


A legnagyobb számú álláskereső továbbra is Észak-Alföldön (122,8 ezer fő) és Észak-Magyarországon (101,6 ezer fő) található. Ráadásul az előző hónappal összevetve a nyilvántartott álláskeresők számában az Észak-Alföldön volt a legnagyobb volumenű növekedés - 1200 fővel bővült a számuk.

Éves összehasonlításban minden régióban csökkent az álláskeresők száma az előző év októberéhez képest, Közép-Magyarország, ezen belül Budapest kivételével, ahol 8,8, illetve 13,1 százalékos növekedés figyelhető meg.  A legnagyobb visszaesés továbbra is Nyugat-Dunántúlon (15,3 százalék) illetve Közép-Dunántúlon (9,2 százalék) következett be.

A nyilvántartott álláskeresők 30,0 százaléka tartósan (több mint egy éve folyamatosan) regisztrált álláskereső. Az októberi zárónapon számuk 163 600 főt tett ki, ami az előző hónaphoz képest némi növekedést jelent. Egy év alatt pedig jelentősen nőtt a számuk, 15,3 százalékkal.


2010. októberben a pályakezdő álláskeresők számában 2,4 százalékos csökkenés figyelhető meg az előző hónaphoz képest, így 55,1 ezer pályakezdő álláskereső szerepelt a nyilvántartásban, ami 1,1 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Arányuk az összes nyilvántartott álláskereső között 10,1 százalékos értéket mutatott.

Októberben a pályakezdő álláskeresők iskolai végzettség szerinti megoszlása a következő: a legfeljebb 8 általános iskolát végzettek 34,0 százalék, a szakmunkásképzőt vagy szakiskolát végzettek 18,5 százalék, a szakközépiskolát vagy technikumot végezettek 24,7 százalékos, a gimnáziumot végzettek 14,9 százalék, a felsőfokú végzettségűek esetében pedig 8,0 százalék.

Az álláskeresők 59,0 százaléka (321600 fő) volt jogosult álláskeresési vagy szociális ellátásra és több mint négytizedük (223900) ellátatlan volt. Álláskeresési járadékra 101500, álláskeresési segélyre 56700 ezren voltak jogosultak és 163500 ezren kaptak rendelkezésre állási támogatást.

45 ezer állás betöltetlen

A foglalkoztatók a tárgyhónapban 26 ezer darab új álláslehetőséget jelentettek be, melyek száma egy hónap alatt 8,6 százalékkal (2400 darabbal) csökkent, míg az előző év azonos időszakához képest 7,3 százalékkal (1,8 ezer darabbal) nőtt. Az újonnan bejelentett állások 55,6 százaléka  volt nem támogatott álláshely, 44,4 százalékát pedig valamilyen támogatott foglalkoztatási forma keretén belül kínálták a munkáltatók. Így ismét a nem támogatott álláshelyek kerültek túlsúlyba, ami a támogatott álláshelyek számának visszaesésének és a nem támogatott állások enyhe emelkedésének tudható be.

A nem támogatott állások száma 14400 darab volt októberben, ami az előző hónaphoz képest 3,4 százalékos, az előző év azonos időszakához képest pedig 10,7 százalékos növekedés következett be. A legtöbb új nem támogatott álláslehetőséget Nyugat-Dunántúlon (3700) és Közép-Magyarországon (3000) kínálták a foglalkoztatók. 2009. októberhez képest minden régióban emelkedett a nem támogatott álláslehetőségek száma, a legnagyobb növekedés Észak-Magyarországon (19,8 százalékos) és Dél-Alföldön (16,3 százalékos) volt megfigyelhető.

A támogatott állások száma októberben 11500 volt, ami az előző hónaphoz képest csökkenést mutatott (20,2 százalékost), míg 2009. októberhez viszonyítva nőtt a számuk (3,3 százalékkal). A támogatott állások legnagyobb hányadát (45,0 százalékát) az "Út a munkához program" keretén belül meghirdetett közcélú állások teszik ki, melyek között a legnagyobb számban az egyéb segédmunkások, a takarítók, őrök, tehát a szakképzettséget nem igénylő foglalkozások találhatóak. A legtöbb támogatott állást a tárgyhónapban továbbra is Észak-Magyarországon (3800) és Észak-Alföldön (2400) kínálták.

A hónap folyamán összesen 45100 állás állt rendelkezésre a közvetítéshez, számuk az előző hónaphoz képest 5700 fővel csökkent, az előző év azonos időszakához képest pedig 1700 fővel emelkedett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!