4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy fiatal közgazdászokból álló, politikailag független csoport a CEMI kezdeményezésére arra vállalkozott, hogy áttekinti a magyar gazdaság helyzetét. Féléves intenzív munkával felállították a diagnózist, és "receptkönyvet" írtak egyensúlyi zavaraink gyógyítására. A válság megoldására sokkterápia helyett új ösztönző rendszerek talapzatán a gazdaságszerkezet haladéktalan reformját ajánlják. A lényeg a tanulmány részleteiben rejlik. Az mfor.hu ezekről faggatta az alkotókat.

Sokkterápia helyett

Barabás Gyula

Az elemzés fontos megállapítása, hogy ha az ünnepi beszédeken kívül megintcsak nem történik semmi, a befektetők megtépázott bizalma elolvad, és bekövetkezik az ország leértékelődése, a jövedelmek inflálódása. Marad a katyvasz.

A terápia kiemelkedő eleme, hogy a költségvetés egyensúlyát a foglalkoztatás folyamatos növelése mellett kell helyrebillenteni. Az adórendszer átalakítása kulcs a foglalkoztatás növeléséhez. Most adócsapdában vagyunk, mert az amúgy is alacsony foglalkoztatási ráta mellett kevés a bejelentett munkavállaló, ezért csökken az állami bevétel, húzni kell az adóprésen. A kitörés a jövedelemadózás és a járulékfizetés rendszerének radikális átalakításával képzelhető el.

A foglalkoztatási szerkezetet tekintve a "cemisek" három nagy csoportot találtak, ahol számottevő elmaradás van az európai átlaghoz képest. Ezek: a fiatalok, az 55 év felettiek és a kismamák köre. Különösen ezeknek a társadalmi csoportoknak szóló ösztönzőket kell beépíteni a rendszerbe. Például úgy, hogy a magasabb nyugdíj reményében az idősebb munkavállalóknak megérje meghosszabbítani aktív korszakukat. Ami a pályakezdőket illeti, a képzési rendszert kell hozzáilleszteni a munkaerőpiac valós igényeihez. A kismamáknál részidős és távmunka lehetőségeket kell kialakítani.

Vadas László

Mindez fontos, de önmagában nem elég, mert rendkívüli az adó- és járulékteher azokon, akik valódi jövedelemmel vannak bejelentve. Ma az átlagjövedelmeket tekintve ahhoz, hogy valaki 100 forintot legálisan kézhez kapjon, 260-at kell kifizetnie a munkáltatónak. Ez rejtőzködésre ösztönöz. A munkát terhelő adókat és járulékokat mérsékelni kell, amit más adónemekkel ellensúlyoznának. Például - tetszik vagy sem - szerintük hozzá kell nyúlni az áfához, be kell vezetni az ingatlanadót.

A Bokros csomag hatására 1995-96-ban két év alatt 18 százalékkal elinflálódtak a reáljövedelmek. Amit ők ajánlanak, az nem sokkterápia, mert négy év alatt 8-10 százalékos reáljövedelem-növekedés érhető el általa. Az első két évben lényegében stagnálást jövendölnek, 2008-tól azonban állításuk szerint nagyobb sebességre kapcsolhat a gazdaság.

Holtzer Péter

A gazdaságszerkezet átfogó reformja terén tapasztalt hosszú aluszékonyság után van-e mód arra, hogy az élet megannyi területén megtáltosodjunk? A válasz pozitív. Leginkább a spanyol példa mutatja, hogy a tanulmány szerzői nem ábrándokat kergetnek. Tíz éve mélyponton voltak a spanyolok. Az államháztartás hiánya meghaladta a 6 százalékot, elérhetetlennek tűnt az euró bevezetése, 20 százalék körüli volt a munkanélküliség. A spanyolok vettek egy nagy levegőt, s elkezdték a hiányt szisztematikusan lefaragni. Korszerű ösztönző rendszerrel tömegével teremtettek új állásokat, s kiderült, hogy máris gyógyulnak a költségvetés sebei anélkül, hogy megrázkódtatás érné a társadalmat. Átalakították az adó- és járulékrendszert, s mindezek mellett lépték meg a túlzott kiadások lefaragását. Pár év alatt rendbe jöttek.

Összegezve: a CEMI-tanulmány készítői azt mondják, a népszerűtlen intézkedések és a sokoldalú átalakítás nehézségei ellenére négy év alatt sokkterápia nélkül kikerülhet az ország az adósság csapdából, az aktív munkavállalók számának jelentős növelésével egyensúlyba jöhet a gazdaság, igazságosabbá válhat a közteherviselés, egészséges mértékűvé és áttekinthetővé az állam működése. Mindezek hatására rend lesz és kiszámíthatóság. Elindulunk felfelé.

A szóban forgó tanulmányt az mfor.hu rövidesen több részletben közli.

Gazsó L. Ferenc

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!