4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábbi "jópofa" hekkerkedés a múlté, a számítógépes adatokat már a szervezett bűnözés fenyegeti. Az alvilág odáig merészkedett, hogy az adathalász támadásokhoz már csak kellékként szolgál az internet: a bankkártyaszámokhoz telefonon, egy hamis call centeren keresztül jutnak a bűnözők. Az ehhez hasonló fenyegetések globális problémát jelentenek, ami alól Magyarország sem kivétel. A hazai cégek közül viszont csak a legnagyobbak használnak profi biztonsági rendszereket a számítógépeken. Mfor.hu tudósítás.

 

Ez is egy megoldás (Mfor-montázs)

Már Magyarországon is megtapasztalhatták az emberek, milyen könnyű bedőlni egy úgynevezett adathalász támadásnak: tavaly november végén és december elején több bank nevében próbáltak bankkártyaadatokhoz hozzájutni bűnözői csoportok. Egy tömegesen szétküldött e-mail segítségével egy hamis banki internetoldalra irányították az ügyfeleket, ahol azok tudtuk nélkül adták az adatokat a "rosszfiúk" kezébe.

A módszer ellen a bankok is megpróbáltak védekezni, több intézmény átalakította a netbanki belépési rendszerét. A tavalyi nagy hullám után a támadások hevessége csökkent ugyan, azonban időről időre lehet hallani próbálkozásokról.

Telefonos csalások


Ezzel egyidőben a bűnözők módszerei is finomodtak. Sok esetben már nem egy hamis internetes oldalon keresztül próbálnak hozzájutni a banki adatokhoz, hanem telefonon. A tömeges levélben szintén adategyeztetésre utasítják az ügyfeleket, és megadnak egy telefonszámot. A gyanútlan számlatulajdonos telefonál, de nem is sejti, hogy nem a bank ügyfélszolgálatát hívta, hanem a bűnözők call centerét, ahol gondosan eltárolják a megadott kódokat, és vagy rögtön, vagy később ki is rabolják az áldozatot.

Magyarországon még nem tudunk ilyen esetről, de más országokban már loptak így adatokat - mondta keddi sajtótájékoztatóján Budapesten Pulai András, a Symantec vezető rendszermérnöke. Hozzátette, hogy a fenyegetések miatt nem mindegy, hogyan védik a cégek informatikai rendszereiket - egy jó levélszemét-szűrő alkalmazásával például kiszűrhetők az ilyen tömeges levelek, így a gyanútlan adatvesztés kockázata is csökken. 

Ennek ellenére a kis és közepes vállalkozások egyáltalán nem költenek a legalapvetőbb biztonsági programokra, sok esetben még tűzfalra és víruskeresőre sem. Ennek fényében pedig összetettebb, nemcsak a betörések ellen védő rendszereket sem telepítenek sűrűn ilyen cégeknél.

Pedig - ahogy Keleti Arthur, az Icon Zrt. IT biztonsági kommunikációs és stratégiai igazgatója fogalmazott - sok pénzt lehet megspórolni akkor, ha mondjuk nem úsznak eln adatvesztés miatt  egy cég megrendelései.

Veszélyes MSN


A számítógépen tárolt adatokat ugyanis nemcsak az egyre szervezetteb és erősebb bűnözői csoportok veszélyeztetik, hanem a cégek alkalmazottai is - reagált a felvetésre Tóth Árpád, a McAfee magyarországi képpviselője. Korábban már az mfor.hu is beszámolt arról, hogy az azonnali üzenetküldő programok - mint például az MSN Messenger - használata is veszélyes lehet a cégek működésére. Ezeken az alkalmazásokon keresztül ugyanis a felhasználók észrevétlenül adatokat oszthatnak meg a külvilággal, ami egy cég esetében üzleti titkok kiszivárgásához is vezethet.

Egyre több vállalat használ az irodáiban olyan eszközöket, amelyek drót nélküli internetezésre (Wi-Fi) teremtenek lehetőséget. Az ilyen berendezések nem megfelelő védelme esetén azonban az iroda környékéről, esetleg a szomszéd irodából is bárki könnyen hozzáférhet a vállalkozás számítógépes rendszeréhez - akár üzleti titkokhoz is.

Baj van a hozzáállással

A magyar hozzáállásra az is jellemző, hogy legtöbbször már csak akkor fordulnak a cégek informatikai biztonsági rendszereket telepítő szolgáltatókhoz, ha megtörtént a baj - fűzte hozzá a szakember. Olyan is előfordult már, hogy csak azért tette biztonságosabbá egy vállalat számítógépes rendszerét, mert egy nemzetközi minősítés megszerzéséhez szükség volt erre. Az a ritkább eset, ha valaki intő jelekből látja, hogy gondok vannak a cégnél és  -megelőzendő a nagyobb bajt - biztonságtechnikai cég segítségét kéri.

Bár a hazai piac méretéről nincsenek pontos információk, két évvel ezelőtt 18-20 milliárd forint forgott ezen a területen - mondta Hirsch Gábor, a Cisco Magyarország hálózatbiztonságért felelős üzletfejlesztési vezetője. Hozzátette, hogy kutatási adatok alapján a magyar kis és középvállalkozások 40-60 szálaléka nem használ ilyen megoldásokat. A fejlődési lehetőség tehát ebben a piacban van, magyarázta.

Abban is egyetértettek a cégek képviselői, hogy a hagyományosnak nevezhető internetes támadások ellen védő egyszerűbb tűzfalak és víruskeresők piaca már nem nő, viszont a kifinomultabb adatkövetési és védelmi rendszerekből bőven lehet eladni Magyarországon.

L. Nagy Gábor


Menedzsment Fórum
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!