3p

A Magyar Nemzeti Bank péntek reggel tartott sajtótájékoztatót az MKB megvásárlásával kapcsolatban.

Nagy Márton a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke bízik abban, hogy a június végi lezárást követően az MKB új tulajdonosai ki fognak állni és el fogják mondani, hogy kik ők, milyen stratégiát szeretnének a bankkal megvalósítani. Ha valaki 37 milliárdot fektet be, akkor minden bizonnyal vállalni fogja kilétét, reménykedik Nagy. Ugyanakkor azt nem lehet majd tudni, hogy a nyertes konzorciumban  lévő tőkealapok honnan gyűjtik össze a pénzt és hogy kit képviselnek, mivel ezek védett információt jelentenek tőkepiaci oldalon.

A jegybank alelnöke sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a nyertesek személye ideje korán kiderült, mivel a jegybank felügyeleti eljárása még nem folytatódott le. A jegybank az MKB értékesítésében ugyanis két "sapkában" vesz részt, egyrészt a szanálási folyamatot vezényli le, másrészt a felügyeleti eljárást fogja lefolytatni. Jelenleg az első szakasz zárult le és az utóbbi majd csak júniusra várható, mivel a nyertes tőkealapok tőkefeltöltése még csak most kezdődött el, így a felügyelet egyelőre csak az alapkezelőket tudja vizsgálni.

Az egész cégvilágot megrázó skandalumok!

Nagy az értékesítési folyamattal kapcsolatban elmondta, hogy az úgynevezett non-buying szakaszban heten jelentkeztek a bankért. Ők, illetve tanácsadóik december vége óta jelen voltak az adatszobában, vagyis hozzáfértek az MKB-t bemutató információkhoz, adatokhoz. Ebből a hét szereplőből hárman álltak össze, és alkotják a nyertes konzorciumot. Mivel a bank átvilágítása december vége óta folyamatban volt, így nem valósak azok az információk, hogy az egyik nyertes cég mindössze 4 nap alatt világította át a bankot, hiszen tanácsadóik folyamatosan jelen voltak az adatszobában. Az értékesítési folyamat pedig megengedte, hogy a potenciális vevők saját maguk, vagy az általuk alapított cég tegyen ajánlatot, a kritérium annyi volt, utóbbi esetben a cégek bejegyzése március végén történjen meg.

Az értékesítési folyamat június végén fog lezárulni abban az esetben, ha a felügyelet rábólint és a 37 milliárd vételi ár beérkezik. Ha eredménytelen lenne az értékesítés, akkor újabb pályázatot kell kiírni, viszont ebben az esetben minden valószínűség szerint kisebb lenne a vételár. Ez pedig a magyar bankrendszer számára lenne súlyos veszteség, mivel az általuk finanszírozott Szanálási Alap - amely jelenleg az MKB tulajdonosa - 32 milliárdos befektetése nem térülne meg, Így a bankoknak növelniük kellene befizetésüket az Alapba.

Nagy Márton kérdésre elmondta, hogy az EBRD továbbra is érdeklődik az MKB iránt, de ők a végső nyertesekkel szeretnének tárgyalni, így nem kizárt, hogy ők is meg fognak jelenni a bank tulajdonosai között. Ugyanakkor állami pénzek, így a jegybankhoz köthető alapítványi pénzek nincsenek és nem is lesznek a konzorcium mögött, erről ugyanis a tagok nyilatkoztak. Nagy arra is felhívta a figyelmet, hogy az egész szanálási folyamatot az Európai Unió is kiemelten figyeli, így azt is vizsgálják, hogy a ne kerüljön állami pénz a szanálási folyamatba.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!