4p

Ugyan a közelmúltban született magyar kormányrendelet a non-profit szervezetek vezetőire vonatkozóan nem írt elő közzétételi kötelezettséget, kiszivárgott adatok szerint kórházi főigazgatóként például kifejezetten jól lehet keresni Budapesten. Persze nem csak Magyarországon lehet meghökkentő jövedelmekkel találkozni, Amerikában is vannak kirívó esetek.

Csak hazai szinten keresnek jól a magyar orvosok (Mfor-montázs)

Mint ismert szeptember 15-ig nyilvánosságra kellett hozni az állami és önkormányzati vállalatok vezető beosztású munkavállalóinak és a menedzserszerződéssel rendelkezőknek a fizetését, jutalmait, valamint a jogviszony megszüntetése esetére járó juttatásaikat is. Ebből a körből azonban számos, állami pénzből gazdálkodó intézményi vezető kimaradt, így például sem az egészségügyi ellátással, sem az oktatással, illetve kulturális tevékenységgel foglalkozó szervezetek vezetőiről nincsenek hiteles adatok. Pedig ebben a körben is számos intézményi vezető kap a magyar átlagjövedelemnél nagyságrendekkel magasabb juttatásokat. Igaz, az állami és önkormányzati cégek esetében előforduló túlkapások ezekben az esetekben ritkábbak.

A napokban, a Heti Válasz által publikált lista szerint ugyanakkor a fővárosi korházak főigazgatóinak nem lehet oka panaszra, hiszen három fővárosi kórházi vezető bére is meghaladja a BKV vezérigazgatójának fizetését. A tíz fővárosi tulajdonú fekvőbeteg-intézmény vezetője közül nyolcan kapnak több mint egymillió forintot havonta.

A legjobban a Szent László és a Szent István kórházból létrehozott 1837 ágyas intézmény igazgatója keres, ő bruttó 1,7 millió forintot kap havonta. A második helyen holtverseny van a Szent János és a Péterfy Sándor utcai kórház vezetője között, mindketten 1,6 millió forintos bért kapnak. Az egymillió forintos, vagy a fölötti bérrel rendelkezők között szerepel az Uzsoki, a Bajcsy-Zsilinszky, az újpesti Károlyi és a Szent Imre kórház főigazgatója. A legrosszabbul a Heim Pál kórház vezetője keres, ő havi bruttó 900 ezer forintot vihet haza.

A lap értesüléseit Szolnoki Andrea, a Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottságának szabad demokrata elnöke is megerősítette. Szerinte ezek "nem kis pénzek", de több szempontból is össze kell hasonlítani őket. Az egyik ilyen a dolgozók száma, ugyanis a legnagyobb fővárosi kórház csaknem 2700 embert foglalkoztat, amivel az ország egyik legnagyobb intézete. Ha ezt azzal vetjük össze, hogy mennyit keresnek az orvosok, akkor szembeötlő, hogy egyes intézményvezetők akár tízszeres bruttó bért is kaphatnak, nyilatkozta a Heti Válasznak az egészségpolitikus.

Hasonlóan neuralgikus pont a felsőoktatási intézmények vezetői által felvett jövedelmek kérdése, amely a nyár folyamán kapott jelentős sajtóvisszhangot, azt követően, hogy a Magyar Nemzet úgy értesült: egyes egyetemi és főiskolai rektorok akár évi 54 millió forintot is megkereshetnek. A Magyar Rektori Konferencia szerint az egyetemek vezetőinek fizetése személyes adat, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű szervezet viszont bírósághoz fordult, hogy mondja ki: az állami cégvezetők mellett a rektorok bére is közérdekű adat. A TASZ illetékese akkor úgy tájékoztatta az mfor.hu-t, hogy ősszel az elsőfokú ítélet megszülethet.

Noha – a rossz tapasztalatok alapján - azt gondolhatnánk, hogy a magyar közintézményekben "pénzszórás" folyik, az Egyesült Államokban is érdekes a helyzet. Egy most közzétett felmérés szerint például a non-profit intézmények vezetőinek jövedelme 2008-ban átlagban 7 százalékosan nőtt, miközben volt olyan eset, amikor valaki megduplázta a bérét. A Chronicle of Philanthropy jelentése szerint a szektorban az átlagos vezetői jövedelem 361 ezer dollár volt. Igaz, teszik hozzá az elemzés készítői, ez messze elmarad a for-profit szektorban elérhető vezetői jövedelmektől.

A kimutatás szerint a legjobban az egészségügyben dolgozó vezetők járnak, a kórházigazgatók átlagos éves jövedelme 830 ezer dollár (hozzávetőleg 153 millió forint). Itt található a legmagasabb fizetés is, a Partners HealthCare Systems első embere 3 millió dollár feletti jövedelmet vihetett tavaly haza. Kimagasló fizetéssel büszkélkedhet néhány nemzetközi hírű óriásmúzeum, így például a New York-i Museum of Modern Art vezetőjének, Glenn D. Lowrynak a számláján 2 millió 111 ezer dollár landolt tavaly.

A világ leggazdagabb magánalapítványánál, Bill & Melinda Gates nevét viselő szervezetnél egy dollár híján egymilliót vihet haza annak vezetője. Nem jár ugyanakkor hatalmas anyagi elismeréssel a Vörös Kereszt amerikai szervezetének igazgatása, hiszen Gail J. McGovern "csupán" 467 ezer dollárt keresett.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!