3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cseh CEZ villamosművek csütörtökön 14,41 milliárd koronás adózott eredményt jelentett az első negyedévről, 16 százalékkal kevesebbet a tavalyi első negyedévi 17,235 milliárdnál.

A visszaesést főleg az albániai áramdíj-korlátozásnak és a valutaárfolyamoknak tulajdonították a beszámolóban, és egész évre a tavalyinál kissé több, legalább 41 milliárd koronás profitot jósoltak maguknak.

A bevétel 60,79 milliárd koronára nőtt a tavalyi első negyedévi 56,805 milliárdhoz képest. Ezen belül kissé csökkent az áramértékesítés bevétele, viszont jelentősen több származott gáz, szén és távhő eladásából: 8,62 milliárd korona az egy évvel korábbi 5,68 milliárd helyett.

A társaság Magyarországon 2007 óta a Mol stratégiai partnere. A közös erőműépítésekre szóló stratégiai együttműködés keretében a CEZ 7 százaléknyi "A" sorozatú Mol törzsrészvényt vásárolt a Mol-tól, részvényenként 30 ezer forintért, 15,8 milliárd koronás költséggel. Jelenleg a Cez részesedése 7,3 százalékos a Mol-ban.

Tavaly október végén a Mol jelentős lépést tett a magyar és a térségi árampiacra való belépésért azzal, hogy a CEZ-zel megkezdte a százhalombattai kombinált ciklusú gázturbinás hőerőmű (CCGT) beruházás előzetes munkálatait.

Csehországon és Magyarországon kívül a CEZ-nek Hollandiában, Németországban, Szlovákiában, Albániában, Bulgáriában, Romániában, Lengyelországban, Boszniában, Szerbiában és Törökországban vannak érdekeltségei.

A CEZ nagy munkában van odahaza, Csehországban: a Temelíni Atomerőmű kibővítése - a 3. és a 4. energiablokk felépítése - után több mint 50 százalékra emelkedik az atomenergia részesedése a cseh áramtermelésben. Az erőmű tulajdonosa, a CEZ július 2-ig megkapja a bővítésre pályázó cégek konkrét ajánlatait. A pályázat győztesét a jövő évben jelenti ki a CEZ. Az előkészületi munkák és engedélyezések már folyamatban vannak, Temelín bővítése elvileg 2016-ban elkezdődhet, és 2025-re fejeződhet be, 200-300 milliárd koronás beruházással.

Tavaly a CEZ adózott eredménye 13 százalékkal 40,8 milliárd koronára csökkent. Előzőleg, 2010-ben 9,1 százalékkal esett vissza a profitja a 2009-es, 51,86 milliárdos rekordról. Az iparág számára már többnyire válságos 2009-es évet a CEZ számára még enyhítette, hogy 2008-ban erőltetni kezdte a határidős árameladást, de utána már a CEZ sem vonhatta ki magát az ágazatra jellemző lassulásból.

A bevétele tavaly 6 százalékkal 209,8 milliárd koronára nőtt, miután 2010-ben 1,3 százalékkal gyarapodott.

A CEZ tavaly 63,3 terawattóra áramot termelt Csehországban, ugyanannyit, mint az előző évben, miközben a kereslet növekedése 0,3 százalékra lassult a 2010-es 1,8 százalékról. Külföldön 5,9 terawattóra áramit termelt, 14 százalékkal többet, mint 2010-ben.

A CEZ 70 százaléka a cseh államé. A tavalyról szóló éves jelentésben kiemelték, hogy a CEZ 43 milliárd korona osztalékot és adót fizetett a költségvetésnek, 2 milliárddal többet, mint 2010-ben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!