4p

Adómentes hosszú távú befektetési formát javasol a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) annak érdekében, hogy ellensúlyozza az árfolyamnyereség-adó szeptemberi bevezetésének a gazdaság tőkeellátottságára gyakorolt negatív hatását, jelentette be csütörtökön sajtótájékoztatón Szalay-Berzeviczy Attila. A BÉT elnöke bízik a kormány belátásában, és a javaslatcsomagot még a mai nap folyamán átnyújtja Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek. Mfor.hu tudósítás.

Kompromisszum szület- het (Szalay-Berzeviczy Attila és Gyurcsány Ferenc)

A BÉT olyan Hosszú Távú Befektetési Számla (htb) bevezetését javasolja, amely 3 éves lekötés után mentesülne az árfolyamnyereség-adó megfizetése alól. A htb-t használó befektető nem a konkrét értékpapírok megtartása alapján "bújhat ki" az adó alól, hanem a befektetni kívánt befizetett összegek időpontjától függően.

Kivédenék az árfolyamnyereség-adót

A számlára betett összegből vásárolt értékpapírok utáni nyereséget legkorábban a befizetés utáni adóévet követő 3. adóévtől lehet adómentesen felvenni vagy átutalni. Amennyiben ennél korábban veszik ki a jövedelmet, akkor természetesen adózni kell ezután az szja szerint. A htb-n csak EU- és OECD-tagállamokban kibocsátott értékpapírok tarthatók, tehát befektetési jegyek, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, tőzsdei részvények vagy származtatott termékek.

A javaslatot a BÉT a Befektetési Szolgáltatók Szövetségével (BSZSZ), valamint a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségével (BAMOSZ) közösen dolgozta ki, nem titkoltan működő nyugat-európai és amerikai példák alapján.

A htb bevezetésére azért lenne szükség, mivel az árfolyamnyereség- és a kamatadó szeptember elsejei bevezetése egyértelműen hátrányosan érinti az egyébként sem megfelelő mértékű lakossági megtakarítási hajlandóságot, és így negatívan hat a gazdaság tőkeellátottságára. A megfelelő mértékű hazai tőkefelhalmozás viszont nélkülözhetetlen lenne a gazdaság fenntartható növekedéséhez és stabilitásához.

Még egy esély a tőkepiacnak

"Tudomásul vesszük, hogy az ország makrogazdasági helyzete mindannyiunktól, így tőlünk is áldozatokat követel. A mostani javaslatunk azonban legalább életben tartaná a reményt, és nem lehetetlenülne el a tőkepiac fejlődése" - tette hozzá Szalay-Berzeviczy.

Újságírói kérdésre elmondta: reményeik szerint javaslatukat komoly nehézség nélkül el tudják fogadtatni a kormánnyal, s a htb-t már 2007. január elsejétől bevezethetik. Ebben annál is inkább bízik, mert - a korábbiakkal ellentétben - most nincs ellenérdekelt tábor.

Másrészt mindez - például a nyugdíj előtakarékossági számlával (nyesz) szemben - a kormánynak egy fillérjébe sem kerül, s a legcsekélyebb mértékben sem veszélyezteti a belső egyensúlyteremtés gazdaságpolitikai célkitűzéseit. Ráadásul kifejezetten egyszerű és áttekinthető konstrukcióról van szó.

"Ha az állam komolyan gondolja az öngondoskodás támogatását, akkor a megszorító intézkedések mellett is biztosítania kell a hosszú távú megtakarítások ösztönzését" - figyelmeztetett a BÉT elnöke. A javaslatcsomagot egyébként csütörtökön nyújtják át a miniszterelnöknek.

Húzd meg, ereszd meg magyar módra

Érdekesség, hogy - mint ahogy arra Szalay-Berzeviczy is utalt előadásában - a BÉT a kormánnyal egy éve még arról állapodott meg, hogy a bevezetendő árfolyamnyereség-adó 10 százalék lesz majd. A választások után előállt helyzet láttán azonban a kormányfő közölte, hogy mégis 20 százalékban állapítják meg azt. Amennyiben a kabinet elfogadja a mostani kezdeményezést, az a BÉT számára is kielégítő megoldás lesz, sejttette az elnök.

A sajtótájékoztatón elhangzottak szerint a nyesz és a htb együtt jó irányú fejlődést indíthat el a tőkepiacon, mivel a hosszú távú megtakarítások felé tereli a tőkét, és ennek pozitív hatása előbb-utóbb a magyar részvénypiacon is érződni fog.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!