2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság szakértői szerint az EU keleti bővítésével gazdasági síkon a csatlakozók és a mai 15 tagállam is egyértelműen nyer.

Az Európai Bizottság szakértői szerint az EU keleti bővítésével gazdasági síkon a csatlakozók és a mai 15 tagállam is egyértelműen nyer - a vele járó várható népmozgások és megrázkódtatások elenyészőek lesznek, a csatlakozóknak viszont még további lendületes reformokkal kell folytatniuk az átállást, ha teljesen ki akarják aknázni a tagság előnyeit.

A 70 oldalas bizottsági jelentés egy évtized távlatában és a korábbi dél-európai bővítés tapasztalatait figyelembe véve próbálja felmérni a bővítés várható gazdasági hatásait A jelentés fő következtetése, hogy a keleti bővítés messzemenő hatással lesz politikai, intézményi, gazdasági, költségvetési és szociális téren is. A gazdasági hatásokat tekintve ez a százmillió fő körüli bővítés viszont nem lesz nagyobb hatással a közel 400 milliós mai tizenötökre, mint a 80-as években Spanyolország, Portugália és Görögország belépése volt az akkori kilenc tagú EU-ra.

A különböző feltevések és prognózisok szerint a csatlakozók nagy előnyt meríthetnek az erőforrások hatékonyabb elosztásából, a beruházások növekedéséből és a termelékenység emelkedéséből. Bulgáriát és Romániát leszámítva, amelyeknek a csatlakozási kilátásai ma későbbre tehetők, a többi nyolc országnál a csatlakozás 2009-ig évi 1,3-2 százalékpontot hozzáadhat a gazdaság növekedéséhez, attól függően, hogy maguk is hoznak-e további növekedés serkentő intézkedéseket. A mai 15 tagnál ez a növekedési plussz szerényebbnek ígérkezik, évi 0,7 százalékot érhet el.

A jelentés felhívja a figyelmet a keleti bővítés néhány, a korábbiaktól eltérő sajátságára. A korábbi csatlakozók mindvégig piacgazdaságok voltak, míg a mostani jelöltek csak a 90-es évek elején kezdtek áttérni erre. A jövedelmi szint különbsége nagyobb a mai EU és a csatlakozó országok között, mint a dél-európai országok esetében volt. Ennek következtében nagyobb népmozgás is várható az újonnan csatlakozóktól a régi tagállamok felé, már csak a földrajzi közelség okán is. Végül a mezőgazdaság jelentősége a tagjelöltek gazdaságában hasonló a csatlakozáskori Görögországéhoz, de a termelékenységben nagyobb a lemaradás, mint a dél-európai országoké volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!