3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hozzájárult a Főgáz Zrt. 50 százalékos önkormányzati részvénypakettje privatizációs eljárásának a megindításához csütörtök délutáni, rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés, amely kétórás vita után, az MSZP, az SZDSZ és az MDF képviselőinek szavazataival hozta meg döntését.

Első lépésben közbeszerzéssel egy privatizációs tanácsadót, majd versenyeztetéssel egy befektetési szolgáltatót választanak ki, akinek a közreműködésével nyílt vagy zártkörű értékesítést folytatnak le.

Az MDF módosító indítványát elfogadva, a közgyűlés határozott arról, hogy sikeres részvényértékesítés esetén a befolyó pénzt kizárólag az európai uniós forrásokkal megvalósuló fejlesztésekhez használják fel. Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek módosító javaslatára határoztak arról is, hogy a részvényeladásról szóló végső döntést a pénzügyi bizottság helyett a Fővárosi Közgyűlés hozza majd meg.

A privatizációs tanácsadó feladataira 300 millió forintot biztosítottak, döntöttek továbbá arról, hogy az értékesítés közreműködője, a befektetési szolgáltató a részvényeladási bevétel 1,5 százalékát kaphatja meg jutalékként.

A Fidesz- és a KDNP-frakció a stratégiai közszolgáltató vagyon- privatizálása ellen voksolt, két képviselőjük, Pokorni Zoltán és Pesti Imre nem szavazott, Németh Zoltán pedig nem volt jelen az ülésen.

Demszky Gábor főpolgármester, korábbi kijelentéseit megerősítve, hangsúlyozta, hogy nincs semmilyen olyan szempont, ami indokolná a Főgáz-részvények önkormányzati tulajdonban tartását. A részvénypakett csupán pénzügyi befektetés a főváros számára.

A Fővárosi Önkormányzat által 2011-ig megvalósítandó fejlesztések EU-támogatási önrészéhez viszont szükség van erre a bevételre, ami várhatóan 2010 elején folyhat majd be az önkormányzat kasszájába. Elmondta azt is, hogy a fővárosnak 2010-ig az EU-s támogatású beruházásokhoz 57 milliárd forint, 2013-ig további 120 milliárd forint önrészre van szüksége. Leszögezte, hogy az uniós pályázatokhoz szükséges önrész befizetésével csaknem négyszer annyi fejlesztési forrás válhat elérhetővé számukra. Ha nincs uniós önrész, tucatnyi beruházást kell törölni - tette hozzá.

A főpolgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy a Főgáz-tulajdonrész alapján évi 3 milliárd forint körüli osztalékhoz jut az önkormányzat. Húsz év alatt ebből 60 milliárd forint folyna be, de ennél azonban még a legpesszimistább becslések szerint is jóval többet ér ez a részvénypakett. Az eladási árral kapcsolatban azonban Tarlós István Fidesz-frakcióvezető többszöri felvetésére sem nyilatkozott a városvezetés.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!