7p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly óta a nyár a mobilszolgáltatók megregulázásáról (is) szól az Európai Unióban. 2007-ben lépett ugyanis életbe az az irányelv, amely felső határt szabott a külföldi telefonálás percdíjainak. Idén kötelezően tovább csökkennek a tarifák, sőt egy-egy szolgáltatónál - még Magyarországon is - a maximált áraknál kevesebbért is lehet roamingolni. Újabb témák is felszínre kerültek, mint például az adatátvitel vagy az sms-barangolás díjainak csökkentése. A legtöbb vitát viszont az összekapcsolási díjak esetleges megszüntetése válthatja ki. Mfor.hu háttér.

Mobilizálnák az EU-t (Mfor.hu-montázs)

A nagy sietség ellenére is csak a tavalyi nyár végétől kellett kötelezően alkalmazni azokat a maximált árakat, amelyeket az Európai Unió léptetett életbe a saját területén történő mobiltelefonos barangolás (külföldi telefonálás, roaming) esetében. Akkor mintegy hetven százalékos csökkenés következett be Unió-szerte az árakban, a hivásindítás díja ugyanis maximum 49 eurocent, a hívásfogadásé pedig 24 eurocent lett.

Versenyecske

Az idei évben az EU-s irányelv újabb díjcsökkentést ír elő: a mobilszolgáltatóknak egy évvel a tavalyi mérséklés után 49-ről 46 eurocentre, 24-ről pedig 22 eurocentre kell csökkenteni a tárcsázott és fogadott hívások percdíját. Mikor a mobilszolgáltatóknak tavaly be kellett ezt vezetniük, szinte kivétel nélkül "ragaszkodtak" a plafonhoz, azaz nem mentek a maximált ár alá. Mostanra azonban - úgy tűnik - egyfajta bátortalan verseny beindult a piacon.

Magyarországon például a T-Mobile jelentette be a közelmúltban, hogy havidíjas és Domino kártyás ügyfelei az új akciós roaming-kedvezmény aktiválása esetén az EU meghatározott hálózataiból harminc százalékkal olcsóbban indíthatnak hívásokat, azaz külföldről haza 101 forintos percdíjjal telefonálhatnak. A kedvezmény 30 napra 300 forintos díj ellenében, regisztrációval vehető igénybe, és június 1. és július 31. között aktiválható (július 31-i bekapcsolás esetén a kedvezmény augusztus 30-ig használható).

A kedvezmény nem újul meg automatikusan, így a 30 nap lejártával igény esetén ismét aktiválni kell. A Vodafone-nál pedig továbbra is reális alternatíva lehet - a közel háromszáz forintos kapcsolási díj megfizetése után - a hazai előfizetés percdíjaival számoló, úgynevezett Passport-tarifa.

A távközlési szabályozó hatóságok európai uniós csoportjának (ERG) is az a tapasztalata, hogy a szolgáltatók árai a bátortalan kísérletek ellenére nagyjából beálltak az árplafonra, nem alakult ki aláígérési verseny. Az ERG szerint ezért a szabályozási mechanizmust hosszabb távon fenn kell tartani.

Az önkorlátozás csak látszat?

A tavalyi díjcsökkentési hullám azonban nem áll meg az uniós mobilpiacon: idén nyáron legtöbbször az sms- és adatroaming díjcsökkentésről hallani. Az sms-ek esetében az is előfordult néhány európai szolgáltatónál, hogy a hangszolgáltatás díjainak csökkentésére SMS-díjemeléssel válaszolt. Éppen ezért javasolja az ERG az Euróopai Bizottságnak, hogy az ármaximalizálást terjesszék ki az SMS-ekre is. Pataki Dániel, a szervezet vezetője szerint egy esetleges díjcsökkentés hatásai leghamarabb ősszel lennének érzékelhetők.

Az adatroaming, azaz a hazai SIM-kártyával külföldön való mobilinternetezés díjai pedig elképesztően magasak: a BBC beszámolt egy brit nőről, aki elkövette azt a hibát, hogy térképet nézett a laptopján Mallorcán. A 30 fontos átlagos otthoni számla így 700 fontosra dagadt.

Az ehhez hasonló sokkoló számlák ellen lépnének fel az európai telekommunikációs hatóságok: egy nyár eleji vilniusi tanácskozáson megállapították, hogy a szolgáltatóknak "átláthatóságot célzó intézkedéseket" kellene bevezetni. Felmerültek olyan elképzelések is, hogy adatbarangolás esetén legyen mód limitbeállításra, vagy olyan jelzőrendszer működtetésére, amely mutatja, hogy összegben "hol tart" a fogyasztás. Legtöbbször ugyanis a fogyasztó figyelmetlensége vezet túlszámlázáshoz: az internetre csatlakoztatott laptop például észrevétlenül letölt egy nagy méretű frissítést valamelyik programhoz, és máris kész a sokkoló számlához vezető adatforgalom.

Az viszont már jól látszik, hogy - talán a telefonos barangolási tarifák csökkentésének módjából is okulva - a szolgáltatók aktívabbak az önkorlátozó jellegű tarifacsökkentés területén, ráadásul nemcsak Nyugaton, hanem nálunk is. Legutóbb a magyarországi T-Mobile jelentette be, hogy július 1-től olcsóbb lesz a mobilinternetezés az Európai Unióban és további három európai országban (Norvégiában, Lichtenstein városállamban és Izlandon). Korábban a Vodafone rukkolt elő olcsóbb adatroaming szolgáltatással.

A Sciamus telekommunikációs tanácsadócég azonban nekiállt számolni, és arra jutott, hogy a csökkentett díjak is indokolatlanul magasak, így az önkorlátozás tulajdonképpen csak látszat. A vállalat legutóbbi közleményében egy átlagos, hétköznapi eseten keresztül mutatta be a különbségeket: a példa szerint egy cég középvezetõje egy hétre elmegy nyaralni valamelyik Európai Uniós országba. Viszi magával a laptopját, mert szeretné megnézni az e-mailjeit. Mivel tudja, hogy nem olcsó az adatroaming, ezért csak minden második nap internetezik. Ilyenkor azonban a tapasztalatok szerint megnézi a legfontosabb híreket, és kicsit szórakozik is. A statisztikák alapján ilyenkor 255 megabájt adatforgalom keletkezik, ami bőven alatta van a szolgáltatók legszigorúbb gigabájtos korlátainak is.

Drága a végződtetés

Nos, az eredmény: ha az új meghirdetett T-Mobile adatroamingot használja, akkor ennek költsége nettó 106 250 forint, a Vodafone Connect Roaming szolgáltatás esetében (csak preferált hálózatokon netezve) mindez nettó 160 ezer forintba kerül. A Vodafone egyéb csomagjainak és a Pannon tarifája nagyságrendileg egyezik, utóbbi cégtől konkrétan 510 ezer forintos számla jön ki.

Az ERG tagjai szerint viszont egyelőre nincs szükség a mobilinternet-roaming szabályozására. Pataki Dániel, az ERG vezetője szerint bár az árak ezen a téren is sokkal magasabbak, mint a költségek, de kiemelte: a mobil adatcsere és a mobil internetezés jelenleg még kialakulóban lévő piac, és az európai távközlés középtávú jövője szempontjából még nem lenne célszerű kiskereskedelmi árszabályozást alkalmazni.

A tavalyi roaming-díjcsökkentés előtti és utáni helyzet

Jellemző egyébként a szabályozó hatóságok, különösen a versenyt erősíteni kívánó Viviane Reding uniós távközlési biztos és a mobilszolgáltatók közötti viszonyra a legújabb és - ha konkrét tervek szintjén megfogalmazódik - legtöbb vitát kiváltó elképzelés, a belföldi roaming "megreformálása".

A szolgáltatók ugyanis úgynevezett végződtetési díjat szednek egymástól, ha két piaci szereplő a másik hálózatát használja. Ez praktikusan azt jelenti, hogy ha az ügyfelek hálózaton kívülre telefonálnak, azaz egy Pannonos hív egy T-Mobile-ost, akkor a T-Mobile végződtetési díjat kér a hívásért.

Esély a kisebb szolgáltatóknak

Viviane Reding tehát most a magas végződtetési díjakat számlázó szolgáltatóknak üzent hadat, mégpedig azért, mert a fogyasztók jobban járnának - olcsóbb lehetne a telefonálás - , ráadásul a kisebb versenytársak is könnyebben meg tudnának jelenni a piacon (a nagyoknak nem jelent gondot kifizetni ezeket az összegeket, a kisebbeknek igen).

Szakmai pletykák szerint erre reagáltak úgy az egyik nagy európai szolgáltató vezetői, hogy fenyegetőleg megjegyezték: még akár a fogadott hívásokért is percdíjat kérhetnek, ha sokáig nyirbálja bevételeiket Reding asszony.

Az uniós biztos azonban első ránézésre talán meglepő módon reagált: "Miért ne"? Felvetette, hogy akár teljes egészében is eltörölhetnék a végződtetési díjakat, ebben az esetben valóban fizetnie kellene a hívott félnek is a fogadott hívások díjaiért.

Szerinte több okból sem elvetendő az ötlet: a fogyasztók körültekintőbben választhatnák ki a számukra megfelelő előfizetéseket, mert sokkal változatosabb csomagokat lennének kénytelenek kínálni a szolgáltatók. Emellett  - ahogy már az eredeti ötletben is felmerült - a cégek között is erősödne a verseny, több esélyt kapnának a kisebb vállalatok.

Reding - legalábbis a Financial Times írása szerint - így arra számít, hogy végeredményben nemhogy nőnének, hanem csökkennek a telefonszámlák, ha az egyelőre szavak szintjén megfogalmazott tervekből valóság válik.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!