5p

Hogyan változik az ingatlanok értéke az energiahatékonyság növelésével? Mit vár, mit kér a piac? Hogyan hat az árra a minősítés? Értékeli-e a piac a minőséget? Többek között ezekre a kérdésekre keresik neves hazai szakemberek a választ az október 19-20-án a Material Event Centerben megnyíló energiahatékonyságról és intelligens épületekről szóló szakkiállításon és konferencián.

Az esemény aktualitását növeli, hogy az épületek 80 százaléka még a jelenlegi energetikai szabványoknak sem felel meg, miközben 2012-2020 között az EU még a jelenleginél is szigorúbb követelményekkel lép elő a (köz)épületek energetikai teljesítményével kapcsolatban.
 
A bevezetőben feltett kérdésre rögtön az esemény első napján kifejti válaszát Mehrli Péter, a Magyar Ingatlanszövetség elnöke az ingatlanok értékelése szempontjából, majd Dr. Sztranyák József, az Ingatlantanács elnöke az ingatlanberuházók, -fejlesztők, bérlakásépítők szempontjainak ad hangot.
 
„Több mint 20 szakmai partner, szakmai szövetség illetve 50 kiállító aktív közreműködésével, 5 szakmai konferenciával keressük a választ a zöld építészet aktuális kérdéseire, a konferenciákon több mint 70 előadást hallhatnak az érdeklődők a piac aktuális trendjeiről, a megvalósítás lépéseiről és már lezajlott projektekről” – mondta el Simon-Lutring Tünde, a CEP Expót és konferenciát szervező REECO Hungary Kft. cégvezetője az OGH Hírügynökség kérdésére. A szakember külön felhívta a figyelmet a rendezvényen kiállító cégek újdonságaira és a „highlightokra”, amelyek új megközelítést adnak több építési problémára.

A piaci igények kapcsán arra a piackutatási megfigyelésre is felhívta a figyelmet, hogy a kereskedelmi ingatlanok, irodák esetében jövőben már alap elvárás lesz a zöld minősítés. Ennek hátterében a költséghatékonyság illetve PR-szempontok egyaránt meghúzódnak. A költséghatékonyság azonban érthető módon nagyobb súllyal szerepel még a döntésekben: amíg a szervizköltségek 33 százalékát az energiafogyasztás teszi ki, úgy 50 százalékos energiamegtakarítás esetén a szervizköltségek 16 százalékos csökkenését lehet elérni, és ez nem elhanyagolható szempont.  

Vannak persze ellentmondások is a piacon: a zöld kritériumok a kiskereskedelmi célú ingatlanok esetében nagyon erősen ütköznek a használók igényeivel. A nagy, tágas, fényes, légkondicionált tereket szeretik a vásárlók, ami önmagában ellentmond az energiatakarékosságnak. Ha pedig nagyon energiahatékonyra alakítja ki a fejlesztő az épületet, akkor viszont nem biztos, hogy ezt megfizetik a bérlők. Szállodák esetében az energiafelhasználás és az enteriőr a két hangsúlyos kérdés. Ebben a szegmensben a wellnessrészlegek energiahatékonysága jelenti az egyik legnagyobb kihívást, mivel itt lehet szinte a legtöbb megtakarítást elérni. Érdekes és újszerű lehet, ha a zöld koncepció a szálloda egészében megjelenik, ideértve a helyválasztást, az anyaghasználatot, az építészeti megoldásokat és a látványelemeket.

A meglévő lakóépületek széndioxid-kibocsátásának csökkentése érdekében, valamint új építésű, energiatakarékos lakóépületek támogatására – a Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) keretében – írt ki még idén júliusban pályázati felhívást a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A lakossági energiahatékonysági pályázatok sikerének köszönhetően az ősz folyamán új pályázat fog megjelenni, melynek alapvető célja a napenergiát hasznosító, használati melegvíz előállítását biztosító napkollektorok beszerzése és beépítése lesz.

Dr. Badacsonyi Tamás, a palyazatihirek.eu hírportál vezető szerkesztője korábban arra hívta fel az OGH Hírügynökség figyelmét, hogy várhatóan 45 százalék lesz a támogatás intenzitása. Így egy lakás esetében előreláthatólag legfeljebb 750 ezer forint támogatást lehet igényelni (azaz egy négyzetméternyi kollektor után nagyságrendileg 100 ezer forint lehet a maximum igénybe vehető támogatás). A pályázaton családi házak, ikerházak, sorházak és (legfeljebb 12 lakásig) társasházak részvételére számítanak. Várhatóan októberben már lehet benyújtani pályázatokat, amelyre a támogatás forrását – korábbi lapértesülések szerint – a Spanyolországnak eladott CO2-kvótából befolyó 3 milliárd forintból kívánja biztosítani a kormány.

Az október 19-i kísérő vitafórumon többek között terítékre kerülnek az építészek előtt álló feladatok, körüljárják, hogy az új anyagokkal megvalósítható-e új, 50-60 évre is fenntartható épületek tervezése, kivitelezése, illetve milyen komplex gondolkodásmódot igényel épületeink energiafelhasználásának csökkentése, az energiahatékonyság növelése. A témák közül nem maradhat ki a CO2-kibocsátás gépészeti megoldásokkal való csökkentése, a megújuló energiaforrások alkalmazása, a tervezési, és együttműködési kötelezettség az építésszel, a kivitelezővel, valamint az energiamegtakarítás és az energiahatékonyság növelése összehangolt tervezés által. A vitafórum Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkárának, a CEP Expo fővédnökének értékelésével és összefoglalójával zárul.

Forrás: OGH 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!