4p

Önbecsapásról, az internetadó ötletének tarthatatlanságáról és látszatfejlődésről beszéltek az internet-gazdaságban, illetve az információs társadalom kiterjesztésében érdekelt szakemberek az idei Internethajón. Az úszó konferencián Budapesttől Százhalombattáig számtalan kritikát kapott a kormány.

Bár a tavalyi évben jelentősen megnőtt az internethasználók tábora Magyarországon, mégis becsapjuk magunkat, ha csak a fejlődési statisztikák és a működő infrastruktúra-adatokra hagyatkozunk - mondta az Internethajó elnevezésű konferencián Eszes Gábor, a Gazdasági Minisztérium korábbi tanácsadója. Véleménye szerint bár a változások valósak, ám a kiindulási ponthoz képest javult csak jelentősen a helyzet – összességében még mindig elkeserítőek a számadatok az uniós országokhoz képest.

Nem értenek hozzá 

Z. Karvalics László, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezetője hasonlóan fogalmazott: szerinte a továbblépés érdekében föl kell ébredni a mostanában tapasztalható "szélessáv-eufóriából". Még pesszimistábban ítélte meg a helyzetet Vaspál Vilmos, a Freesoft szoftvergyártó vállalat elnöke: szerinte a politika nem tud mit kezdeni az informatikával, az információs társadalom kormányzati irányítása máig nem valósult meg.

A konferencián bemutatták a "Kék Notesznek" nevezett felmérést is, amelyet a GKIeNET internetkutató cég, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem Információs Társadalom és Trendkutató Központja készített. Ebben például olyan megállapítások is olvashatók, hogy az internetadó bevezetésének ötlete az információs politika minden ellentmondását a felszínre hozta idehaza. "Ezek közül a legfontosabbak a nagypolitika szinte teljes hozzá nem értése a kérdéshez, a kormányzaton belüli egyeztetések deficitessége, és végül a nagypolitika és a szakmapolitika közötti meg nem felelés" - olvasható a tanulmányban.

A tanulmány megállapítja, hogy politikusaink még mindig nem ismerték fel, milyen következményekkel jár a digitális korszak, amiben élünk. Ennek ugyanis egyik fontos járuléka, hogy a kulturális javak virtuálissá és egyúttal megfoghatatlanná válnak, fizikai hordozójuktól elkülönülnek, így megadóztatásuk különösen nehézkessé válik.

Szétaprózzák a területet

A szerzők szerint a nagypolitika és a szakmai politizálás között is ellentét feszül, azaz nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal. "A nagypolitika lerombolja mindazt, amit a szakmapolitika több éves szívós munkával felépített. Miközben a gazdasági tárca közel két éve a terület meghatározó szereplőivel közösen azon dolgozik, hogy minél jobb partneri viszonyt alakítson ki, és közösen fejlesszék az internetet (Netrekész program, szélessávú fejlesztések, e-gazdaság programok), aközben a nagypolitika a források biztosítása helyett inkább az elvonásra tett a járulékkal javaslatot" - olvasható a kiadványban.

A kormányátalakítás sem tesz jót az e-társadalom és az e-gazdaság fejlődésének a szakemberek szerint. Problémásnak tartják, hogy az információs társadalomban kiemelt szerepben lévő fejlesztési területek továbbra is több hatalmi centrumban, elaprózva fognak működni. Szabó Pál vezeti majd az újonnan létrehozandó közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztériumot – ami nevében kísértetiesen emlékeztethet minket az 1994-98 között működő Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztériumra (KHVM). A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumból mindeközben Gazdasági és Fejlesztési Minisztérium lesz. De lesz külön tárca nélküli miniszter a tudománypolitikai és kutatásfejlesztési ügyek
kezelésére is (amik szintén erősen kapcsolódnak az információs társadalomhoz), valamint feltehetően megmarad az Elektronikuskormányzat-Központ is.

Az önálló informatikai és hírközlési tárca megszűnése után közel egy-másfél év kellett, amíg a GKM-ben megtalálta a helyét a terület, kialakultak a szakmai viszonyok, összeérlelődött a területért felelős munkatársi gárda, megtalálták a területért felelős államtitkárt. Egyelőre nem tudni, hogy mi történik a GKM-ben az infokommunikáció területén dolgozó mintegy 30-40 emberrel, illetve a néhány hete kinevezett
infokommunikációs ügyekért felelős szakállamtitkárral, Bóna Ákossal. Maradnak, elmennek, vagy átkerülnek más minisztériumba? Azt sem tudni, hogy a "hírközlés" pontosan mire utalhat az új minisztérium nevében, és hogy az infrastrukturális fejlesztések, valamint az eGazdaság és egyéb alterületek maradnak-e a Gazdasági és Fejlesztési Minisztériumban - áll a dokumentumban.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!