4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelenleg Kelet-Európából csak nyolc orosz "olajbáró" került fel a Forbes magazin által készített, a világ leggazdagabb embereit rangsoroló listára. Jó esélyei vannak azonban a felzárkózásra a régió más állampolgárságú pénzembereinek is.

A világ többi országához képest Európa keleti fele multimilliomosokban még szegényes -- fogalmaz a Die Presse a régió leggazgdagabbjait számba vevő beszámolójában. Nemzetközi összehasonlításban egyelőre csak az Ororszországban -- politikai kapcsolatai révén, gáz- és olajüzletekből a Jelcin-éra átláthatatlan privatizációs dzsungelében -- meggazdagodott néhány üzletember emelkedik ki, köztük is Viktor Csernomirgyin exkormányfő világranglistán elfoglalt 452. helye a legemlékezetesebb.

Az észt, a lett, a litván, a lengyel, a cseh, a szlovák és a magyar magánvagyonok szintén a megkérdőjelezhető tisztaságú privatizációból származtathatók -- a lap szerint. Talán az ország méretétől sem független, hogy a térség leggazdagabbjai lengyel földön találhatók. Aleksander Gudzowaty az iparban és a bankszérában tevékenykedik, vagyonának jelentős része gázüzleteiből származik. Jan Kulczyk ügyvédként vált a leggazdagabb lengyellé és a legnagyobb magánbefektetővé. Ryszard Krauze pedig évi 13 millió dolláros nyereséget hozó Prokom technológiai vállalata révén került az élbolyba.

Szlovákiában a volt közlekedési miniszter és a Kelet-szlovákiai Vasmű (VSZ) egykori tulajdonosa, Alexander Rezes mindenképpen a leggazdagabbak közé számít, az élen azonban legtöbbször a 60 céget tömörítő Sipox Holding főnökét említik, óriási adósságállománya miatt első helyét ugyanakkor sokan megkérdőjelezik.

Északabbra Allan Martinsson neve fémjelzi a sikert és a gazdagságot, az ifjú tőkést gyakran "a Baltikum Bill Gateseként" aposztrofálják.

Csehországban gazdasági téren az egyik legbefolyásosabb embernek a szlovák Andrej Babis számít, aki a mezőgazdasági és vegyipari vállalatóriás, az Agrofert élén áll. A PPF pénzügyi csoport tulajdonosa, Peter Kellner ugyancsak e szűk rétegbe tartozik. A családi vagyont kezelő és saját vállakozásokba is kezdő Karl Schwarzenberg azonban nemrégiben bejelentette visszavonulását. A kőszénpiac uraként ismert Viktor Kolácek szintén élen áll a leggazdagabb csehek listáján.

Magyarországról a Die Presse beszámolója egyedül Kamocsay Ákos borászt említette, aki -- bár nem számít a legvagyonosabbnak -- a lap szerint más magyar tőkéseknél gyorsabb terjeszkedése révén hamarosan mégis pályázhat erre a címre.

Magyarországon tavaly az adóhivatali nyilvántartás szerint 535 millió forintos jövedelmet szerzett a nyilvánosságot nem vállaló hazai leggazdagabbak toplistáját vezető magánszemély. Ez az eredmény közel kétszerese az egy évvel korábbi 269 millió forintos jövedelemnek, s mintegy háromszorosa az 1995-ös 185 milliós első helyezett keresetének. Érdekesség, hogy a korábbi években viszonylag hullámzóan alakult a százas toplista vezetőinek jövedelme. 1996-ban például kétmillió forinttal kevesebbet keresett a leggazdagabb adózó az 1995-ben tapasztalt 185 milliós első helyezetthez képest. Ennél jóval nagyobb volt a visszaesés 1999-ben, amikor a leggazdagabb magánszemély jövedelme 27 millióval maradt el az egy évvel korábbi -- 296 millió forintos -- legvagyonosabb adózóéhoz képest.

A lista sereghajtójának vagyonosodása ennél is jelentősebb: tavalyelőtthöz képest megtízszereződött a 100-as toplista utolsó helyezettjének tavalyi jövedelme. Míg 1999-ben ez 6 millió forint volt, 2000-ben 60 milliós jövedelemről adott számot a legkevésbé gazdag adózó. A leggazdagabbak átlagjövedelme 1997-ben növekedett a legjelentősebben, ekkor 40 százalékkal lett magasabb a 100-as toplista mezőnyének átlagkeresete az egy évvel korábbi 40 millió forinthoz viszonyítva.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!