3p

A középkorosztály Vörösmartyként, a legidősebbek és a fiatalok Gerbeaud-ként ismerik. A cukrászdába régen a hazai közönségen kívül külföldi hercegek, grófok, egzotikus földekről érkezett uralkodók jártak vásárolni. Rákosi Mátyás a visszaemlékezők szerint tehetetlen dühében hangosan üvöltözött, amikor 1950-ben egy nemzetközi bíróság megtiltotta, hogy a patinás intézmény továbbra is a Gerbeaud nevet viselje...

Tekintse meg galériánkat a Gerbeaud-ról!

Gerbeaud Emil

Pesten első dolga volt megnagyobbítani üzletét, majd - mindenki meglepetésére - leszállította az árakat. E tettét sokan kifogásolták, de a tények őt igazolták. A forgalom triplájára, míg az induláskori huszonöt fős dolgozói létszám a négyszeresére nőtt.

Gerbeaud Emil - ma így mondanánk - igen belevaló és kreatív főnök volt: úszott, vívott, táncolt és udvarolt. Ám - ha az élet úgy hozta - saját kezűleg csapdosta földhöz a neki nem tetsző színárnyalatú minyonokat.

A cukrászdába a hazai közönségen kívül külföldi hercegek, grófok, egzotikus földekről érkezett uralkodók jártak vásárolni. A tulajdonos tehetségét jól mutatja, hogy az első világégés előtt szabadalmaztatott egy, a mai nescaféhoz hasonló port is.

A cukrászdában dolgozó munkások külön nyelvet alakítottak ki maguknak, hogy a vendégeik előtt is meg tudják beszélni az őket érintő kérdéseket: ez volt az "óberzs". E fura idióma amúgy roppant egyszerű volt: pusztán visszafelé kellett alkalmazni a magyar szavakat. Így a "sonics lataif redmé" csinos fiatalembert, a "gerő nyétemüs" öreg süteményt, míg a "név akszorob" vén boszorkát jelentett. Az avítt édességet egyébként a "nyoszasik" csomagolta be...

Gerbeaud: évszázadokon át

A számtalan díjjal, többek közt Ferenc József rendel kitüntetett Gerbeaud Emil 1919-ben hunyt el, felesége még huszonegy évig ült a pult mögött. A háború alatt a patinás üzlet több berendezése elpusztult. A harcok csitultával az élet csak lassan tért vissza a cukrászdába.

A magántulajdonú üzletet, mivel több mint száz főt foglalkoztatott, 1947-ben államosították. Az új birtokos úgy vélte, a név maradhat, ám a család külföldre menekült tagjai másként vélekedtek. Pert indítottak, amit 1950-ben meg is nyertek. A nemzetközi bíróság kötelezte a magyar államot, keresztelje át a cukrászdát. Megbízható visszaemlékezők szerint a hírről értesülő Rákosi Mátyás kis híján gutaütést kapott, majd tehetetlen dühében hosszú perceken át csak ordibálni tudott....

Lázin Miklós András
Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!