3p

Nem talált versenyjogi szabálytalanságot az Európai Bizottság a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt.-nél folytatott versenyjogi vizsgálat során, melynek részleteiről Gerse Károly, a társaság vezérigazgató-helyettese beszélt az mfor.hu-nak adott interjúban. A szakember a napokban zárul orosz-ukrán gázvita tanulságának tartja, hogy diverzifikálni kell a forrásokat a biztonságos energiaellátás érdekében.

Atommal a jövőbe?

- A környezetvédők egy másik energiaforrást is előszeretettel támadnak, az atomenergiát. Eközben az energetikai szakértők egy csoportja azt hangsúlyozza: nem csak, hogy meg kell hosszabbítani a Paksi Atomerőmű üzemidejét, de új blokkok építése is szükséges. Az MVM szerint kell-e az atomenergiát fejleszteni?

- Arra már korábban döntés született, hogy Paks élettartamát meg kell hosszabbítani.  Nyilvánvaló, hogy ez politikai döntés egyben, de ha figyelembe vesszük az atomerőmű szerepét a hazai energiaellátásban, akkor annak igazából nincs alternatívája. Hosszú távon azon kell gondolkozni, hogy az energiahatékonyság lényeges javulása ellenére az ország villamosenergia-igénye növekszik, miközben a széndioxid-kibocsátást mindenképpen csökkenteni kell. Mivel lehet ezeket teljesíteni? Tudunk-e például több megújuló energiát beilleszteni a rendszerbe - ha nem tudunk, akkor vegyünk-e több gázt?

Az első eset csak szélerőművek és a szükséges energiatározók erőltetett létesítésével lenne kivitelezhető. A második megoldás pedig nem eredményezné a CO2-kibocsátás elvárt csökkentését. A gazdasági oldalt nézve az atomerőmű a legolcsóbb, legalább 20 százalékkal kisebb ráfordítással állítható elő ilyen módon az energia. A hagyományos erőművekkel szemben nincs CO2-kibocsátása. Nem elhanyagolható a jövőre nézve az sem, hogy az úgynevezett harmadik generációs reaktorok biztonsági, technikai színvonalát rendkívüli mértékben feljavították, a korábbiakhoz képest tovább csökkent a környezetszennyezési, illetve a baleseti kockázat. Tehát az esetleges új blokk vagy blokkok építésénél már nálunk is ezzel a biztonságosabb erőműtípussal lehet számolni.

Ha figyelembe vesszük, hogy a kőolajkészletek néhány évtizedre elegendőek, és a kereslet a gyorsan fejlődő népes nemzetgazdaságok (Kína, India) miatt várhatóan jelentősen tovább fog növekedni, stratégiailag is érdemes olyan villamos energia előállítás mellett dönteni, mely nem szénhidrogénbázisra épül.

- Az atomenergia nem jelent további problémát az orosz függőséget illetően?

- Nem. A paksi atomerőmű bevált, más EU-tagállamban is üzemelő orosz konstrukció, a létesítésre nemzetközi együttműködésben került sor. A kiváló minőségű fűtőelemeket valóban Oroszországból vásároljuk, de van más beszerzési lehetőség is, így amennyiben váltani kellene, lenne alternatíva.

Egy új reaktor építésekor pedig több lehetőség közül lehet majd választani: a világon ma mintegy féltucatnyi gyártó kínál megfelelő engedélyekkel, referenciákkal rendelkező konstrukciót.

Király Béla

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!