4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A fejlődő golfpiacokon a golfot egyre inkább az ingatlan- és turizmusfejlesztés eszközének tekintik - az integrált golf- és ingatlanberuházásokhoz ma Dél- és Kelet-Európa számít a legígéretesebb régiónak. Magyarországon is egyre inkább ez a trend, ezt igazolja a már zajló öt golfberuházás, és több tervezés alatt álló fejlesztés - ezek a KPMG negyedik Golf Business Forum konferenciájának legfontosabb megállapításai.

A kétnapos rendezvényen több mint negyven országból a golfipar mintegy 250 képviselője vett részt, köztük tervezők, fejlesztők, befektetők, turisztikai szakemberek, beszállítók és üzemeltetők - áll a KPMG sajtóközleményében.

A mediterrán térségben Marokkó, Ciprus és Törökország fejlődik a leglátványosabban - ezek az országok lassan felveszik a versenyt az olyan érettebb piacokkal, mint Spanyolország vagy Portugália. Közép- és Kelet-Európában (CEE-régió) a golffejlesztések terén Csehország, Bulgária, Magyarország, Szlovákia és Lengyelország produkálta a legnagyobb növekedést az elmúlt években - derül ki a KPMG 2006-ban készített Golf Benchmark Survey felméréséből, amely az iparág első átfogó tanulmánya az Európában, a Közel-Keleten és Afrikában található golfpályák üzleti teljesítményéről.

A közép- és kelet-európai térségben az elmúlt években a kereslet és kínálat egyaránt jelentősen nőtt, az élen Csehországgal, ahol 2000-ben még 19, jelenleg viszont már 63 golfpálya üzemel. Magyarország 2140 regisztrált golfozójával és hét golfpályájával ugyan lemaradt, de igyekszik csatlakozni a trendhez, hiszen itt jelenleg öt golfberuházás zajlik, és több további fejlesztés már a tervezés alatt áll.

"A 9-lyukú pályákat is számításba véve, a következő 10-15 évben 35-40 golfpálya és legalább 15 ezer regisztrált golfozó lehet Magyarországon" - hangsúlyozta Andrea Sartori, a KPMG közép- és kelet-európai regionális irodája Turizmus, szabadidő és utazás szakcsoportjának vezetője, a Golf Business Forum alapítója.

Fókuszban a turizmus

A CEE-régióban a golffejlesztéseket elsősorban a magánberuházások hajtják. Elsődleges célcsoportjuk a golfturisták, valamint helyi külföldi és vállalati közösségek, és csak jóval kisebb arányban a helyi lakosság. A tagsági díjak az átlagjövedelemhez képest viszonylag magasak - a golfot a köztudatban a mai napig úri sportnak tartják. A közvélemény hatására pedig a hatóságok gyakran vonakodnak attól, hogy az iparág fejlődését érdemben elősegítsék.

Ugyanakkor Ausztria, Írország és Ciprus példája is azt bizonyítja, hogy a golffejlesztések sikere gyakran a közszféra közreműködésén múlik, hiszen a kormányok és a turisztikai hatóságok segíthetnek a golfstratégia kialakításában, a követelmények felállításában, az engedélyezési eljárások megkönnyítésében, a megfelelő kampányok lebonyolításában és a szükséges információk biztosításában.

Nem rivarizálnak egymással

"Ahhoz, hogy a golf mint turisztikai termék megjelenjék, elegendő számú, valóban jó minőségű golfpálya szükséges" - mondta Alois Windbrechtinger, a legjobbnak tartott magyarországi golfpálya, a Pannónia Golf Club vezetője. Hozzátette, már alig várja, hogy elkészüljön a Pannónia közelében épülő Budapest Gate Golf Club, ezzel is igazolva azt a tényt, hogy az egymás közelében lévő minőségi golfpályák társként, semmint versenytársakként tekintenek egymásra.

A legutóbbi magyarországi fejlesztések szintén ebbe az irányba mutatnak. "Tisztán látható, hogy földrajzilag két nagyobb csoportba tömörülnek a hazai golfpálya-fejlesztések is - az egyik Budapest, a másik a Balaton környékén összpontosul" - hangsúlyozta Andrea Sartori, kiemelve azt is, hogy a fejlesztések többsége ingatlan-, gyógyfürdői és wellness-szállodai, valamint konferenciaturizmus szolgáltatásokat is integrál.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!