3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly jelentősen nőtt Magyarország strukturális felzárkózása az EU-gazdaságokhoz: a Deutsche Bank Research különböző mutatószámokból összegyúrt konvergenciaindexe szerint az egy évvel korábbi 65,6 után 2000-ben immár az uniós átlag 70,3 százalékát érte el a magyar gazdaság teljesítménye.

A frankfurti elemzők a bővítési forgatókönyvek közül azt tartják a legvalószínűbbnek, amely szerint az EU 2005-ben nyolc országot fogadna tagjai sorába.

A konvergenciamutató tavalyi értéke alapján Magyarország -- Szlovénia mögött -- a második legjobb eredményt elérő kelet-közép-európai tagjelölt volt. Ez relatív javulást jelent 1999-hez képest, akkor ugyanis Csehország is némileg magasabb indexértéket kapott a Deutsche Banktól. Az elemzők várakozása szerint az idén további javulás várható: 71,8 százalékos értéket jósolnak Magyarország számára.

A legnagyobb német kereskedelmi bank elemzői reálgazdasági teljesítményük, monetáris és fiskális mutatóik, külgazdaságuk, nemzetgazdasági-intézményi jellemzőik és növekedési dinamikájuk alapján rangsorolták a tagjelölt országokat.

A Deutsche Bank Research márciusi kiadványában szereplő jelentés szerint tavaly a kelet-közép-európai tagjelölt országok mindegyike jelentősen közelíteni tudta gazdaságának jellemzőit az uniós átlaghoz. Egyes esetekben ez a javulás kifejezetten látványos volt: Litvánia például 45,3 helyett immár 56,5 százalékos indexértékkel büszkélkedhet, de Románia is 44,2-ről 50,6-re tudta javítani eredményét. Immár valamennyi szóban forgó állam az EU-átlag felénél jobb eredményt tud felmutatni.

A német közgazdászok arra számítanak, hogy a strukturális közeledés folyamata az idén is folytatódni fog, bár a tavaly regisztráltnál lassabb ütemben. Ezt mindenekelőtt a világgazdaság egészének lassulásával magyarázzák. Szlovákia és Lettország látványos fejlődése miatt a jelentés készítői arra számítanak, hogy az Európai Bizottság következő országjelentésében már mindkét országot úgy fogják jellemezni, mint amelyek rövid távon képesek lesznek megfelelni az uniós tagságból fakadó verseny nyomásának. Magyar-, Cseh-, Lengyel- és Észtország ezt a minősítést már a 2000-es jelentésben megkapta.

A Deutsche Bank szakértői az EU-bővítés lehetséges forgatókönyveit is áttekintették kiadványukban. A legnagyobb esélyt (60 százalék) a "nagycsoportos" bővítésnek adják, amire szerintük 2005-ben kerülhet sor, de nem kizárt, hogy csak egy vagy két évvel ezután. A késés lehetséges okaként az unió belső problémáit, a német- és franciaországi választásokat, a csatlakozási tárgyalások elhúzódását, illetve a tagjelöltek lakosságának csökkenő lelkesedését, a reformok akadozását és az egyes országok közötti gazdasági különbségek csökkenését jelölték meg.

A német banki elemzők ezen túlmenően 20-20 százalék esélyt adnak a 2004-től kezdődő "kiscsoportos" bővítési hullámoknak, illetve annak, hogy az egyes országok egyénileg, teljesítményük függvényében nyernek bebocsáttatást. Ez Magyarország és Szlovénia számára 2003-ban, Csehország és Észtország esetében 2004-ben, Lengyelország és Szlovákia vonatkozásában 2005-ben, Lettország és Litvánia számára pedig 2006-ban hozhatná meg az uniós tagságot. Az mindenesetre biztosnak látszik, hogy 2007-re mind a nyolc szóban forgó ország az unió tagja lesz, míg Bulgária és Románia felvétele 2008 utánra fog csúszni -- vélekednek a szakértők.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!