4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdasági fejlődésnek hosszabb távon kulturális okai vannak, és rövid távú adócsökkentésekkel nem lehet tartós sikereket elérni - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) rendezvényén. Megerősítette, hogy a jövő évi költségvetés mintegy 145 milliárd forintos adócsökkentést tartalmaz majd, és jövőre a hiány tekintetében teljesíteni fogjuk a maastrichti kritériumokat. A jól felépített beszédben az is elhangzott, hogy a nemzetközi pénzügyi válság miatt lefelé mutató növekedési kockázatokkal kell szembe néznie az országnak. Mfor.hu beszámoló.

Elfogadhatják a költségvetést (MTI)

A miniszterelnök a felszólalását a kialakult nemzetközi pénzügyi válság elemzésével kezdte, és elmondta, hogy manapság annak vagyunk tanúi, hogy a neokonzervatívok az USA-ban államosítanak. A korábban abszolút piacpártinak számító politikusok az állami szerepvállas megerősítésében látják a kiutat. Európa azért áll jobban a válságban, mert következetesebb volt a pénzügyi szabályozás, és kevésbé volt fejlett, azaz kevésbé szofisztikált termékeket hoztak a pénzügyi piacon forgalomba.

Lefelé mutató növekedési kockázatok

Nagy kérdés persze az, hogy Magyarországot miként érinti a pénzügyi válság? Gyurcsány szerint a közvetlen kihatása minimális, néhány tíz milliárd forintról lehet szó. Azonban az indirekt hatása a gazdaság lassulásán keresztül sokkal jentősebb lehet. A jövő évi költségvetést még a régi számok alapján készíti el a kormány, és még 3 százalékos GDP növekedést tervez. De a miniszterelnök elmondta, hogy abban állapodtak meg az illetékesekkel, hogy elkészítenek olyan variációkat is, amelyek ennél alacsonyabb növekedéssel számolnak.

A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a hétfőn napvilágra kerülő költségvetésben a már megismert adótervek lesznek, vagyis eltörlik a társasági különadót, ám a nyereségadót 2 százalékkal emelik. Az SZJA sávhatárait, vagyis a 18 százalékos kulcs határát 2 millió forintra tolják fel. Így összességében 145 milliárd forintos adóteher csökkenésről beszélhetünk. Emellett csökken az állami újraelosztás aránya is, mintegy 1,5-2 százalékkal. De a továbbiakban vitába szállt azokkal a nézetekkel, amelyek sokkal radikálisabb adócsökkentést követelnek.

Ennek keretében megvédte a szociális kiadások jelenlegi rendszerét és az állami szféra más területein sem lát már érdemleges lehetőséget költségcsökkentésre. Példát hozott fel arra, hogy a központi igazgatás költségei a néhány évvel ezelőtti százmilliárdról 70-re csökkentek, és a minisztériumok háttérintézményeinek száma is a felére zsugorodott.

Az Szdsz számára is elfogadható lesz?

Ennél nagyobb megszigorításnak Gyurcsány szerint egyszerűen nincs tere. Az már brutális lenne, amit a társadalmi folyamatok nem viselnének el. A miniszterelnök partnerségről beszélt, amelynek értelmében az államnak, a lakosságnak és az üzleti szférának meg kell találnia a közös hangot. Azzal is vitába szállt, hogy a magyar gazdaság bajait egy nagyobb méretű, akár 2000 milliárd forintos adócsökkentés oldaná meg. Szerinte hosszabb távon az oktatás és képzés fejlesztése a döntő, és erre több pénzt is kíván áldozni a kormány. Minden más szférában a szinten tartás a cél, de az oktatás kiemelt szerepet kap jövőre.

A miniszterelnöke egyben csatlakozott Tölgyessy Péter politikai elemző véleményéhez és óva intett az adópopulizmustól. Majd kitért Hamecz István közgazdász azon véleményére, hogy a gazdasági növekedést hosszabb távon kulturális tényezők határozzák meg.

A 2009. évi költségvetés az első az elmúlt 18 évben, amely a választás előtti évben a korábbinál kisebb államháztartási hiányt tervez, a GDP arányosan 3,2 százalékos deficit már megfelel a maastrichti követelménynek - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Jövőre a GDP arányos újraelosztás 1,5-2 százalékponttal csökken, s ez a szabaddemokratáknak azt a méltányos kívánságát is tartalmazza, ami a kiadási plafonra vonatkozik - mondta a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc ismertette azt is, hogy a 2006. évi, még kiigazítatlan 52,3 százalékos újraelosztási arány jövőre 46,7 százalékra mérséklődik.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!