4p

Az EU vezetői azt akarják elérni a G20 pittsburgh-i értekezletén, hogy szankciók kilátásba helyezésével szorítsák vissza a túlzott bankári jutalékokat.

Az Európai Unió vezetői azzal a felhívással kívánnak fordulni a G20-ak pittsburgh-i értekezletének többi résztvevőjéhez, hogy szankciók kilátásba helyezésével szorítsák vissza a túlzott bankári jutalékokat - derült ki szerdán Brüsszelben nyilvánosságra került uniós előkészítő iratokból.

Az EU állam-, illetve kormányfői csütörtökön rendkívüli tanácskozást tartanak Brüsszelben a szeptember 24-25-én tartandó pittsburgh-i találkozóra való felkészülés jegyében. Ezen a felkészülési csúcson kívánnak olyan állásfoglalást közzétenni, amely szerint - abból kiindulva, hogy a jövőre nézve kívánatos lenne elfojtani a mostani világgazdasági válság kiváltó okait - egyebek közt a bónuszok nyakló nélküli osztogatását is meg kellene szüntetni.

A téma az Európai Parlament (EP) szerdai strasbourgi ülésén is fölmerült. Egy EP-képviselő úgy fogalmazott, hogy "ahol bónusz van, ott málusz is legyen", vagyis ne csak jutalom járjon a sikeres bankári ügyletért, hanem szankcionálják is az elfuserált üzletkötést.

A Brüsszelben nyilvánosságra került dokumentumból az is kiderül, hogy az EU azt kívánja üzenni a G20 résztvevőinek: egyelőre nem jött el az ideje annak, hogy felhagyjanak a közpénzekből történő gazdaságélénkítéssel. A terveket már most ki kell ugyan dolgozni a válság utáni időszak teendőire, de e tervek végrehajtását még nem szabad elkezdeni - véli az unió.

Az EU azt is javasolni kívánja Pittsburgh-ben, hogy lehetőleg jövőre zárják le a világkereskedelem liberalizálásáról szóló, úgynevezett dohai tárgyalássorozatot.

Az Európai Parlament strasbourgi ülésén a Pittsburgh-re való felkészülésről folytatott vitában Győri Enikő néppárti EP-képviselő arról beszélt, hogy Magyarországon "miközben hét év szocialista kormányzás eredményeképp az ország jelenleg az IMF és az EU segélyén tengődik, addig a magyar bankok félévi nyeresége elérte a válság előtti szint kétharmadát".

A bankok továbbra is egyoldalúan módosíthatják szerződéseiket, kiszolgáltatott helyzetbe hozva a lakáshoz jutás reményében devizahitelt felvett polgárok százezreit - tette hozzá. Szerinte az ilyen jelenségekkel szemben uniós szinten kell fellépni.

"Vonjuk valódi felügyelet alá a bankokat és az egyéb pénzpiaci szereplőket. (...) Véssünk kőbe etikai szabályokat, mert látjuk, hová vezetett a túlzott liberalizáció" - fogalmazott.

Győri Enikő egyébként angol nyelven azzal kezdte felszólalását, hogy közölte: magyarul fog beszélni, aminek Szlovákiában súlyos következménye lenne. Ez a kijelentése összhangban állt azzal, amit Szájer József, a magyar néppárti EP-delegáció vezetője mondott a brüsszeli szlovák nagykövetség előtt tartott szeptember elsejei tüntetésen: amíg nem vonják vissza a szlovák nyelvtörvény diszkriminatív előírásait, addig a magyar néppárti EP-képviselőknek egyetlen olyan felszólásuk sem lesz az EP plenáris ülésein, amelyben ne tennék szóvá ezt a problémát.

Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője a vitában szintén felhívta a figyelmet arra, hogy a polgárok ki vannak szolgáltatva a bankoknak, azok nem adnak elegendő hiteles információt a felvett kölcsönök kockázatairól. Elmondta, hogy Magyarországon etikai kódexet fogadnak el a bankok, amelyben hatékonyabb ügyfél-tájékoztatási és fogyasztóvédelmi szabályokat fektetnek le. Ilyen etikai kódex elfogadását javasolta uniós szinten is. A szocialista képviselő sürgette az európai pénzügyi felügyeleti rendszer megteremtését.

Morvai Krisztina, a Jobbik EP-delegációjának vezetője arról beszélt, hogy Európa többségének elege van "a multinacionális vállalatok és bankok világuralmából". Szerinte alapvető változásra van szükség: a globalizációtól a lokalizáció felé, a teljesen profit- és pénzcentrikus döntéshozataltól az emberközpontú és közösségközpontú döntéshozatal felé, "a WTO (Kereskedelmi Világszervezet) uralta szabadkereskedelmi mezőgazdaságtól az élelmiszer-szuverenitás, a helyi termelés, a helyi gazdálkodás felé" kell fordulni.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!