3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Joan Pastor amerikai tréner egy hat pontból álló lépéssorozatot dolgozott ki kifejezetten a munkahelyi problémák kezelésére, mivel szerinte a munkahely, a kollégáinkkal, a főnökeinkkel való kapcsolat életünk első számú konfliktusforrása - írja a Világgazdaság.

Vegyünk elő egy A4-es lapot, egy tollat, üljünk le egy olyan helyre, ahol legalább öt percig egyedül lehetünk, és írjuk le az összes bennünk lévő gondolatot és érzést, hiedelmet, előítéletet, gyűlöletet, nyugtalanságot, mindent, ami eszünkbe jut vagy a lelkünket nyomja; semmit ne cenzúrázzunk - ez lehet az első lépés egy nézeteltérés elsimításához. Ha felírtuk az okokat, akkor érdemes megvizsgálni ezeket, így az érzelemvezéreltségtől elindulhatunk az objektivitás felé - foglalja össze a rendszer lényegét a Világgazdaság.

Második lépésként tisztáznunk kell a problémát. Amikor leülünk, hogy megbeszéljük a nézeteltéréseket, érdemes röviden összefoglalni az esetünket, utána kérdezzük meg, a másik fél hogyan látja a helyzetet. Ha gyakran összefoglaljuk azt, amit a másik egy konfliktushelyzetben mond, akkor ez segíti a másik megértését. A harmadik lépés az egyetértési pontok megtalálása. Vegyünk elő egy papírlapot, húzzunk a papír közepén egy választóvonalat, és írjuk össze azokat a pontokat, amelyekben egyetértünk, és azokat is, amelyekben nem.

A negyedik lépés a felelősségvállalás, vagyis hogy elismerjük, mi is tehetünk a probléma kialakulásáról. Szinte minden esetben mindkét fél hozzájárult a konfliktus kialakulásához. Ha a másik fél nyitottnak tűnik az együttműködésre, akkor amint megértettük, mi magunk hogyan járultunk hozzá a helyzet kialakulásához, vállaljuk azt fel. Az őszinteség a legjobb dolog arra, hogy a nehézségekkel szembenézzünk, és hogy rátérjünk az igazi problémamegoldásra. A megoldások megtalálása - az ötödik lépés - sokkal könnyebb, ha már kialakítottuk a bizalom és az azonosság területeit. A munkakapcsolat újjáélesztésének kritikus része, hogy egyfajta "brainstormingot" kezdjünk. A konfliktusmegoldó szakaszban a cél az, hogy olyan megoldást találjunk, amely mindkét fél elképzeléseit kombinálja: ha mindenki a magáénak érzi, akkor ez feloldja a nézeteltérést.

Az utolsó lépés a pozitív visszajelzés. A dicséret, a másik konstruktivitásának elismerése nem kerül semmibe, ám a másikban azt erősíti, hogy érdemes volt kiabálás, másra mutogatás helyett megegyezésre törekedni - olvasható a Világgazdaságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!