3p

Bár kedd óta már a szokásos mennyiségben jön Magyarországra az orosz gáz és - szerda reggeli hírek szerint - a Gazpromnak sikerült megállapodnia az ukrán féllel, a hazai vállalatoknak korántsem mindegy, adódhatnak-e a jövőben is hasonló fennakadások az ellátásban. Az mfor.hu annak próbált utánajárni, mennyibe kerül számukra a más fűtőanyagra történő átállás.

Hol vannak földgáztároló helyek Magyarországon? Térkép!

Olcsóbb lehet az olajtüzelés

Már nem kell ettől tartanunk

A tatabányai erőmű egyik, nevének elhallgatását kérő szakembere kérdésünkre elmondta: meglepő, de az olajtüzelés akár olcsóbb is lehet a gázüzemnél. A kőolajat ugyanis akkor veszi meg az adott vállalat, amikor az alacsonyabb áron szerezhető be a világpiacon - majd betárolja és a megfelelő pillanatban fölhasználja. Az olcsóbb időszak egyébként jellemzően nyárra esik.

Mint megtudtuk, az átállás maga nem kerül sokba, ugyanis a generátornak szinte egyre megy, melyik anyagot égetik el benne. Ám az előkészület már korántsem olcsó. Ahhoz ugyanis, hogy az olajat felhasználhassák, a korábban leürített rendszert fel kell fűteni. Erre azért van szükség, mert a nagy hidegben az amúgy is sűrű tüzelőanyag menthetetlenül belekötne a csövekbe, s azok ezt követően már csak ócskavasnak lennének jók.

Olcsón vették a fekete aranyat

[ajanlo=1412][igazitas=left/]

Az előmelegítés jellemzően egy-két órát vesz igénybe, majd jön az indítás, ami legtöbbször csak második-harmadik nekifutásra sikerül. "Olyan csak a tankönyvekben létezik, hogy elsőre elindul egy rendszer. Nálunk ez általában tíz-tizenöt percet vesz igénybe" - tette hozzá forrásunk.

Kíváncsiak lettünk volna arra is, mibe kerül jelenleg egy kilowattóra előállítása Tatabányán, ám faggatódzásunkat udvariasan elhárították. Minden ékesszólásunkat latba vetve annyit sikerült megtudnunk, a cég - a többi erőműhöz hasonlóan - az olajat viszonylag olcsón vette. A tatabányaiak egyébként főleg távhő előállítással foglalkoznak, s "az áramtermelést csak mellékesen űzik."

Ugyancsak rákérdeztünk arra a sajtóban megjelent információra, miszerint Komárom-Esztergom megye székvárosában mindössze húsz napra elegendő olajtartalék pihen. Válaszként szinte szóról szóra azt kaptuk, amit Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter mondott a minap: a tárca vezetője százezer tonnányi kőolajtartalék felszabadításáról dönthet. "Csak rajta múlik, mikor határoz így egy esetleges válság elhúzódásakor" - tették hozzá.

Átállás: még nincsenek előzetes számítások

[ajanlo=1413][igazitas=right/]Időközben kiderült: keddtől Dorog és Esztergom otthonait gáz helyett szén elégetéséből származó hővel fűtik, Oroszlány melegét pedig a Vértesi Erőmű Rt. biztosítja. Az utóbbi helyen felhasznált szén a Márkus-hegyi mélyművelésű bányából származik.

Megpróbáltuk kideríteni, mibe került az átállás, ám kérdéseinkre sehol nem kaptunk választ. Általában azzal utasítottak el, hogy még az előzetes kalkulációk sem készültek el. Ennek hiányában pedig csak "hasalni" lehetne. Ezt pedig, érthető okokból, egyik vállalat sem tette volna szívesen.

"Bár az erőműnek bármikor módjában áll átállnia olajra, s úgy termelni a villanyt, ezt hétfőn nem igényelte az áramszolgáltató" - mondták érdeklődésünkre a Csepeli Erőmű Kft.-nél. Hozzátették: az öt éve épült üzem modern berendezésekkel van ellátva, így akár néhány perc alatt képes a váltásra.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!